Fotografie týdne: volné téma

Jak to dopadne, když dostane elita naší galerie fotomobilů volnou ruku? Zapojili se i nováčci a nešlo jim to vůbec špatně!
Klepněte pro větší obrázek
Partnerem soutěže je a ceny pro vítěze věnoval Kingston

Dnes vás tu vítáme v trochu netradiční dobu, vyhlášení jsme protáhli o den a nechali si ho záměrně na Velikonoční pondělí. Osm dní je nadstandardní doba a tak doufáme, že všichni stačili uploadovat své favorizované snímky. Téma pro tento týden bylo zcela volné, a proto jsme vybírali ze všech vystavených fotek. A jak to dopadlo? Na prvním místě stojí distichon a jeho „Františkova huta“ (Sony Ericsson k800i). Klasicistní, industriální stavba hutě z počátku 19. století. Určitě atraktivní technická památka, nejen pro milovníky hradů a zámků, nabízí pro fotografování nespočet možností pro pěknou fotografii.

Klepněte pro větší obrázek
distichon: „Františkova huta“ (Sony Ericsson k800i)

Věříme, že druhou příčkou uděláme uživateli carreaum17 stejnou radost, jakou udělal on nám svojí fotkou „Sunrise“ (Sony Ericsson k770i). Zatímco mnozí přešlapují na místě a +/- si drží svoji příčku, Michalův snímek vyčnívá z jeho tvorby za poslední dobu a uznání si zaslouží. I z nehezkého prostředí se dá vykouzlit hezká fotka, stačí přemýšlet a mít trochu štěstí. Kontrast je nastaven akorát, kdy nedochází k úplné ztrátě kresby, ale naopak skrývá velké množství šumu, nereálných barev atd. I obloha má krásnou sytou barvu, linka po letadle pak hezky zaplňuje jinak prázdnou modř.

Klepněte pro větší obrázek
carreaum17: „Sunrise“ (Sony Ericsson k770i)

Dalším překvapením týdne je nováček jack16, u kterého bychom rádi vyzdvihli snímek „Queen Mary - Long Beach“ (Nokia N82). Jak už název vypovídá, máme co k dočinění s opravdovou královnou vod, i když ve výslužbě. Málokdy se dostane člověku z našich končin takové velkolepé podívané, a tak Vás na zadek posadí nejspíš samotná krása a monumentálnost zaoceánského parníku. O to lépe že je vcelku vkusně zakomponován a menší bonus vpředu rozhodně potěší.

Klepněte pro větší obrázek
jack16: „Queen Mary - Long Beach“ (Nokia N82)

Ještě než se dobereme konce, představíme si dnešního výherce v kategorii needitovaných fotografií. Tím se stává strami se svým Velikonočním zátiším „Pěkné Velikonoce :-)“ (LG KC910 Renoir). V první řadě bychom chtěli upozornit případné zájemce o toto zařízení, že expoziční časy, které automatika LG předvádí, jsou skutečně žalostné. Fotky na dlouhý expoziční čas jsou za horších světelných podmínek běžné, avšak u KC910 je to samozřejmost ať je jakkoliv. Pořídit ostrý snímek si pak žádá velice pevné ruce, nebo předmět k zapření mobilu. Stativ se k zařízení bohužel nedodává a ačkoliv to zní nesmyslně, byl by u LG skutečně namístě. Část problému si dělá LG sám, protože tlačí hodnotu ISO dolů. Tedy snímky jsou sice méně šumivé, ale zase na delší čas.

Celý snímek je pořízen na scénický režim „umělecká fotografie“, a tady si musíme do pánů inženýrů z Koreje rýpnout s jedovatou poznámkou – tohle je umění? Celkové ztmavení s vinětací se rozhodně nehodí na každou fotografii a už vůbec z ní nedělají uměleckou. Tento režim si tak dovolíme nazvat blbůstkou, kterou se chtělo LG blýsknout, ovšem praktické využití je zcela nulové. O to víc zůstává rozum stát nad tím, že přes všechno zatmavování jsou kvítky přepálené. Ještě horší než přepálený je však kvítek přepálený a k tomu následně ztmavený expozicí. Taková čistě šedivá kytička je opravdovou lahůdkou. Na druhou stranu nemůžeme ale opomenout i kladné stránky. Renoir slušně prokresluje detaily. Přestože z této konkrétní fotky díky zmenšení není důkaz až tak viditelný, snímky v Galerii nás o tom přesvědčili. Vyjma podivné expoziční automatiky se tak LG za svůj integrovaný „lapač fotonů“ nemusí stydět.

Klepněte pro větší obrázek
strami: „Pěkné Velikonoce :-)“ (LG KC910 Renoir)

Tímto jsme dorazili do cíle, ale ještě malá informace než se rozloučíme. V příštím týdnu se přednostně věnujte fotografiím na téma „Probouzej se, přírodo“. Zároveň prosíme o připsání „FT“ do popisu fotografií, abychom vybírali jen snímky k tomu určené. No a my se s Vámi loučíme, výhercům gratulujeme, a za týden ahoj!
 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pro vítěze Fotografie týdne je připravena 2GB microSD s redukcemi a USB čtečkou, nebo 4GB USB „fleška“
Diskuze (1) Další článek: Fotohádanky: poznáte Česko a svět z letadla?

Témata článku: Mobilní fotografie, LG KC910 Renoir, Nokia N82, Sony Ericsson K770i, Sony Ericsson K800i, Ostrý snímek, Fotograf, Foto, Památka, Fotografie, Hezká fotka, Téma


Určitě si přečtěte

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

** Xperia XA2 již nevypadá jako omyl japonského designéra ** Vylepšení přišla snad ve všech směrech a jsou to vylepšení znatelná ** Tenhle kousek se prostě povedl již od prvního pohledu **

Jakub Vrbacký | 24

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52