Fotomobily předstihly digitální fotoaparáty

Analytická společnost Strategy Analytics zveřejnila výsledky průzkumu, jak se v loňském roce prodávaly mobilní telefony vybavené fotoaparátem. Víme, kolik jich bylo a kdo je největším světovým výrobcem fotomobilů (budete se divit).
Fotomobily předstihly digitální fotoaparáty

Jedním z nejzajímavějších závěrů průzkumu analytické společnosti Strategy Analytics je, že mobilní telefony vybavené fotoaparáty už v prodejích výrazně předstihly běžné digitály. Zatímco klasických digitálních fotoaparátů se v loňském roce prodalo „jen“ 49 milionů kusů, fotomobilů se prodalo už 84 milionů. Můžeme navíc předpokládat, že se tyto nůžky budou i přes velký boom digitálních fotoaparátů ještě rozvírat.


Fotomobily v roce 2003 výrazně předstihly samostatné digitály

Fotomobily měly loni na celkových prodejích mobilních telefonů podíl asi 16 %, což znamená, že každý z šesti prodaných mobilů měl zabudovaný fotoaparát. Oproti roku 2002, kdy se prodalo 18 milionů fotomobilů, je to hodně velký nárůst, takřka pětinásobný. Fotomobily se ale tehdy teprve otrkávaly, proto se výrazně vyšším prodejům v roce následujícím nemusíme zase tolik divit.


Srovnání dvou let

Neznámý na špičce

Z našeho evropského hnízda se nám asi bude zdát statistika největších výrobců fotomobilů trochu zvláštní. Vede ji totiž japonský NEC, společnost, která se v žebříčku světových značek nevešla ani do první pětky. A přesto loni prodala 13,1 milionu fotomobilů. Následuje Nokia s 11 miliony, Samsung s 10 miliony a Panasonic, jemuž se povedlo udat 9,2 milionu telefonů s digitálním fotoaparátem. Za zmínku stojí ještě Sony Ericsson s 8,2 milionu kusů.


Největší světoví výrobci fotomobilů

Za dveřmi jsou megapixely

Zastavme se na skok u megapixelových fotomobilů. Loni jich ještě nebylo mnoho, pouhá 3 % ze všech telefonů s fotoaparátem, tedy asi dva a půl milionu kusů. Letos by však podíl megapixelů měl podle odhadů narůst až na 12 %.

Klepněte pro větší obrázek 
Tento obrázek vznikl úpravou snímku z megapixelové Nokie 7610. Nevypadá špatně, že?

Odhad celkového prodeje mobilních telefonů pro letošní rok činí 580 milionů kusů a z toho by mohlo být až 44 % (250 milionů) fotomobilů. Prodej megapixelových fotoaparátů v telefonech by potom v absolutních číslech činil asi 30 milionů kusů.

Nikde se mi nepodařilo objevit přesnější statistiku, kolik snímků pořídí průměrný uživatel digitálního fotoaparátu. Nokia však na své tiskové konferenci poskytla následující graf, kde jsou výsledky průzkumu chování běžného uživatele fotomobilu. Každý sloupec znázorňuje jeden týden a počty pořízených obrázků. S přihlédnutím k 1,7× vyššímu počtu lidí s fotomobily (v loňském roce) už možná nejsme daleko od okamžiku, kdy telefony vybavené fotoaparáty předstihnou samostatné digitály i v souhrnném počtu pořízených snímků. (Samozřejmě zde nyní nesrovnávám kvalitu výstupů a smysluplnost pořízených obrázků, pouze hrubý počet.)

Klepněte pro větší obrázek

Smiřte se s fotomobily

Odpůrci digitálních fotoaparátů v mobilních telefonech už dnes stále obtížněji hledají přístroje, které by nehyzdila tato nenáviděná funkce. A bude ještě hůř. Mobilní telefony bez fotoaparátů budeme brzy nacházet pouze v té nejnižší a nejlevnější třídě, ve vyšších kategoriích mobilů budou existovat pouze fotomobily. Nic s tím však nenaděláte, raději se s fotoaparátem zkuste smířit. K focení přistupujte podobně jako k jiným funkcím telefonu, které nevyužíváte, a objektiv fotoaparátu nechte třeba zarůst mechem. 


Pokud vás flashové grafy nezaujaly, můžete si je nyní stáhnout v jediném souboru JPG (90 kB)

Témata článku: Ostatní, Fotoaparát

71 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Cts 24. 5. 2004 9:56:25
    Ale správným výběrem přeci uživatel může používat datové připojení a...
  • Bitovod 10. 4. 2004 21:47:58
    Trochu OT, ale - "...kdy se tvrdilo, že žádný digitální fotoaparát nikdy...
  • Jakub Pavelka 9. 4. 2004 15:15:51
    myslím že titulek říká vše
Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

** Dnes pro natáčení VR obsahu používáme samostatné 360° kamerky ** ProTruly a HT Optical ji implementovali do telefonu ** Během pár let by mohly být běžnou součátí telefonů

18.  7.  2017 | Miksa Martin | 9


komerční sdělení

Komerční sdělení