Fujitsu Siemens Amilo Pro V3525: je libo Skype uprostřed parku?

Tento mobil si na skutečný internet pouze nehraje!
Fujitsu Siemens Amilo Pro V3525: je libo Skype uprostřed parku?
Kapitoly článku

Po vložení šému nutného k přihlášení do sítě přijde na řadu softwarová stránka věci. K notebooku dostanete CD s potřebnými ovladači i program pro správu připojení. Pokud jej ztratíte, nebo chcete mít nejnovější verzi, není problém vše stáhnout ze stránek Fujitsu-Siemens.com.

Při každém spuštění či probuzení počítače vás ovladače požádají o zadání PINu. Potom již můžete spustit správce připojení. Jmenuje se 3G Watcher a vytvoření profilu pro připojení k síti je dílem okamžiku. Pak už jen kliknete na tlačítko „Spojit“ a za nějakých sedm sekund můžete surfovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S tímto notebookem svůj PIN zaručeně nezapomenete, zadávat jej budete několikrát denně • jednoduché nastavení • úspěšné připojení k síti oznámí pop-up okno • standardní správce připojení 3G Watcher

HSDPA pouze na koncích „Dé jedničky“

...surfovat, stahovat a streamovat tak, jak jste zvyklí. Tedy pokud máte širokopásmové připojení o rychlosti přibližně 1 Mbit/s. I když oficiální specifikace hlásá rychlostní strop pro technologii HSDPA 1,8 Mbit/s, reálné hodnoty jsou jinde. V centru Brna jsem se běžně dostával na 900 kbit/s, v Praze se rychlost přehoupla přes megabitovou hranici.

Už v úvodu jsem se rozptyloval nad kvalitami HSDPA modemu. Nepsaným etalonem kvality připojení je VoIP telefonování. Zde nezáleží pouze na rychlosti všude prezentovaného a prosazovaného downloadu. Stejné nároky jsou kladené na upload, ale hlavními ukazateli jsou doba odezvy a celková stabilita připojení. Zde papírové hodnoty HSDPA skvěle vyhoví, takže jsem Amilo Pro podrobil testu ohněm. Vyrazil jsem do parku a spustil Skype. Hovor byl čistý a plynulý stejně, jako chvíli před tím v redakci.

Klepněte pro větší obrázek
Naměřeno v centru Brna (Zdroj: rychlost.cz)

Zvykl jsem si na práci s CDMA kartou zastrčenou v PCMCIA slotu svého služebního notebooku. Neustále se přesouvám a musel jsem si zvyknout, že někde potřebný signál je, jinde ne a pokud se autobus rozjede, spojení je téměř nepoužitelné. Koncepce, kterou zastupuje Amilo Pro mne překvapila svou funkčností a univerzální použitelností. Redakce MobilManie byla v posledních dvou týdnech zrovna tam, kde jsem otevřel notebook. Šel jsem do extrémů a zkoušel se připojit k internetu ve sklepní restauraci, na výletě uprostřed lesů, ve 150 Km/h na dálnici. Někde rychleji, někde pomaleji (HSDPA – EDGE – GPRS), ale téměř vždy úspěšně.

Bylo by nefér srovnávat obě zmíněné technologie, každá má své výhody. Problém HSDPA v českých zemích je ten, že jsou pokryta pouze dvě největší města a provozuje ji pouze jeden operátor. Pokud tyto dvě podmínky nesplníte, stále je v záloze EDGE a s ještě vyšší pravděpodobností GPRS. To už se ale dostáváme pod možnosti CDMA modemů. Těm když dojde signál, jiná možnost v záloze není. Subjektivně mi více vyhovělo Amilo pro s integrovaným modemem Sierra Wireless.

Vzdálené příbuzenstvo a menší bráška

V předchozích odstavcích jsem se za novinářskou serióznost snažil schovat prostý fakt, že jsem si Amilo a jeho 3G modul zamiloval. Abych však pouze nechválil, musím zmínit jeden nedostatek. Chyběla mi možnost hlasové komunikace. I když na mě kolegové koukali nechápavě a říkali, že na telefonování je přece mobil, já bych tuto možnost uvítal. Zvykl jsem si na pohodlí hlasové komunikace s volnýma rukama. Sierra Wireless vyrábí i stejné moduly ve verzi „voice enabled“, je tedy pouze na kupujícím, jaký model si vybere. Konkrétně Fujitsu Siemens v současné době nabízí pouze jeden model, který umí telefonovat (model LifeBook Q2010).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Testované Amilo Pro V3525 je skvělým partnerem pro další elektronická zařízení. Má Wi-Fi, Bluetooth a třeba i čtečku na paměťové karty.

Testované Amilo není jediným zástupcem svého druhu. Podobné vyrábí Acer, HP Compaq, Lenovo a další. Ještě nedávno tyto notebooky patřily do elitní skupiny s vysokou cenou. Čas však postoupil a výrobci začali instalovat tyto moduly i do levnějších modelů. Tento konkrétní kousek, jehož specifikaci si můžete prohlédnout v úvodu článku, jsem v několika internetových obchodech našel s cenovkou jen lehce přes  24 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Acer TravelMate 4283 • HP Compaq nc6400 • Lenovo ThinkPad X60s

Čistě náhodou se mi před dopsáním tohoto článku dostal do ruky menší bráška testovaného Amila. Jmenuje se Fujitsu Siemens LifeBook P 7230. Je vybaven stejným komunikačním modulem, ale přidává na mobilitě, respektive ubírá na velikosti. LifeBook se svými rozměry dostává na rozhraní kategorií PC a UMPC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z fotografií není tolik jasné, jak malý LifeBook P 7230 ve skutečnosti je
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výbava tohoto miniaturního notebooku rozhodně není minimalistická

Témata článku: Fujitsu, Fujitsu Siemens, Siemens, Recenze, Skype, Alcatel Pop Up, Park, Linkový vstup, Výrazná anténa, Softwarová stránka, Potřebný ovladač, Zvukový vstup, Jediný kousek, Dostupná technologie, Optická mechanika, Integrovaný modem, Prostý fakt, Výsuvná anténa


Určitě si přečtěte