G1 vs. iPhone: souboj úhlavních nepřátel

Každý jde na věc trochu jinak. Jak to vypadá, když se hádá jablko se zeleným panáčkem a stařec od Microsoftu do toho kibicuje?

Žhavou novinku na trhu T-Mobile G1 se zbrusu novým operačním systémem se postavil stále oblíbenějšímu iPhonu. Jak dopadne souboj svobody a striktních pravidel? A co když do souboje promluví Windows Mobile?

Nemusím sahat hluboko do paměti, abych si vzpomněl na dobu bezmezné vlády PalmOS a pouhé vyzobávání drobků Microsoftem, tedy Pocket PC. Stačilo však drobné zaváhání Palmu a koruny se ujali jiní: v chytrých telefonech Symbian, v kapesních počítačích a komunikátorech Pocket PC, následně přejmenovaný na Windows Mobile. Nechci však vzbuzovat nostalgické vzpomínky, jak byly operátoři vlídnější, mobily kvalitnější a vůbec signál silnější. Velmi pravděpodobně ale stojíme na prahu přelomu, opětovného převzetí vlády progresivnějšími z rukou těch spících a pomalých.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání velikosti: Apple iPhone, T-Mobile G1, na první fotografii pak MDA Compact IV

Každý nezaujatý pozorovatel uzná, jak málo se za ty roky posunul vývoj operačních systémů Symbian nebo Windows Mobile. Spoléhat na loajalitu uživatelů při příchodu lákadel v podobě OS X, Android či webOS je pošetilé. V dnešním článku postavíme proti sobě Apple iPhone 3G a T-Mobile G1, tedy zatím jediné zástupce nejnovějších operačních systémů v mobilních zařízeních: OS X a Android. Během srovnání se o slovo neustále dožadovalo Windows Mobile, na mém stole zastoupený HTC Touch Diamond (MDA Compact IV) pro doplnění přehledu jsem jej občas pustil ke slovu (psáno kurzívou).

Rychlé odkazy:

iPhone 3G x T-mobile G1

V přímém souboji se utká iPhone 3G a T-Mobile G1. Oba jsou zatím jedinými zástupci svých operačních systémů (nepočítáme-li první generaci iPhone), oba jsou zástupci generace operačních systémů kompletně ovládaných prstem a oba se silně orientují na využití mobilních datových přenosů. Bez přístupu k internetu jde zkrátka o polovičatá zařízení, tím ale pozitivně zapůsobily na nabídky datových balíčků našich operátorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
iPhone je širší, G1 zase podstatně tlustější. Daň za hardwarovou klávesnici

Oba přístroje považuji za průkopníky nových funkcí u zcela běžných uživatelů, doposud využívajících jen volání a SMS. Pokud dáte takovému uživateli do rukou Symbian nebo Windows Mobile a řeknete mu, že má přístup k internetu, emailům, icq a já nevím čemu, řekne dobrá, ale ve změti nastavení, ikonek a voleb se ztratí tak, že na funkce stejně rychle zapomene. Jsem přesvědčen, že iPhone i Android mohou díky své jednoduchosti přivést k novým funkcím i tyto běžné uživatele.

Nicméně i iPhone dokázal, že i spousta pokročilých uživatelů, často je označujeme za „technoidy“, přechází od systémů funkčně lepších, avšak složitějších, k systémům uživatelsky přívětivějším.

Pro oko a na omak

Hned v úvodní kapitole bude rozstřel nad slunce jasný. Ani ten nejzarytější odpůrce iPhonu by snad zdařilejší, vyspělejší a hodnotnější vzhled nepřipsal gé jedničce, tedy pokud by nebyl zcela zaslepený. G1, a potvrdilo mi to i mé okolí, působí podstatně laciněji a v bílé barvě možná i trošku dětinsky. Rozhodně si G1 nedovedu představit v rukou manažera v černém saku. Ano, G1 by se mohla objevit na trhu i v nezávislé prodeji jako HTC Dream, který se od G1 liší právě černou barvou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
G1 si můžete ozdobit nálepkami, dostanete je přímo s telefonem

Propast mezi přístroji se umocní po uchopení obou soků do dlaně. G1 vyrábí HTC, výrobce zvučného jména, iPhone s největší pravděpodobností Quanta Computer – made in Taiwan. Rozdíl v dílenském zpracování a kvalitě použitých materiálů je však výrazný. G1 platí do jisté míry za výsuvnou konstrukci, která již z podstaty nemůže nabídnout takovou pevnost a odolnost. Již po pár dnech používání začala má G1 nepříjemně povrzávat při každém doteku na displej. A nejsem sám, i přístroje kolegů (sešly se nám celkem tři) zpívaly stejnou píseň. A přidá-li se k tomu častější výměna SIM karty, snadno zlomíte aretační plastové zoubky zadní části. Abychom však byli objektivní, za precizní konstrukci iPhonu zaplatíte nemožností snadné výměny baterie.

Souboj hrubých čísel rozměrů vypadá následovně: G1 - 118 x 56 x 17 milimetrů, iPhone 116 x 62 x 12 milimetrů. V praxi rozhodně oceníte nižší tloušťku, zvláště pokud jste zvyklí nosit telefon v těsné kapse kalhot. Již tak docela velkou tloušťku G1 znehodnocuje brada ve spodní části, která přidává nějaký ten milimetr navíc.

První bitvu vyhrává na celé čáře iPhone, tečka.

Hardware: displej, papírové parametry

Oba sokové nabízí displej s rozlišením 320 x 480 bodů, pracující na principu kapacitní dotekové plochy. Displej G1 má trošku menší fyzické rozměry, což vede k mírně, ale pouze opravdu mírně ostřejší grafice. Za větší výhodu považuji podporu multi-touch iPhonu. G1 dle dostupných informací také multi-touch podporuje, nicméně standardně je tato funkce potlačena, pravděpodobně kvůli patentu Apple. Citlivost a pohodlí při ovládání obou přístrojů mi přijde shodná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
iPhone nabízí nesrovnatelně lepší dílenské zpracování, také díky absenci výměnné baterie

Podívejme se na hrubé papírové parametry: procesor 620 MHz u iPhone proti 528 MHz u G1. Tato čísla v podstatě uživatele zajímat nemusí, důležitější je, jak svižně své systémy tyto procesory rozhýbou. iPhone nabízí pouze vestavěnou paměť s kapacitou 8 nebo 16 GB, u G1 shodné kapacity dosáhnete snadno a dnes již levně při použití paměťových karet microSD. Oba přístroje nabízí Wi-Fi, praxi pozoruji při připojení do bezdrátové sítě lepší citlivost iPhonu, Android se na okraji pokryté oblasti chytá hůře. Oba přístroje samozřejmě nepostrádají bluetooth, oba však se stejně mizernou podporou profilů. V současnosti obslouží pouze bezdrátovou hands-free sadu, žádné posílání obrázků, žádné modemy přes virtuální sériový port a bohužel ani profil A2DP. Podpora profilů je softwarovou záležitostí a pokud čtete článek delší dobu po uvedení, v tomto směru může být vše jinak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice patří mezi ty lepší, škoda jen nekvalitního podsvícení

Nejsem si také jist, zda hardwarovou klávesnici G1 při současné absenci klávesnice softwarové považovat za výhodu. Při strohé odpovědi OK na SMS musíte displej odklopit a uvolnit obě ruce. Značka ideál nastane ve chvíli, kdy přibude i klávesnice softwarová, vhodná právě pro takové krátké texty. Prý to bude brzy s dalším updatem cupcake, nechejme se překvapit. Hardwarová klávesnice však patří mezi ty zdařilejší. Rozhodně nevadí malé rozměry tlačítek, větší mezery mezi nimi eliminují překlepy. Body dolů však ztrhávám za mizerné podsvícení.

Preferujete-li rozměrný displej, připište bod iPhonu. Pro psaní delších textů však rozhodně oceníte hardwarovou klávesnici G1.

Témata článku: iPhone, Android, Operátoři, Smartphony, T-Mobile, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Diamond, T-Mobile G1, T-Mobile MDA Compact, Konektor extUSB, Uživatelská přívětivost, Osobní automobil, Výsledné hodnocení, Kvalitní aplikace, Souboj, První systém


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40