Garmin-Asus nüvifone M20 a G60: když navigace telefonuje

Garmin se spojil s Asusem, oprášil už vloni představený nüvifone, přidal k němu menšího brášku a jde do boje.

Přesně před rokem nám Garmin na veletrhu v Barceloně před zraky úzkostlivě skrýval svůj nüvifone, první plnohodnotnou navigaci s mobilním telefonem. Rok se sešel s rokem a výrobce opět láká na svůj stánek. O zábavu se však postará starý známý s novým jménem Garmin-Asus nüvifone G60, ale i jeho nevlastní bráška s označením nüvifone M20.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Takhle jsme přístroj zachytili vloni v Barceloně, tehdy se jmenoval prostě Garmin nüvifone, dnes už je to Garmin-Asus nüvifone G60

Konečně jsme se dočkali

Nüvifone G60 zůstává stejný jako při představení produktu Garminem. Jde o chytrý telefon s plnohodnotnou automobilovou navigací a dalšími organizačními a zábavnými funkcemi. Přístroj běží na Linuxu, nejde však přímo o Android, v jehož alianci Garmin figuruje. Další navigační mobil s Androidem by se měl dle dostupných informací objevit během tohoto roku. G60 je koncipován jako přístroj s kompletně dotekovým ovládáním, což odpovídá i současnému trendu v automobilových navigacích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rok staré produktové fotografie nüvifonu

Zpět k horečně očekávanému nüvifonu. Přístroj nabízí rozměrný, 3,5 palcový displej, postačující rozlišení 480 × 272 obrazových bodů a v neposlední řadě podporu sítí třetí generace. Vzhledem k rozměrnému displeji musíte odpustit větší rozměry. Uvnitř se však skrývá vše potřebné: podpora sítí třetí generace včetně HSDPA, Wi-Fi, bluetooth a slot pro paměťové karty microSDHC. Pozůstatkem více jak ročního vývoje zůstává dnes již podprůměrná kapacita integrované paměti 4 GB, které si pro svou potřebu zaberou mapové podklady.

Nüvifone především obsahuje navigační aplikaci známou z automobilových navigátorů Garmin. Navíc přidává špehovací aplikaci Ciao!, která jednoduše poskytuje vašim vybraným přátelům informaci o vaší aktuální poloze. Nejde však o žádnou novinku, stejnou službu nabízí například i Google Latitude. Zatím nezodpovězená zůstává otázka podpory oblíbených turistických map Garminu Topo Maps. Byla by škoda nevyužít potenciál přístroje i v přírodě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Několik displejů prostředí (i tyto obrázky pochází ze začátku roku 2008)

Přestože nüvifone G60 disponuje slušným základem aplikací. Nechybí internetový prohlížeč, emailový klient, kalendář i kontakty synchronizované s outlookem, prohlížeč dokumentů, PDF i obrázků. Další softwarová rozšiřitelnost však bude zřejmě problematická. Což nahrává do karet druhému telefonu, nüvifone M20.

KnowHow + slavné jméno

nüvifone M20 je první hmatatelný výsledek spolupráce společností Garmin a Asus. Druhý ze jmenovaných nabízí vědomosti z vývoje přístrojů na platformě Windows Mobile, první přidá své slavné jméno z prostředí navigací. Díky tomu vznikl přístroj s otevřeným operačním systémem a plnohodnotnou automobilovou navigací.

Klepněte pro větší obrázek

nüvifone M20 se mezi konkurencí snaží zalíbit různorodým barevným provedením a striktně pravidelnými tvary. Inu proč ne, v záplavě černých, šedých či (rádoby) stříbrných přístrojů jde o vítanou změnu. nüvifone M20 nabízí ve srovnání s G60 podstatně příjemnější rozměry, které jsou však daní za výrazně menší displej. Paradoxně i tento menší displej nabízí vyšší rozlišení 640 × 480 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K nüvifone M20 dostanete rovnou i držák do auta a kabel pro napájení ze zásuvky zapalovače
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Barevné varianty

Z hardwarové nabídky vypíchněme procesor Qualcomm s taktem 528 MHz, podporu sítí třetí generace, kompletní bezdrátovou komunikaci a 4, respektive 8 GB paměti (v závislosti na trhu). Na rozdíl od Linuxu běží M20 na platformě Windows Mobile 6.1. Díky tomu nabízí menší bráška výrazně vyšší softwarový potenciál. V absurdním důsledku byste klidně celou navigační aplikaci mohli nahradit nějakou jinou, konkurenční.

Nüvifone M20 vypadá lákavě, nicméně po poodstoupení na dva metry od monitoru zjistíte, že na žádný nüvifone M20 vlastně čekat nemusíme. Naprosto stejnou muziku vám zahraje kterýkoli současný komunikátor na trhu s doinstalovanou navigační aplikací.

Bratrovražedný boj

Na první pohled byste všechny trumfy vložili do dlaně menšího modelu M20. Oba přístroje odvedou stejnou navigační práci, M20 ale můžete díky standardnímu operačnímu systému dovybavit spoustou dalších aplikací. Na stranu druhou existuje spousta uživatelů, kteří chtějí své zařízení prostě používat a ne experimentovat. Navíc ocení větší displej modelu G60. Oba přístroje budou mít odlišnou cílovou skupinu a bratrovražedný souboj se tak vlastně vůbec neodehraje.

Další podrobnosti o obou přístrojích, naše první dojmy a fotografie přineseme již příští týden během návštěvy světového kongresu v Barceloně.

Diskuze (5) Další článek: T-Mobile: čtyři nové notebooky už od 999 Kč

Témata článku: Asus, Garmin-Asus, Telefon, Bratrovražedný boj

Určitě si přečtěte