Garmin Fenix 2: Hodinky pro aktivní [test]

Univerzální hodinky s GPS, které změří všechno, na co si vzpomenete. To jsou Garmin Fenix 2. Nově se chlubí i funkcí notifikací ze spárovaného telefonu.

Garmin nabízí hned několik typů hodinek s GPS a dalšími užitečnými čidly. Nabídka hodinek od amerického specialisty na navigace cílí především na sportovce, ale najdeme tu i model univerzálnějšího charakteru – Fenix. Samozřejmě je stále primárně určen pro aktivní uživatele, kteří využijí výhod integrované GPS, ale v jádru jsou to hodinky univerzální. Využijete je při různorodých aktivitách a můžete je nosit celý den. V nové verzi Fenix 2 se navíc naučily i notifikace ze spárovaného telefonu.

Klepněte pro větší obrázek

Velké, aby se tam všechno vešlo

Oproti původnímu modelu Fenix z loňského roku se hodinky naučily ledacos nového a vypadají trochu jinak, ale po stránce rozměrů jsou prakticky stejné – v průměru mají 49 mm a tloušťku 17 mm. To není málo a už od pohledu je znát, že jsou to hodinky něčím speciální. Hmotnost je 85 g, což je rovněž na hodinky poněkud vyšší hodnota, ale dá se snést i na celodenní nošení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Garmin Fenix 2

Zpracování hodinek je bytelné a je znát zaměření na outdoor. Samozřejmostí je vodotěsnost a dobře je vyřešena i ochrana displeje vystouplým okolním rámečkem. Pásek je pryžový a v krabičce najdete přibalený ještě náhradní textilní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Součástí balení je i náhradní řemínek a nářadí na jeho výměnu

Osazený displej je monochromatický, s rozlišením 70 × 70 bodů. Absence barev přináší v praxi daleko vyšší výhodu, a to perfektní čitelnost za jakýchkoli podmínek. Ve tmě je k tomu ale nutné aktivovat podsvícení. Toho se napoprvé možná leknete, protože je ďábelsky rudé, nicméně barva je otázka vkusu a na čitelnost nemá vliv. Ta je bez problémů. Potěšilo inteligentní nastavení automatické aktivace podsvícení po západu slunce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hodinky jsou vodotěsné a bytelné. K jejich ovládání slouží pět tlačítek.

Ovládání probíhá prostřednictvím pěti tlačítek. Ta jsou dostatečně velká a dost výrazně vystouplá, takže je nahmatáte třeba i v rukavicích. Některé položky v nastavení jsou docela skryté a je také nešťastné, že konfiguraci hodinek musíte provádět přímo v nich a nelze tak učinit od počítače, jako třeba u konkurenčních hodinek Suntoo, ale jinak je ovládání bez problémů. Když si jednou dáte práci s prvotním nastavením, tak už pak budete jen spouštět jednotlivé aktivity a hlouběji do nabídky nebudete muset.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Rudé podsvícení je neobvyklé

Vítku si každopádně zaslouží český překlad, který je leckdy matoucí. Například aktivita „Běh“ je přeložena jako „Spustit“. Snad to brzy napraví aktualizace firmwaru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Nový firmware teď vychází dost často, snad zápal pro inovace vydrží. Nahrání do hodinek je triviální, stačí je připojit k počítači, ve kterém je nainstalovaný obslužný program Garmin Express 

Čím více čidel, tím více dat

Vestavěný GPS modul je přesný a žádné úhybné manévry z trasy se nekonaly ani v zarostlém lese či v husté městské zástavbě. Tam se občas delší dobu „chytal“ k satelitům, nicméně na volném prostranství je připojení otázkou několika sekund.

Hodinky kromě polohy umí měřit další věc. Například tlak pomocí vestavěného barometru, ze kterého se přesněji určuje i výška, výškový profil a třeba také tzv. 3D rychlost (rychlost přepočtená i na vertikální směr). S kalibrací se nemusíte zabývat, probíhá automaticky na základě dat z GPS a synchronizací. Dále je v hodinkách také elektromagnetický kompas, čidlo pohybu a teploměr. Ten je tu ale trochu zbytečný, hodinky totiž zpravidla budete mít na ruce a zobrazovaná teplota je pak něčím mezi teplotou těla a okolí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Senzor na hrudním pásu má v sobě i citlivé čidlo pohybu. Díky tomu zjistí, jak dlouhé děláte při běhu kroky atp.

To pohybové čidlo najde širší uplatnění. Poslouží jako krokoměr při měření kadence běhu (kupodivu ale ne pro celodenní záznam chození jak to dělá separátní náramek Vivofit), nebo pro měření plavání v bazénu. Hodinky rozpoznají plavecký styl a otáčky na konci bazénu, takže i bez GPS můžete měřit své plavecké aktivity.

Další čidla lze připojit bezdrátově prostřednictvím technologie ANT. Testovaný kus pochází z balení nazvaného Performer, který je o něco dražší, zato rovnou doplněný o nový hrudní pás pro měření srdečního tepu a také pohybu těla při běhu. Zjistit tak můžete vertikální oscilaci, délku kroku či dobu kontaktu se zemí, souhrnně funkce nazvané „Dynamika běhu“.  Cyklisti si pak mohou přikoupit snímače rychlosti a kadence šlapání, turisti pak externí čidlo teploty, které lze připnout třeba na batoh.

Co v nohách, to na displeji

Otázku, jak to všechno zobrazit na malém displeji, řeší Garmin širokými možnostmi konfigurace zobrazovaných dat. Předně si můžete předvolit aktivity, které budete využívat a ostatní „nechat zmizet“, tím se nabídka hned zpřehlední. U jednotlivých aktivit si pak nadefinujete, kolik obrazovek s daty chcete promítat a co na nich uvidíte. Vybírat lze z nepřeberného množství dat, volit lze jeden, dva nebo tři řádky textu a k dispozici jsou i různé grafy.

Jak vypadá záznam aktivity a co si můžete nechat zobrazit na displeji, to uvidíte v následujícím videu:

Ve videu jsem zapomněl zdůraznit, že pro jednotlivé aktivity si můžete nastavit ještě dílčí funkce, jako je automatické pozastavení při zastavení, automatické počítání kol nebo alarmy při překročení kritických hodnot.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka zobrazení na displeji

Notifikace s příslibem do budoucna

Když je naměřeno, data jsou uložena v paměti. Přímo v hodinkách jimi můžete procházet, ale na malém displeji to není moc pohodlné, chce to spárovat s počítačem a vyslat do služby Garmin Connect. Tam už nabízí podrobné přehledy, grafy a analýzy, záznamy zde rovněž můžete editovat či doplňovat o další informace, nebo také plánovat tréninky a porovnávat výkony s přáteli. O tom už jsem ale psal u hodinek Garmin Forerunner, kde najdete podrobnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Takto vypadá služba Garmin Connect. Na úvodní obrazovce si zvolíte moduly k zobrazení, v záznamech pak můžete studovat podrobné statistiky. Vše se odehrává na webu.

Jedním z lákadel nových Fenixů je i konektivita Bluetooth a možnost spárování s telefonem. V něm je nutné mít nainstalovanou aplikaci Garmin Connect. Poté je možné provádět synchronizaci naměřených dat a rovněž si také posílat notifikace z telefonu. Bohužel, tato funkce je zatím dostupná pouze pro platformu iOS, podpora pro Android je sice přislíbena, ale stále chybí. Sám jsem neměl možnost notifikace vyzkoušet, ale dle zahraničních recenzentů fungují dle očekávání – na displeji se zobrazí informace o přijaté zprávě či e-mailu, uvidíte jméno volajícího apod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Kalendář a cíle pro správu aktivit, v Garmin Connect najdete i modul pro správu a tvorbu tréninků atp.

Řešení notifikací má několik nevýhod. Zaprvé je nutná stálá aktivace Bluetooth, která však deaktivuje konektivitu ANT. Obojí zjevně obstarává jeden čip a buď tedy máte spárovaný telefon, nebo měříte tep, zároveň to nejde. Dále je poněkud nejisté, co všechno dokážou hodinky notifikovat. A především, výdrž baterie se podle zahraničních recenzentů zkrátí sotva na jediný den.

Fenixy jsou primárně hodinky na měření aktivity a notifikace mi zatím připadají jako funkce napasovaná za pochodu, aby se Garmin mohl svézt na aktuální módě chytrých hodinek. Pokud vám jde primárně o notifikace z telefonu a moc toho nenasportujete, zvolte raději Samsung Gear Fit, Sony SmartWatch 2, Pebble, CooKoo apod.

Na měření výletů, vyjížděk, tréninků a všemožných venkovních aktivit je jsou ale hodinky Garmin Fenix 2 ideální. Na jedno nabití dokážou zaznamenávat trasu až 50 hodin (bez hrudního pásu a s řidším záznamem, typicky pro turistiku), při zaznamenávání běhů či cyklovýletů s připojenými čidly vydrží bez problémů 24 hodin fungovat a pokud zrovna nebudete aktivní, nebo jen s pohybovým čidlem, vydrží vám déle než měsíc ukazovat čas.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nabíjet můžete z libovolného USB zdroje. Jen to chce kolébku.

Pokud vyrážíte často ven a chcete mít své úsilí zaznamenáno, jsou Fenixy 2 dobrou volbou. Jsou to univerzální hodinky s GPS pro záznam všeho možného a navázaná služba Garmin Connect vás přitom nijak nesvazuje a můžete využívat i konkurenční platformy, jako je RunKeeper nebo Endomondo. Mají všechna myslitelná čidla a časem dost možná budou dobře sloužit i jako chytré hodinky s notifikacemi. Před koupí tak může odradit jen vyšší cena, a nebo také rozměry, na drobnou ruku se tyto hodinky zkrátka moc nehodí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání s rodinnými příslušníky, kteří jsou čistokrevní sportovci - Garmin Forerunner 220 a 620

Nepřehlédněte:

Váš názor Další článek: Windows Phone 8.1: doušek živé vody [recenze]

Témata článku: Hodinky, Suunto, Vertikální směr, Test, Fén, Externí čidlo, Vestavěná GPS, Celodenní nošení, Fénixy, Hod, Plavecký styl, Volné prostranství, Prvotní nastavení, Výškový profil, Libovolné usb, Testovaný kus, Pohyb těla, Jméno volajícího, Spárovaný telefon, Akt, Osazený displej, Fenix, Náhradní řemínek, Garmin forerunner, Český překlad


Určitě si přečtěte