Garmin Fenix 3: Tak chutná hodinková Amerika [recenze]

Do nového roku s předsevzetím sportovat? Chcete plavat, běhat, lyžovat, jezdit na kole či jen chodit? Garmin Fenix 3 to všechno přesně změří.

Americký Garmin má už dlouhou historii jakožto tradiční výrobce profesionálních GPS navigací do letadel, lodí či aut. V posledních letech se však silně zaměřuje na sportovce a aktivní uživatele, kteří ocení GPS v hodinkách. Aktuálním vrcholným modelem jsou hodinky Fenix 3, které kromě měření sportovních aktivit bezvadně plní funkci hodinek chytrých. Velmi překvapí funkcemi i výdrží.

GPS, Wi-Fi, aplikace a měsíční výdrž

Hodinky Garmin Fenix 3 cílí nejen na ryzí sportovce, ale obecně aktivní uživatele. Mohli bychom je zařadit do obecné kategorie „outdoor“, kam zapadnou i svým designem. Nehrají si na uhlazenou eleganci. Je na první pohled vidět, že jsou to robustní hodinky, se kterými se můžete vydat na horskou túru nebo za sportem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Hodinky Garmin Fenix 3 a jejich balení

Díky GPS (případně GLONASS) přesně změří jakoukoli venkovní aktivitu, a to bez nutnosti spojení s telefonem. Automaticky kalibrovaný barometr pak pomůže k přesnému stanovení výšky a vertikálního pohybu. Pohybové čidlo měří kroky či tempa při plavání, teploměr zjistí okolní teplotu. Bluetooth umožní trvalé propojení s telefonem, který hodinkami můžete ovládat a přijímat notifikace, Wi-Fi dovolí synchronizaci s cloudem i bez nutnosti připojení hodinek, technologie ANT+ pak umožní připojit jakékoli jiné myslitelné čidlo… Chybí vám něco? Třeba kompas? Ten tam je taky.

Samozřejmostí je voděodolnost, k tomu navíc i zvýšená odolnost proti nárazům a vibracím.

Video:

Novinkou pro rok 2015 je u hodinek Garmin podpora aplikací a možnost nahrávání vlastních ciferníků či zobrazovaných dat při aktivitách. To se týká jak testovaného modelu Fenix 3, tak i cenově dostupnějšího modelu Vivoactive nebo sportovně zaměřeného modelu Forerunner 920 XT.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Za příplatek si můžete dopřát balení s hrudním pásem, který kromě srdečního tepu měří i vertikální oscilaci těla. To se hodí pro detailní analýzu běhu. Kromě toho se dá dokoupit hromada různorodých externích čidel

Když k tomu přidáte barevný displej a měsíční výdrž na jedno nabití, vypadá to na ztělesnění ideálu chytrých hodinek. S papírovými superlativy můžeme pokračovat třeba i v tom, že čerstvě Garmin uvolnil párovací aplikaci i pro platformu Windows Phone/Mobile, podpora Androidu a iOS je jasná.

Je tu někde nějaký háček? Jasně, nic není úplně ideální. Aby Fenixy mohly nabídnout takové parametry, neobešlo se to bez řady kompromisů. Rovnou ale můžu prozradit, že celkový mix nutných ústupků je zvolen velmi rozumně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Srovnání s předchozí generací, tedy hodinkami Fenix 2. Ty byly tlustší, neměly barevný displej a nepodporovaly aplikace

Bez dotyků a zářivých barev

Ukázkovým kompromisem, který je vidět na první pohled, jsou rozměry. Pokud se má ta výbava a dostatečně velký akumulátor někam vejít, nečekejte subtilní placku. Na druhou stranu, ani tloušťka 16 mm a hmotnost 82 g není v poměrech dnešních chytrých hodinek až takový extrém. Rozhodně se dají nosit jako běžné, celodenní hodinky, jen mohou někdy vadit, pokud máte užší manžety na rukávech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Hodinky se ovládají pěticí tlačítek po obvodu 

Další kompromis – displej. Není dotykový a není to žádný zářivý OLED. Jedná se o transflektivní TFT chroma displej, který k pohodlnému čtení na denním světle nepotřebuje podsvícení (samozřejmě se dá zapnout, ale potřeba je jen ve tmě). Kontrast je přitom bezvadný, vše je perfektně čitelné i při slabším osvětlení, zobrazení je jemné a k dispozici jsou i barvy. Jenomže ty jsou poněkud mdlé.

Displej tedy na první pohled neoslní, ale svou funkci splní bezvadně a hlavně – spotřebuje jen zlomek energie oproti zářivým pestrobarevným dotykovým displejům, přičemž informace zobrazuje nepřetržitě. Nakonec kvituji i absenci dotykového ovládání – hodinky lze tlačítky s jistotou ovládat i poslepu, nemusíte si kvůli nim sundávat rukavice a bezvadně fungují i v bazénu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Pryžový pásek můžete nahradit jiným, na konci jsou standardní hrazdičky. Ovšem je docela pevný a pohodlný. Hodinky jsou na ruce trochu větší, úzké manžety mohou být problém

Luneta je kovová a její součástí je anténa pro GPS. Design je čistě účelný a přizpůsobil se například velkým tlačítkům po obvodu. Ta jsou jednoznačně rozpoznatelná hmatem a mají jistý stisk s jasnou odezvou.

Změří všechno

Těžko popisovat funkční schopnosti hodinek. Z hlediska měření aktivit totiž umí snad všechno. V průběhu celého dne měří kroky a ušlou vzdálenost, na základě dosažených výsledků pak stanovují cíl pro další den. Průběžně můžete sledovat třeba také graf výškoměru a přes noc vám budou analyzovat spánek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Výchozí zobrazení • nachozené kroky • průběžné měření tlaku • podrobnosti ke grafu... Takto můžete během dne průběžně sledovat různá data

Každou svou pohybovou aktivitu si pak můžete změřit podrobněji. Hromada sportů má předpřipravené profily, ze kterých si můžete vybrat seznam těch, které sami provozujete. A nějaké atypické činnosti si můžete nakonfigurovat sami. Při stisku tlačítka pro start zaznamenávání aktivity si pak jen vyberete, co jdete zrovna dělat, a měříte. Měřit přitom můžete buď s GPS, ale i bez.

Bez GPS lze měřit například aktivity na pohybových strojích, se kterými lze hodinky spárovat, nebo aktivitu na kole vybaveným čidly rychlosti a otáček (hodí se zejména na rotopedu či na dráze), běh v hale na základě pohybového senzoru, plavání v bazénu (nastavíte délku bazénu a hodiny následně počítají uplavané délky i jednotlivá tempa), či třeba pouze posilování se záznamem srdečního tepu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
A jde se sportovat. Vyberete aktivitu a spustíte...

S GPS a výškoměrem se pak okruh měření značně rozšíří – běh, cyklistika, plavání v otevřené vodě, turistika, horolezectví, golf, lyžování… Vše si můžete nakonfigurovat tak, aby se vám měřilo, co chcete, a zobrazovalo, co zrovna chcete. Nechybí možnost nastavení alarmů na limity, ať už časové, rychlostní nebo srdečního tepu. Režim multisport pak umožní spojit několik postupných aktivit do jedné, což se hodí typicky u triatlonu.

Některé sporty mají speciální měření a následné zpracování informací, typicky lyžování – před první cestou lanovkou na kopec hodinky zapnete, po lyžovačce je pak vypnete. Nebojte, vydrží pracovat celý den a ještě jim dost energie zbude. Přitom vám budou počítat, kolikrát jste vyjeli lanovkou, kolik metrů jste celkově nastoupali a kolik kilometrů sjezdovek sjeli. Po každé jízdě dolů přitom uvidíte souhrn, kolik jste toho ujeli, jak rychle a třeba i to, jakou maximální rychlost jste dosáhli. Výsledkem je podrobná mapa pohybu po lyžařském středisku a detailní analýza.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Možnosti nastavení tzv. datových obrazovek, neboli toho, co během aktivity uvidíte

Pro každou aktivitu si můžete nastavit, co se vám bude na hodinkách zobrazovat. Na displej můžete vměstnat až čtyři hodnoty, ale nevýhodou je pak logicky menší písmo. Do bazénu a aktivity s rychlejším pohybem se tedy hodí nechat na displeji vždy jen jednu hodnotu s co největším písmem a mezi dalšími údaji si přepínat tlačítky. Je to na vás.

Témata článku: Recenze, Příslušenství, Wear OS, Garmin, Nositelnosti, Chytré věci, Suunto, Teploměr, Podrobná mapa, Krásný displej, Robustní hodinky, Velký akumulátor, Amerika, Upozorňování, Tréninkový plán, Detailní analýza, Slepá mapa, Sapphire, Stříbrné provedení, Optický snímač, Výchozí zobrazení, Fenix, Časté nabíjení, Měsíční výdrž, Optické měření


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39