Garmin Fénix 5 Plus: Nejlepší sportovní hodinky dostanou upgrade. Tady jsou fotky a novinky

Superlativ v nadpisu samozřejmě můžete rozporovat, každý má trochu jiné preference, ale na řadu Fénix přísahají davy sportovců po celém světě. Premiéra aktuální generace proběhla v lednu 2017 a je jasné, že pokud nechce Garmin usnout na vavřínech, už dávno musí pracovat na evoluci. Ještě než přijde Fénix 6, čeká nás mezigenerace: Garmin Fénix 5 Plus (a platí to pro celou řadu, tedy 5 Plus, menší 5S Plus a větší 5X plus).

Hlavní novinky řady Fénix 5S je možné shrnout do několika bodů:

  • Větší displej, menší rámeček – jen o fous, ale i to se počítá.
  • Hudba – letos v lednu Garmin představil Forerunner 645, první hodinky značky schopné přehrát hudbu do připojených bezdrátových sluchátek. Je jen logické, že se tato funkce dostane i do prémiové řady sporttesterů.
  • Garmin Pay – platební technologie, která byla poprvé představená s modelem Vívoactive 3 koncem srpna 2017, od té doby ji Garmin přidává do všech vyšších modelů, takže je jen logické že dojde i na řadu Fénix. Škoda jen, že perspektiva spuštění technologie v Česku je v nedohlednu.
  • Galileo – kromě GPS a GLONASS má plusková generace podporovat také evropský satelitní systém Galileo. Teorie říká, že by to mělo znamenat ještě přesnější lokalizaci, praktický efektu bude jen těžko pozorovatelný.
  • Mapy pro všechny – v současné generaci má TOPO mapy celé Evropy v ceně pouze nejvyšší model Fénix 5X, v pluskové generaci dojde i na oba menší modely.
  • Chytré notifikace – tady je to spíše softwarová záležitost, zlepší se spolupráce se smartphonem a notifikace budeme nejen číst, ale i na ně reagovat. Půjde samozřejmě o jednoduché věci, jako je smazání mailu, stručná odpověď na zprávu (ano/ne...), like apod.

Vše jsou to pouze spekulace a podobné je to i s cenou a datem premiéry. Mluví se o konci června a o plynulém nástupu na trh – tzn. Fénix 5 Plus nastoupí se stejnou cenou, aktuální řada Fénix 5 se doprodá se slevou.

Jak vybrat chytré hodinky:

Garmin Fénix 6

Fénix 5 se představil na veletrhu CES 2017, Fénix 6 čekáme na CES 2019. Otázkou ale je, jestli výše popsaná mezigenerace premiéru neoddálí.

Mluví se o menších rozměrech a ještě delší výdrži baterie, kterou podpoří možnost řidšího kontaktu se satelity. To sice sníží přesnost záznamu trasy, ale při pomalém pohybu (typicky horská tůra) to až tak nevadí. Už Fénix 5 vydrží trekovat až 24 hodin, pomocí tohoto jednoduchého triku by se Fénix 6 mohl snadno dostat na dvojnásobek. Efektivnější elektronika posune výdrž hodinek bez aktivní GPS nad hranici dvou týdnů.

Změny se čekají v designu, mluví se o ovládání otočnou lunetou, ale určitě nečekejme dotykový displej, Garmin se i nadále bude držet ovládání přes hardwarová tlačítka na bocích. Tento způsob ovládání je sice „kostrbatější“ a zdlouhavý, zato je spolehlivější při běhu a vlastně jediný možný při plavání.

Velký upgrade prý čeká uživatelské prostředí. Řada Fénix zahrnuje nespočet funkcí, stále jich přibývá a systém je poněkud nepřehledný. Do budoucna se mají složitější volby přesunout do smartphonové aplikace, v hodinkách zůstane jen to opravdu nutné.

Via Imgur a the5krunner.com

Diskuze (50) Další článek: Vizuál odhaluje hlavní výbavu nového Oppo Find X pro Evropu. Půjde proti těm nejlepším

Témata článku: Chytré hodinky, Spekulace, Pro turisty a cyklisty, Garmin, Galileo, Hodinky, Garmin Pay, Wearables, Uživatelské prostředí, Sport, Fénix, Současná generace, Česká republika, Praktický efekt, Malý rámeček, Pásek, Malý rozměr, Chytrá notifikace, Vysoký model, Menší, Fenix, Hlavní novinka, Pomalý pohyb, Vívoactive, Platební technologie