Garmin Forerunner 220 a 620: běhání s čidly a čísly

[TEST] Zkusili jsme dvě „nositelnosti“ pro běžce. Mají GPS, Bluetooth, HR, čidla pohybu a jedna i Wi-Fi. Seznamte se s hodinkami Forerunner.
Kapitoly článku

Na web s tím

S počítačem se Forerunnery umí pochopitelně spojit také. A samozřejmě nechybí ani webová služba, kde se všechny vaše aktivity zaznamenávají, analyzují a plánují.

Klepněte pro větší obrázek 
Garmin Connect - správa aktivit na webu. Služba je čerstvě v novém a jak vidno, odladěny nejsou třeba české znaky ve fontu

Pro spojení je nutné doinstalovat software. Buď jen doplněk pro prohlížeč, ale raději rovnou program Garmin Express, který zajistí automatickou synchronizaci hned po připojení hodinek a hlavně také aktualizaci firmwaru hodinek. Ta probíhá triviálně a rychle, prostě jen stisknete na „aktualizovat“ a minutku počkáte. Na softwaru se průběžně pracuje, eliminují se chyby, optimalizuje výdrž…

Klepněte pro větší obrázek 
Synchronizační software Garmin Express

Naměřená data se pak shromažďují ve službě Garmin Connect na webu connect.garmin.com. Ta aktuálně dostala zcela přepracovaný design, který je zatím v betaverzi na adrese connect.garmin.com/modern/, nicméně uživatelé už jsou postupně migrováni a po odladění bude původní web nahrazen novým. Ukázky v tomto článku proto už budou z nového webu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na tzv. palubní desku si můžete přidávat různé widgety, podají vám základní přehled po otevření služby • odtud už si pak rozkliknete, co potřebujete vidět. Třeba seznam všech aktivit 

Základem webové služby Garmin Connect je takzvaná „palubní deska“ na kterou si poskládáte widgety s informacemi a odkazy, které vás zajímají. Odtud se pak dostanete ke kalendáři s rozpisem aktivit, k tréninkovým plánům, k trasám, souhrnům a všemu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka záznamů: ten vlevo nabídne více grafů, je totiž zaznamenán modelem 620 s čidlem vertikální oscilace • ale i model 220 vám dá nad rámec klasiky (GPS+HR) i informaci z vestavěného krokoměru o tempu v krocích za minutu • aktivity si můžete přehrát a důkladně prozkoumat v čase

Služba je připravena na podrobnou evidenci všech vašich aktivit. Ty lze přímo importovat ze zařízení Garminu, ale také zadávat ručně, nebo nahrát ze souboru formátů TCX, GPX nebo FIT. Nechybí ani export, zaznamenané aktivity můžete dostat ven ve formátech TCX, GPX nebo KML. 

Klepněte pro větší obrázek
Nové aktivity lze nahrávat i z jiných zdrojů, stačí mít soubor TCX, GPX nebo FIT

Garmin Connect ale nemusíte používat, z hodinek lze přímo exportovat do konkurenčních služeb jako je RunKeeper nebo Endomondo. Přenese se GPS záznam, nadmořská výška i záznam srdečního tepu, jen s takovými fajnovostmi jako je kadence běhu, vertikální oscilace nebo doba kontaktu se zemí už pak nemůžete počítat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Když máte raději Runkeeper nebo Endomondo... 

Abyste běhali více a rychleji

Protože Garmin žije z prodeje svých zařízení, nabízí všechny pokročilé funkce služby Garmin Connect zdarma včetně podrobných analýz a tréninkových plánů. Stěžejní je správa aktivit, které můžete vidět buď v tabulce, nebo kalendáři, filtrovat je a dělat dílčí součty. Nechybí ani přehledné porovnání více aktivit či vyhledávání.

Bezvadnou motivací jsou cíle, které si můžete nadefinovat dle času, vzdálenosti, kalorií nebo četnosti cvičení na různě dlouhé období. Nutí vás to vyběhnout častěji. Správa rekordů zase motivuje běhat rychleji…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Kalendář a cíle. Aby byl pořádek a motivace.

Nechybí pochopitelně tréninky, které si můžete vybrat buď z předchystaných tréninkových plánů, anebo si můžete připravit vlastní. Ty předchystané přitom nejsou jen nějaká počítačem vygenerovaná čísla, ale tréninkové plány dle Full potential. Nemáte-li osobního trenéra, jsou dobrým základem. Můžete si ale sestavit vlastní, a to včetně skladby samotných tréninků, které si poté nahrajete do hodinek. Ty vás poté instruují, kdy máte co dělat, s jakou intenzitou a jak dlouho. Mezní hodnoty pak určují, kdy na vás hodinky začnou pípat, že máte běžet rychleji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Knihovna tréninků obsahuje plány pro běh, kolo, či triatlon od úplných začátečníků soustředících se na krátké tratě, po pokročilejší sportovce • vytvořit si ale můžete zcela vlastní plán a do něj si takto „naprogramovat” dílčí tréninky

A pochopitelně nechybí přátelé a sdílení. Můžete se svými výkony chlubit, nebo si je nechávat pro sebe, můžete sledovat ostatní a porovnávat své výkony.

Data jen do telefonu, zpátky ne

Připojovat hodinky kabelem k počítači je už dost stará škola, proto jsou vybaveny Bluetooth. Po spárování s telefonem jsou pak schopny odesílat aktivity na web přes internetové připojení telefonu. Musíte mít ale telefon s iOS nebo Androidem a v něm potřebnou aplikaci Garmin Connect, která to umožňuje. Je ke stažení zdarma a poskytuje také přehled o všech aktivitách.

Mobilní aplikace není dokonalá a párování v ní probíhá dost zmateně – nejde totiž o klasické párování na úrovni systému telefonu, ale jen v rámci aplikace. Ta se nejprve tváří, že hodinky nezná, ty se snaží o párování a vše vypadá jako marný pokus. Stačí však proces na obou stranách natvrdo vypnout, znovu spustit a už je spárováno. U třech různých hodinek stejný scénář, to nebude náhoda…

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Garmin Connect v mobilu: správa zařízení • probíhá synchronizace • přehled aktivit • nabídka aplikace 

Propojení s mobilem skrze Bluetooth bohužel neznamená, že by hodinky zvládaly zobrazovat notifikace událostí z telefonu. Jednu zajímavou funkci navíc ale spojení nabízí – LiveTrack. Když ji aktivujete, hodinky budou přes datové připojení telefonu průběžně posílat informaci o své poloze. Kdo to uvidí? Kdokoli, jehož e-mail předem zadáte a na který po zahájení aktivity přijde odkaz na mapu, kde vás může sledovat. To se hodí nejen trenérům – běháte-li sami v pustých končinách, dejte takový přístup třeba partnerovi. Ale nese to nevýhodu, že s sebou musíte vláčet telefon. To už byste si jím mohli aktivitu rovnou i měřit…

Ostatně, i to Garmin umožňuje. Ale budete k tomu potřebovat kupodivu jinou aplikaci – Garmin Fit. Ta umí vytvořit záznam sportovní aktivity mobilem podobně, jako to umí aplikace Runkeeper či Endomondo. Aby si ale Garmin příliš neparazitoval na svých zařízeních, funkce LiveTrack je zde za poplatek dvou dolarů měsíčně (cca 40 Kč) a nejsou tady žádné tréninkové funkce. Je to takové náhradní řešení, když si chcete jít zaběhat a hodinky zrovna nemáte k dispozici.

Klepněte pro větší obrázek 
GPS se chytá rychle a i v lese měří velmi přesně. Nicméně krátká procházka uličkami, úmyslně kolem zdí několikapatrových domů, ukázala na slabiny. Ve městě je přesnější mobil, který si zpřesňuje polohu pomocí mobilní sítě a Wi-Fi

Model 620 má navíc konektivitu Wi-Fi a možnost poslat nově naměřené aktivity jedním stiskem tlačítka skrze Wi-Fi do Garmin Connectu. Konfigurace Wi-Fi se provádí v softwaru Garmin Express v počítači, odpadá tak problém, jak napsat heslo k Wi-Fi v hodinkách. Na funkci však není moc spoleh. Zprvu spojení nefungovalo vůbec ani na domácí, ani na firemní síti, později se hodinky zničehonic chytly. Když jsem pak dofocoval pár snímků a chtěl ukázat průběh synchronizace na displeji, opět spojení nefungovalo:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Wi-Fi je jednou z předností modelu 620. Ale zároveň jednou ze slabostí. Synchronizace přes telefon fungovala spolehlivěji.

Témata článku: , , , , Garmin Fenix, Garmin forerunner, Stejný scénář, Procházka, Běhání, LiveTrack, Ulička, Pípání, Webová služba, Stará škola, Krátká procházka, Bílé podsvícení, Dlouhé období, Nadmořská výška, Aktivní GPS, Model Forerunner, Libovolné usb, Běh, F +, Tréninkový plán, Osobní trenér,