GeoWorks si chce nechat platit za WAP

Velmi laskavě, vstřícně a maximálně otevřeně začala firma GeoWorks pracovat na zpoplatňování vlastního patentu, který je využíván standardem WAP. WAP je tak citelně ohrožen.
GeoWorks si chce nechat platit za WAP
Velmi laskavě, vstřícně a maximálně otevřeně začala firma GeoWorks pracovat na zpoplatňování vlastního patentu, který je využíván standardem WAP.

GeoWorks je jedním z členů WAP fóra a je vlastníkem patentu, který pokrývá vlastnosti a funkčnost univerzálního na platformě nezávislého uživatelského rozhraní. GeoWorks je ostatně velmi známou firmou od jejích počátků na Commodore 64 (známý Geos) až například po operační systém v současných Communicatorech Nokia. V květnu roku 1999 byla GeoWorks prvním členem WAP fóra, který oznámil, že jeho patentovaná technologie je základní součástí standardu WAP. Nyní GeoWorks informovala ostatní členy WAP fóra, že hodlá vybírat licenční poplatky za využívání vlastního patentu. Vybírat jej chce nejen od výrobců zařízení, ale i od dodavatelů serverů a také od poskytovatelů obsahu ve WAPu. Dá se to zhruba přirovnat k situaci, když by jedna firma oznámila, že standard HTML využívá její patenty a začala za něj vybírat poplatky od každého, kdo jej někde použije. Právě důvod, že standard HTML je od počátku otevřeným standardem pro každého, je příčinou jeho současného masivního rozšíření. Detailní popis prvků, které jsou pokryty patentem GeoWorks najdete na webu. Tvoří ho metody definování prvků uživatelského rozhraní a jejich atributů.

GeoWorks plánuje vydělávat a nikoli malé peníze na každém za použití WAP standardu. GeoWorks chce od každé společnosti s příjmy nad jeden milión dolarů vybírat 20 000 dolarů za roční licenci a v případě, že vyrábí nějaká zařízení (není jen poskytovatelem obsahu), také 10 % z ceny produktu (minimálně 1 dolar). Je pochopitelné, že podobné omezení by kriticky ohrozilo šíření WAPu a poskytování obsahu ve formátu WAP. Pro úspěšnou budoucnost WAPu bude tedy nutné dojít k nějaké společné dohodě, která využívání WAPu zjednoduší. Lze předpokládat nějaké jednorázové vyrovnání mezi WAP fórem a GeoWorks, případně prohru GeoWorks u soudu. Z hlediska dobré zajištěné budoucnosti WAPu by mělo být ale rozhodnuto co nejdříve, jinak by se WAP mohl sice šířit v zařízeních, na straně poskytovatelů obsahu by ale našel jen malou podporu.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, WAP, Otevřený standard

Určitě si přečtěte

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 8

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

24.  9.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 27

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

28.  8.  2017 | Kůžel Filip | 15