Gigantická pokuta pro Apple. Ve Francii má zaplatit přes miliardu eur

Francouzský antimonopolní úřad vyměřil Applu rekordní pokutu 1,1 miliardy euro (téměř 30 miliard korun) za porušení pravidel hospodářské soutěže. Apple se dohodl se dvěma dalšími prodejci (Tech Data a Ingram Micro ), že si nebudou vzájemně konkurovat a spolu zabrání i dalším distributorům ve vzájemné konkurenci. U některých produktů vyjma iPhonů dokonce Apple stěmto prodejcům dával pokyny o přidělování produktů zákazníkům.

Zmíněné dvě společnosti rovněž dostaly pokutu: 76 respektive 63 milionů eur. Francouzský úřad Apple vyšetřoval od roku 2012 a odhalil i to, že Apple bránil prodeji jeho produktů za nižší ceny, než měl sám v obchodech či na svém webu. Stejných cen se tak drželi i maloobchodní prodejci. 

Pro Apple je to za poslední 2 měsíce již druhá pokuta. Zatímco tu první za úmyslné zpomalování iPhonů ve výši 500 milionů dolarů přijal, v nejnovějším případě se hodlá odvolat.

Zdroje: Reuters, CNBC

Diskuze (86) Další článek: Hra Legends of Runeterra dorazila na Android! Poradíme, jak ji nainstalovat

Témata článku: Apple, iPhone, Smartphony, Open market, Legislativa, Tim Cook, Soudní spory, Pokuta, Volný trh, Regulace, Francie, Prodejce, Reuters, Antimonopolní úřad, CNBC, Euro, Miliarda eur, Produkt


Určitě si přečtěte