Globalstar: satelitní telefonie na lopatkách

Po nedávném bankrotu moderní a dlouho očekávané mobilní sítě Iridium čeká možná v nejbližší době krach i jeho bývalého konkurenta – společnost Globalstar. Nebo ji někdo koupí...
Globalstar: satelitní telefonie na lopatkách
Po nedávném bankrotu moderní a dlouho očekávané mobilní sítě Iridium čeká možná v nejbližší době bankrot i jeho bývalého konkurenta – společnost Globalstar. Nebo ji někdo koupí...

Sdružení právnických osob – společnost Globalstar je od roku 1991 provozovatelem satelitní sítě mobilních telefonů. Satelitní síť Globalstar se v mnohém podobá běžným GSM mobilním sítím – umožňuje přijímat a odesílat textové zprávy, podporuje datové a faxové hovory, celosvětový roaming. Celou síť tvoří 48 telekomunikačních satelitů, které jsou „zaparkovány“ na nízké orbitální dráze a pokrývá svým signálem více než 100 států na šesti kontinentech naší planety.

Problémy se severem

V poslední době má však Globalstar problémů víc než dost. Nejenže se za loňský rok ocitl v citelné finanční ztrátě, ale dostal se také do konfliktu se svým největším strategickým partnerem – švédským výrobcem mobilních telefonů Ericsson. Ten Globalstaru dodává satelitní mobilní telefony pro jeho síť. Brzy tak Globalstar přijde také o potřebné mobily od Ericssonu. Spor mezi oběma společnostmi vznikl proto, že Ericsson upozornil Globalstar, že neplní podmínky vzájemné smlouvy. V této smlouvě se Globalstar zavazuje, že bude od švédského výrobce pravidelně odebírat mobilní telefony vždy minimálně za 31 milionů dolarů. Satelitní společnost Globalstar však v současné době považuje tuto sumu jako nereálnou.

Dluhy přede mnou, dluhy za mnou

Nejvyšší představitelé Globalstaru se tak museli nakonec vzdát jednoho z tří současných dodavatelů mobilních zařízeních. Až doposud mezi tyto dodavatele patřili společnosti Ericsson, Qualcomm a italský Telit. Ericsson zastavuje výrobu satelitních telefonů již tento měsíc a chystá se od Globalstaru vymáhat úhradu požadované částky. Ten však tvrdí, že vždy za každý telefon zaplatil a nedluží Švédům nic.

Neschopnost vedení?

Takže po Iridiu stojí na prahu krachu i Globalstar. Někteří představitelé společnosti tvrdí, že za velmi špatnou finanční situaci společnosti stojí management, který navzdory požadavku na přestavbu sítě na záchranu nevynakládá žádné úsilí. Ani drastické snížení cen za poskytování služeb a telefonních hovorů nepřináší tolik očekávané zisky. Ba naopak – zákazníků je každým dnem méně a méně.

Jak to nakonec dopadne? S napětím tedy očekáváme zprávy o dalším vývoji.

Váš názor Další článek: Super SMS: informační textovky zdarma

Témata článku: Ostatní, Satelit, Telefon, Švédský výrobce, Global

Určitě si přečtěte