Google Android, to už nejsou jen mobily

Původně vznikal jako operační systém pro mobily, ale už první měsíce ukazují, že jsou jeho možnosti daleko širší...

Zatímco loňský rok ve velké míře patřil iPhonu, tento rok by mohla být bitva na poli mobilních operačních systémů mnohem zajímavější. Předně je tu Symbian se silnou Nokií v zádech, dále Windows 7, který by se mohl podle některých zdrojů nakonec objevit dříve, než bylo předpokládáno. Palm se svým webOS nedávno dokázal, že se s ním opět musí počítat. A samozřejmě Android, který zatím příliš nepřesvědčil a bude se chtít o své místo na slunci ještě náležitě poprat. A právě k poslenímu zmiňovanému nyní trochu více... 

Díky otevřenosti a některým dalším aspektům se z operačního systému postaveného pro mobilní telefony stává univerzální systém nasazovaný obecně na všechna přenosná komunikační zařízení. Zatím jediným Androidem, který můžete oficiálně najít na prodejních pultech, je chytrý telefon T-Mobile G1. Z dalších, které se připravují, stojí za zmínku stylový Lenovo Ophone, který se na čínském trhu objeví již v prvním kvartále tohoto roku, QWERTY klávesnicí vybavený Kogan Agora nebo stále ještě spekulovaný T-Mobile G2.

„Eee Phone“

Jedním z těch, kteří jsou členy Open Handset Alliance, je také společnost Asus. O tom, že Asus chystá smartphone postavený na Androidu jsme vás již informovali. O čem jsme však nepsali, je Android na (v současnosti poměrně populárních) produktech řady Eee. Zatím není zcela jasné, zda půjde o počítač nebo spíše jakousi větší obdobu Pocket PC, představitelé společnosti Asus se už ale nechali slyšet, že se v současnosti zajímají o vývoj nového kapesního produktu s možností přehrávání MP3 skladeb, GPS navigačním modulem nebo mobilní televizí.

Přestože se Android od svého uvedení na trh stal výrazným terčem zájmu nejrůznějších hackerů a „ajťáků“ snažících se portovat jej na notebooky a další zařízení, tzv. „Eee Phone“ je prvním náznakem, že by s podobnou myšlenkou mohly koketovat i samy společnosti, které tato zařízení vyrábějí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Giinii Movit Mini

Ještě více zájmu než údajný Eee Phone vyvolal Giinii Movit Mini, tablet běžící právě na Androidu. Někteří komentátoři jej označují za vůbec nejlepší produkt, jaký bylo možné vidět na letošním CESu! Tak, jako o každém dotykovém telefonu hovoří média jako o biči na iPhone, budou o Giinii Movit Mini hovořit jako o zbrani v boji s iPodem Touch. Giinii Movit Mini je totiž koncipován velmi podobným způsobem. Žádný modul pro GSM, tedy žádné SIM karty, žádné datové přenosy v mobilních sítích a žádné kontrakty u mobilních operátorů.

Na druhé straně je integrováno bezdrátové Wi-Fi, dotykový displej s rozlišením 480 × 272 bodů, Bluetooth, zabudovaný mikrofon a údajně také nativní podpora Skypu přímo v základní výbavě produktu. Bohužel také jen 256 MB velké paměťové úložiště, to je ale naštěstí rozšiřitelné o karty typu microSD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

A to nejlepší nakonec, cena. Ta by se měla pohybovat pod hranicí ceny za iPod Touch (v současnosti od 229 USD), některé zdroje dokonce hovoří až o 149 USD, což jsou při dnešním kurzu necelé 3 000 Kč. Zajímavá hračka, co myslíte?

NIMble

Ti, kteří se podíleli na designu iPhonu, mají na svědomí také následující produkt. Domácí telefon kombinovaný s počítačem NIMble. Vzhledem k analogii s iPhonem je největším otazníkem tohoto produktu multidotykové ovládání. Samotný Android zatím dotykovou technologii nezvládá zdaleka tak bravurně jako iPhone. Otevřenost systému a pár šikovných rukou by to ale mohla změnit.

Abych uspokojil i techničtěji orientované, displej by měl mít rozlišení 800 × 400 bodů, k dispozici bude také Bluetooth, Wi-Fi a slot pro paměťové karty microSD. To vše na procesoru 624MHz Marvel bude podle prvních informací k dispozici již toto září za cenu kolem 300 USD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snímky zatím nefinální verze produktu, které se objevily na internetu (Foto: Gizmodo.com)

Celio Android Redfly

Že se při vývoji nových produktů pro mobilní technologii meze nekladou, naznačuje tento prototyp společnosti Celio. Špatně vidíte na malý displej mobilního telefonu nebo je pro vás prostě jen numerická klávesnice pro psaní e-mailů nepohodlná? Pak možná právě pro vás je tu Celio. Stačí prostřednictvím Bluetooth nebo USB propojit s Androidem vybaveným přístrojem a můžete se zařízením na displeji o rozlišení 800 × 480 bodů pracovat jako s mobilním telefonem. Jen v trochu větším podání.

A to je jen ochutnávka toho, co firmy přivezly na letošní CES. Novinek bude jistě mnohem více a už dnes můžeme spekulovat, kam všude se nakonec Android jako operační systém dostane.

Diskuze (23) Další článek: Fantastické koncepty, aneb mobilní sci-fi

Témata článku: Google, Android, Smartphony, Software pro mobily, Apple iPhone 4GB, T-Mobile G1, T-Mobile G2, T-Mobile G2 Touch, Zajímavá hra, #Android, Populární produkt, Domácí telefon, Mobil, Google +, Zabudovaný mikrofon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35