Google kupuje Lytro. Firma drží unikátní technologie pro fotografii, virtuální a rozšířenou realitu

Google znovu potvrzuje silné zaměření na vývoj vlastního hardwaru a kupuje Lytro. Zprávu přinesl TechCrunch a dodává, že primárně jde o technologie a patenty. Částka se odhaduje na 40 miliónů dolarů.

Společnost vlastní unikátní technologii pro plenoptickou fotografii. Už v roce 2011 jsme psali o prvním fotoaparátu Lytro, na jaře 2014 přišla „zrcadlovka“, ale plenoptické fotoaparáty nezaznamenaly úspěch. Firma postupně přesunula své aktivity do profesionálních systémů pro záznam obsahu pro virtuální realitu a odborníci trvdí, že Lytro posunulo renderování 3D obsahu na vyšší level.

Google se k akvizici nevyjádřil, a tak můžeme pouze spekulovat, zda je primárním motivem spíše fotografie, nebo virtuální realita, ale firma je aktivní v obou oblastech.

Technologie Lytro Volume Tracer pro 3D obraz nevídané kvality:


Co je plenoptická fotografie

Z uživatelského pohledu je Lytro-fotografie jakýsi pokročilý RAW, surová data, se kterými je možné pracovat i po vyfocení. Obraz je možné přeostřit, vytáhnout detaily, změnit světelnost částí scény. Obraz má vrozený 3D efekt, což skýtá velký potenciál pro rozšířenou a virtuální realitu. Při focení se neostří, prostě se jen zaznamená scéna, ostřit můžete později.

Plenoptický fotoaparát Lytro se zásadně liší od klasického fotoaparátu. Těsně před snímačem je umístěno pole mikročoček, které rozptýlí světelné paprsky procházející objektivem. Ten je zachytí a navíc je schopen ke každému z nich změřit, z jakého směru přichází. S těmito informacemi je možné později zrekonstruovat hloubku scény a vybrat místo, kam chceme zaostřit. Proto tedy není potřeba autofokus, odpadají pohyblivé části, motorek a jako bonus je tu okamžitá reakce na spoušť.

Diskuze (6) Další článek: Samsung Galaxy S9 umí vytvořit GIF animaci. Jednoduše, přímo ve fotoaparátu

Témata článku: Google, Android, Technologie, Hospodaření a finance, Facebook, Virtuální realita, Fotoaparát, Rozšířená realita, Uživatelské prostředí, Patent, Akvizice, Mobilní telefon, Český trh, Obrazová kvalita, Vysoký level, Miniaturní displej, Špatná správa, Fotografie, TechCrunch, Autorizovaný prodejce, Uživatelský pohled, Silné zaměření, Druhý fotoaparát, Lytro, Okamžitá reakce


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62