Google kupuje Lytro. Firma drží unikátní technologie pro fotografii, virtuální a rozšířenou realitu

Google znovu potvrzuje silné zaměření na vývoj vlastního hardwaru a kupuje Lytro. Zprávu přinesl TechCrunch a dodává, že primárně jde o technologie a patenty. Částka se odhaduje na 40 miliónů dolarů.

Společnost vlastní unikátní technologii pro plenoptickou fotografii. Už v roce 2011 jsme psali o prvním fotoaparátu Lytro, na jaře 2014 přišla „zrcadlovka“, ale plenoptické fotoaparáty nezaznamenaly úspěch. Firma postupně přesunula své aktivity do profesionálních systémů pro záznam obsahu pro virtuální realitu a odborníci trvdí, že Lytro posunulo renderování 3D obsahu na vyšší level.

Google se k akvizici nevyjádřil, a tak můžeme pouze spekulovat, zda je primárním motivem spíše fotografie, nebo virtuální realita, ale firma je aktivní v obou oblastech.

Technologie Lytro Volume Tracer pro 3D obraz nevídané kvality:


Co je plenoptická fotografie

Z uživatelského pohledu je Lytro-fotografie jakýsi pokročilý RAW, surová data, se kterými je možné pracovat i po vyfocení. Obraz je možné přeostřit, vytáhnout detaily, změnit světelnost částí scény. Obraz má vrozený 3D efekt, což skýtá velký potenciál pro rozšířenou a virtuální realitu. Při focení se neostří, prostě se jen zaznamená scéna, ostřit můžete později.

Plenoptický fotoaparát Lytro se zásadně liší od klasického fotoaparátu. Těsně před snímačem je umístěno pole mikročoček, které rozptýlí světelné paprsky procházející objektivem. Ten je zachytí a navíc je schopen ke každému z nich změřit, z jakého směru přichází. S těmito informacemi je možné později zrekonstruovat hloubku scény a vybrat místo, kam chceme zaostřit. Proto tedy není potřeba autofokus, odpadají pohyblivé části, motorek a jako bonus je tu okamžitá reakce na spoušť.

Diskuze (6) Další článek: Samsung Galaxy S9 umí vytvořit GIF animaci. Jednoduše, přímo ve fotoaparátu

Témata článku: Google, Android, Technologie, Hospodaření a finance, Fotoaparát, Virtuální realita, Rozšířená realita, Facebook, Uživatelské prostředí, Patent, Akvizice, Únik, Vnitřnost, Druhý objektiv, První fotoaparát, Dolar, Dlouhá doba, Maloobchodní cena, Konvenční fotoaparát, Miniaturní displej, Okamžitá reakce, Lytro, Plný manuál, Pohyblivá část, Obrazová kvalita


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 10

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 38

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 75