Google obrací o 180 stupňů. Balíček svých aplikací pro Android v Evropě zpoplatní

V červenci jsme vás informovali o výsledku tažení Evropské Unie proti Googlu za zneužití monopolního postavení Androidu na trhu. Google musel zaplatit pokutu ve výši 4,34 miliard EUR (cca 110 miliard korun), a to nedlouho poté, co musel z vlastní peněženky EU vysázet na stůl 2,42 miliardy EUR (63 miliard Kč), a tzo zneužití monopolu ve vyhledávači.

S trochou nadsázky se dá říct, že bezplatný Android v Evropě vychází Google v poslední době dost draze. Americký gigant si tak poplatky vybere zpět na výrobcích smartphonů. Pokud totiž budou chtít v Evropě nabízet telefony s balíčkem aplikací od Googlu (včetně Obchodu Play), budou muset uhradit licenční poplatek. K licenci balíčku aplikací půjde bezplatně přidat i Chrome s vyhledávací aplikací Google Search. Google tak formálně vyhoví antimonopolním požadavkům EU.


Google se opírá o to, že si vyhledávač můžete v Androidu snadno změnit, resp. rychle a jednoduše odebrat předinstalovaný Chrome. Stejně mu to ale nepomohlo...

Android tak v Evropě změní zavedené standardy. Zatímco v minulosti byl balíček aplikací od Googlu, zejména obchod Play, neoddělitelnou součástí systému, do budoucna se počítá s tím, že si pořídíte Android smartphone, kde může být hlavním zdrojem jiný aplikační obchod, např. u Samsungu by to byl portál Galaxy Apps. 

Reakce CEO Googlu na pokutu udělenou EU:

Čistý operační systém jako takový i nadále zůstává bezplatný, je však otázkou, kdo bude chtít Android (nebo jeho alternativní vývojové větve, pro které platí stejná pravidla) používat bez Obchodu Play. A jeho integrace se jistě promítne do zvýšení cen koncových zařízení, byť přesnou hodnotu licenčních poplatků zatím neznáme.

Via The Verge

Diskuze (103) Další článek: Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Témata článku: Google, Android, Smartphony, Aplikace, Evropská unie, EU, Chrome, Evropská komise, Regulace, Pokuta, Licence, Poslední doba, Obchod Play, Integrace, Evropa, Hlavní zdroj, Galaxy Apps, Americký gigant, Stejné pravidlo, Koncové zařízení, Licenční poplatek, Poplatek, Přesná hodnota, Monopolní postavení, Zavedený standard


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 58

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 5

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 38