Google poprvé komentuje kauzu Huawei. S obcházením pravidel u postižených telefonů nepočítejte

Google se konečně vyjádřil ke kauze Huawei, resp. k tomu, že na jeho nových zařízeních již není možné spustit služby a populární aplikace od Googlu. Zatím jediná oficiální reakce se na veřejnost dostala prostřednictvím této stránky v sekci podpory, což je zřejmě nejvíce „oficiální“ odpověď, kterou lze očekávat.

S ohledem na čtyřikrát odložený ban ze strany americké administrativy to  vypadá, že se Google v jakýchkoliv veřejných prohlášeních zdráhá značku Huawei vůbec zmínit.

Značka Huawei byla umístěna na tzv. Entity List 16. května 2019, což znemožnilo u nových modelů předinstalaci aplikací od Googlu, např. Gmailu, Google Map, YouTube nebo Obchodu Play. Ale problém bude i s aplikacemi třetích stran, které používají mapy od Googlu. U dřívějších zařízení k žádné změně nedošlo, omezení se totiž týká jen těch zařízení, která měla být certifikována až po rozhodném datu 16. 5. 2019. A to se týká i tzv. „hraničních“ smartphonů, které byly sice vpuštěny na trh dříve, ale na nových trzích, na které se dostaly např. v červnu loňského roku, jsou vedeny jako nová zařízení a balík služeb od Googlu tedy neobsahují.

Google se k celé kauze vyjádřil následovně: „K ochraně soukromí, bezpečnosti a bezpečnostního zastřešení je obchod Google Play, funkce Google Play Protect a klíčové aplikaci Googlu (včetně Gmailu, YouTube, Map a dalších) dostupné pouze na zařízeních certifikovaných v programu Play Protect. Ten zajišťuje, že zařízení prochází přímo v Googlu důkladným bezpečnostním procesem a testováním kompatibility, což zajistí, že jsou uživatelská data a informace o aplikacích drženy v absolutním bezpečí. Telefony pak přímo z výroby mají předinstalován software Play Protect, který zajišťuje ochranu proti jakémukoliv ohrožení zařízení.“

Google také dodává, že dodatečné dohrání služeb a aplikací, ať již přímo ze strany Huawei, nebo jako stažených *.apk balíčků, nebude možné, protože tyto aplikace nemohou běžet na necertifikovaných zařízení s Androidem. To slouží jako ochrana před balíčky stahovanými z internetu, které mohou obsahovat malware. Zda je vaše Android zařízení certifikověné, zjistíte přes Google Play - Nastavení - Certifikace Play Protect.

Diskuze (18) Další článek: Displej Samsungu Galaxy S20 Ultra je opět na špici. Od DisplayMate dostal A+

Témata článku: Google, Huawei, Android, Google Play, Aplikace, Smartphony, Kauza Huawei, Google Mapy, YouTube, Gmail, Politika, Hrozba, Obchod Play, Play protect, Obcházení, Telefon, Google Play Protect, Obcházení pravidel, Zařízení, Internet, Google Mapa, Značka Huawei


Určitě si přečtěte