Google uvedl Android 9.0 Pie (Go Edition). Do smartphonů se dostane na podzim

I když se tak mohlo na první pohled zdát, Google na smartphony nižší třídy nezapomněl. Poté, co loni v prosinci oznámil odlehčenou verzi Androidu Oreo (Go Edition), americký gigant na svém blogu potvrdil existenci nejnovějšího Androidu 9.0 Pie (Go Edition), s nímž se pojí spousta novinek. 

Nová verze odlehčeného Androidu zabírá v paměti o 500 MB méně, než Oreo (Go Edition)). Pokud se tedy budeme bavit o smartphonech s 8GB úložištěm, zbude uživateli 5,5 GB volného místa. Plnokrevná verze Androidu 9.0 Pie přitom zabírá ještě o 3 GB více. Google slibuje rychlejší načítání systému a také větší akcent zabezpečení (např. Verified Boot). V systémovém nastavení se dále objeví položka, která eviduje spotřebu mobilních dat.

V rámci systému opět čekejte předinstalovanou sadu odlehčených aplikací s přídomkem Go od Googlu, která byla od února postupně vylepšována. Google Go umožňuje hlasovou syntézu se zvýrazněním právě psaného textu. YouTube Go má nový režim pro přehlednější správu staženého obsahu. Maps Go nově zvládnou navigovat, dříve se jednalo jen o obyčejné mapy se zvýrazněním vaší aktuální pozice. Přes aplikaci Files Go můžete zasílat soubory (peer-to-peer) mezi smartphony, aplikace Zprávy je o polovinu menší, aplikace Telefon zase umí nově detekovat nevyžádané hovory.

Google v současné době eviduje na 200 různých zařízení běžící v ekosystému Go Edition, která jsou dostupná ve více než 120 zemích světa. Rozmanitost výbavy smartphonů s odlehčenou verzí Androidu je obrovská, začíná se na metě 4GB ROM, VGA displejů a podpoře 3G, maximem jsou HD zobrazovací panely, 16GB paměti a podpora LTE. Nejlevnější smartphony začínají na pouhých 30 dolarech (cca 1 150 Kč). 

Jaké jsou novinky v Androidu 9.0 Pie?

Ještě do konce roku má svůj „Go“ smartphone představit stovka výrobců, samotný Android Pie (Go Edition) bude vydán v průběhu podzimu.

Zdroj Google Blog

Diskuze (3) Další článek: Motorola také napeče koláče. Víme, pro které modely

Témata článku: Google, Android, Smartphony, LTE, Mobilní data, Aplikace, Oreo, Pie, Nižší třída, YouTube, Android Go, Lowend, Odlehčená aplikace, Zprávy, Zobrazovací panel, Stažený obsah, První pohled, Files go, Nový režim, Americký gigant, Volné místo, Odlehčená verze, Nová verze, Go edition, Systémové nastavení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 73

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 26

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 117