Google v mobilu, Google v kapse

Google nabízí své služby v mobilní verzi. Mají šanci nahradit neohrabané wapové portály a mohou skutečně pomoci?

Vzdálené aplikace se na mobilních telefonech doposud netěšily velké přízni uživatelů, především kvůli vysokým nárokům na přenos dat, nekompatibilitě při použití na různých telefonech a nekonzistenci služeb. Jenže Google představil komplexní mobilní řešení, které nabízí všechny jeho nejdůležitější služby, což by mohlo znamenat revoluci, protože obdobnou nabídku můžeme najít zatím pouze na draze placených na wapových portálech operátorů. 

Klepněte pro větší obrázek
Článek vyšel v časopisu Mobility

Upište duši ďáblu

K využívání služeb Googlu přímo ve vašem mobilním telefonu nebudete potřebovat téměř nic. V podstatě stačí mít nainstalovaný HTML prohlížeč, do kterého zadáte adresu http://mobile.google.com. Ihned se dostanete na výchozí stránku portálu pro mobilní telefony s nabídkou všech dostupných služeb. Rozdíl je ovšem v připojení. Nemusíte stahovat data přes drahý wap, ale můžete využít výrazně levnější internetový tarif.

Další výhodou je fakt, že za jednotlivé nabízené služby se kromě platby operátorům za datové přenosy nic neplatí. Jediné, co je třeba před užíváním autentizovaných funkcí vykonat, je registrace u příslušné služby tedy např. vytvoření e-mailové schránky na Gmailu. Politika Googlu je v dostupnosti jeho služeb navíc velmi zajímavá, protože vás a ani vaše připojení neobtěžují reklamy a nepotřebné informace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na hlavní stránce najdete pohromadě všechny mobilní služby Googlu

Strýček Google vždy najde a poradí

Hlavním byznysem Googlu je bezpochyby vyhledávání, a proto odkaz na ono kouzelné vyhledávací políčko musí být umístěn jako první mezi aplikacemi. Vyhledání je optimalizováno pro minimální datové přenosy, ale je možné jej přepnout i do klasického zobrazení. Neschází ani oblíbený vyhledávač obrázků a zatím v beta verzi se nachází vyhledávání webů určených přímo pro mobilní telefony.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mobilní vyhledávání je optimalizované na minimální přenos dat. Najdete a ušetříte

V srpnových Mobilitách jsme psali o mobilní verzi portálu YouTube.com, který shromažďuje videa z celého světa. Vzhledem k tomu že YouTube patří od podzimu loňského roku právě Googlu, nesmí M.YouTube, jak se verze pro mobilní zařízení jmenuje, mezi nabídkou služeb chybět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mobilní verze nejzábavnějšího serveru na celém internetu

Pro získávání informací ze světa je navíc připravena i zjednodušená verze zpravodajského webu Google News. Ten je v mobilní verzi také ještě stále označován jako Beta a bohužel nabízí jen velmi základní možnosti nastavení. Proto asi většina uživatelů více ocení RSS čtečku. Veškerá nastavení a přidání příslušných kanálů je však nutné provést na počítači, protože mobilní verze slouží opravdu pouze jen jako čtečka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Reader: nechte upozorňovat na novinky přes RSS
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Googlenews: buďte v obraze s přehledem zpráv

Mobilní Gmail jen pro nenáročné

Velkou naději jsem mezi službami vkládal především do Gmailu, ale byl jsem velmi zklamán možnostmi, které nabízí. Samozřejmě umožňuje odesílat a přijímat poštu a dokonce i základní správu vaší schránky. Ale běžného mobilního klienta prostě nemůže nahradit. Je totiž třeba vzít v úvahu, že vzdálená aplikace neumožňuje nahrávat soubory jako přílohu a pracovat s adresářem v telefonu. Proto jediné přílohy, které můžete posílat, jsou ty, které vám došly e-mailem a kontakty lze vybírat pouze z adresáře přímo ve schránce.

Mobilní Gmail lze doporučit snad jen na čtení a prohlížení e-mailové schránky. Google si je samozřejmě vědom nedostatků a snaží se vše řešit javovou aplikací. Ta ovšem není zatím určena pro české uživatele a není ji možné stáhnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
E-mailový účet od Googlu využívá hodně lidí, teď už se k němu mohou přihlašovat z mobilního telefonu. Bohužel nemohou využívat adresář v mobilu

K e-mailu patří dnes již neodmyslitelně i organizační funkce, které u Googlu zajišťuje služba Calendar. Ta má také svou mobilní podobu, ale v seznamu aplikací ji zatím nenajdete. Je potřeba zadat přímo adresu www.google.com/calendar. Tato vzdálená aplikace vám nabídne denní náhled vašeho kalendáře s možností přidání události. Nepočítejte však s více funkcemi než je podrobný náhled a listování po dnech. Události totiž nelze upravovat, mazat a ani přesouvat, to vše musíte zvládnout ve „velkém“ kalendáři na internetu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Calender: kalendář vám pomůže rychle zjistit, co jste právě nestihli

Stejně jako u všech ostatních webových aplikací hlavně narážím na problém interakce s uživatelem. O nových zprávách a událostech se prostě dozvíte, jen pokud se sami připojíte. To by se samozřejmě dalo řešit nějakou formou synchronizace s kalendářem a e-mailovým klientem a další služeb v telefonu, ale potom zase ztrácí smysl webová aplikace. Navíc pravidelná kontrola aktuálního dění znamená neustálé připojování k internetu, což se při použití z mobilu může poněkud prodražit.

Jen si tak něco blognout

Máte-li blog na blogspot.com resp. na blogger.com a očekáváte snadné blogování pomocí jednoduchého formuláře, pak budete asi překvapeni metodou, jakou Google zvolil. Komunikační prostředkem totiž tentokrát není internetový prohlížeč, ale MMS, a to kvůli možnosti zasílání fotografií.

Vaši zprávu s obrázkem o velikosti do 250 kB odešlete na adresu go@blogger.com a služba se již o vše postará. Jakmile bude výsledek publikován, pošle vám na zpět adresu, na které jej bude možné najít. Pro pozdější úpravu a spárování článku s vaším blogem se musíte přihlásit pomocí speciálního kódu, který je zaslán společně s adresou, na webu go.blogger.com. Ten bohužel není optimalizován pro mobilní telefony. Celý postup se nám však nepovedlo ověřit, protože zpětnou zprávu jsme na české telefonní číslo nedostali.

Jestliže k e-mailu patří kalendář, pak u blogu většinou neschází fotoalbum. U Googlu se o fotografie stará program Picassa, ke kterému náleží stejnojmenná webová aplikace. Pro mobilní telefony je připravena velmi odlehčená verze celé aplikace, která umožňuje vlastně pouze jednu jedinou funkci a tou je prohlížení vaší nebo cizí galerie. Získáte sice možnost prohlížet fotoalba v optimalizovaném provedení pro nízké datové přenosy a zadávat k nim dokonce i komentáře, ale bez možnosti nahrávání vlastních fotek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Picassa umožňuje pouze prohlížení galerií, fotky před stažením zmenší na mobilní rozlišení

Mapy ano, ale zprostředkovaně

Jako nejpropracovanější ze všech služeb se jednoznačně jeví Google Maps. Je možné jej používat jako online aplikaci anebo si stáhnout javovou verzi, která si bude mapy stahovat. Druhá možnost je však prakticky jedinou schůdnou, protože vzdáleně pracující mapy se chovají pro Česko naprosto nevypočitatelně a nesmyslně.

O javové aplikaci Google Maps jste jistě slyšeli, ale pro připomenutí uvedu, alespoň stručnou charakteristiku. Je šířena, jako ostatní produkty od Google, zdarma a funguje jako běžný navigační software. Komunikuje s GPS přijímačem, pokud je jím telefon vybaven a poskytuje základní navigační služby například vyhledání trasy. Oproti jiným nabízí i dodatečné informace a satelitní mapy. Hlavní nevýhodou je ovšem nutnost průběžného stahování map přímo telefonem a pro tarif, u kterého se platí za stažená data, jde rozhodně o finančně neúnosnou záležitost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Googlemaps – Nejpropracovanější mobilní aplikací Googlu jsou Mapy. Můžete k nim přistupovat prostřednictvím speciální aplikace...
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
...nebo přes wap 

Ještě teplé dokumenty

Zatím poslední novinkou mezi službami Googlu je vzdálená správa dokumentů GoogleDoc. Pro mobilní telefon byla upečena opět velmi ořezaná verze, která by se dala nazvat spíše jen prohlížečem. Umožňuje totiž prohlížet dokumenty vytvořené ve vaší schránce GoogleDoc. Tabulky zvládne otevřít také, ale musí je nejprve převést do HTML, což provede po jednotlivých sloupcích a o nějakém jednoduchém a přehledném čtení nemůže být řeč. Nezvládá otevřít vůbec.

Z dalších funkcí stojí za zmínku snad pouze vyhledávání. Největší slabinou je bezpochyby nemožnost dokumenty upravovat, vytvářet nové a dokonce nelze nové přímo ani vložit. Jakousi záchranou ruku podává Google v podobě speciální e-mailové adresy, na kterou je možné dokument zaslat a on bude zařazen do vaší schránky. Nemohu si však odpustit poznámku, že je to sice chytré řešení, ale mobilní Gmail mi přeci neumožňuje odesílat přílohy.

Kanceláři Google Dokumenty jsme věnovali samostatný článek a aplikaci rovnou srovnali s konkurencí ze stáje ZOHO. Článek najdete zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Práce s kancelářskými dokumenty je horkou novinkou, určitě ji ještě čekají vylepšení

Zakázané ovoce

Mezi službami, které Google nabízí, se nacházejí ještě dvě, které nejsou zatím určeny pro české uživatele. Nejde však o nic převratného. První z nich je zasílání vyžádaných informací formou SMS a druhou je speciální informační linka. Důležitý je ovšem fakt, že drtivá většina všech v článku popsaných služeb není vlastně také přímo pro české uživatele. Na základní stránce Google služeb pro mobilní telefony si lze totiž vybrat zemi, a pokud zvolíte Českou republiku, celý rejstřík aplikací se ztenčí na Hledání, Gmail a Picassu. To jsou totiž jediné tři, které Google lokalizoval do češtiny a od léta 2007 se na tom nic nezměnilo.

Z mých zkušeností ale vyplývá, že ani to není zárukou bezchybné funkčnosti, protože při práci je občas opomenuto na nastavení státu a uživatel je vržen mezi anglické popisky. Lze proto říci, že pokud chcete všechny mobilní služby využívat, je třeba mít alespoň základní znalosti angličtiny. Naopak musím pochválit bezproblémovou práci s českou diakritikou i v nelokalizovaných službách a používání zabezpečeného spojení, které není ještě stále běžnou záležitostí.

Google při vývoji zatím příliš nepřistupuje k vylepšování stávajících služeb, ale spíše k přidávání dalších a dalších. Inspiraci bez problémů nachází právě na zmiňovaných wapových portálech operátorů, které mají stále mnohem širší portfolio nabízených služeb. Osobně vidím velké mezery především v propojení a personalizaci jednotlivých funkcích. Očividně schází vlastní nastavení titulní strany, jakási obdoba iGoogle, personalizované hlavní strany Googlu. No a samozřejmě také zatím neexistuje obchodní model, či-li nějaká forma reklamy nebo možnost výdělku a o ten se určitě Google nenechá připravit.

K čemu to všechno?

Pokud jste si při čtení článku pokládali otázku k čemu jsou vlastně všechny tyto polovičaté služby, které Google nabízí, pak jsou odpovědi hned dvě. Tou první je bezpochyby jakési rozšíření stávajících služeb. To povede ke zvyšování závislosti uživatelů a zvýšení atraktivity Googlu a jeho projektů. Je však pravda, že v přímém srovnání nemohou stávající webové aplikace těm v mobilních telefonech téměř vůbec konkurovat.

Druhou odpovědí by mohl být vlastní operační systém Googlu pro mobilní telefony, který je známý pod jménem Android. Ten by bezpochyby integroval právě vyvíjené služby. Zajímavostí jsou i spekulace o vývoji vlastního Google mobilního zařízení. Velké snažení o vybudování silného postavení v mobilní oblasti dokládá i říjnový nákup finské společnosti Jaiku.

Ta se specializuje na tzv. mikroblogy, což jsou právě blogy vytvářené přes mobilní telefon. Vše tedy nasvědčuje tomu, že Google chce ukousnout nemalou část trhu, kde zatím vládnou výrobci telefonů a operační systémy Symbian a Windows Mobile. Pokud bude navíc zvolena jako hlavní zbraň cena, pak Google, se svou politikou „pro uživatele zdarma“, by mohl být velmi úspěšný.

Ani mobilní služby Googlu zatím plnohodnotně nenahradí stolní počítač. Slouží především pro nouzovou práci v terénu, podobně jako mobilní e-mailové či internetové prohlížeče. Pokud jste zvyklí pracovat se službami Googlu na počítači, určitě uvítáte, že nyní můžete používat zjednodušené verze těch samých aplikací ve vašem mobilu.

Diskuze (19) Další článek: Sony Ericsson W200i: Twist sada se speciální slevou

Témata článku: Google, Software pro mobily, Software pro PC, Mobil, Zjednodušená verze, Google News, Vysoký nárok, Hlavní zbraň, Vzdálená správa, Wapový portál, Ořezaná verze, Informační linka, Pravidelná kontrola, Google +, Hlavní byznys

Určitě si přečtěte