GPRS Eurotelu způsobuje některým uživatelům problémy

GPRS u Eurotelu je v současné době nastaveno tak, aby využívalo kompresi pomocí služby Eurotel Akcelerator. Ta ovšem upravuje adresy všech odkazů na webových stránkách. Některým uživatelům to způsobuje problémy. Oživeno: vyjádření Eurotelu.
GPRS Eurotelu způsobuje některým uživatelům problémy

Podle informací od našich čtenářů, kteří pro připojení k internetu využívají GPRS Eurotelu a jeho službu Akcelerator, začal operátor počátkem července měnit adresy obrázků na webových stránkách. To ovšem u některých webů způsobuje problémy se zobrazováním.

Tip: Nevíte, k čemu slouží Eurotel Akcelerator? Doporučujeme náš starší článek

Kde je problém

Celý problém spočívá v jedné jediné věci: všechny adresy obrázků ve tvaru http://www.domena.cz/adresar/obrazek.jpg (včetně adres zadaných relativně) jsou nahrazeny adresou http://10.5.4.103/www.domena.czz/adresar/obrazek.jpg. Například odkaz na obrázek z titulní strany MobilManie zapsaný jako /system/lista/img/odd.gif je pro všechny uživatele GPRS od Eurotelu využívající služby Eurotel Akcelerator změněn na http://10.5.4.103/www.mobilmania.czz/system/lista/img/odd.gif.

Proč to Eurotel Akcelerator vlastně dělá? Je to kvůli tomu, že tato služba umožňuje kompresi obrázků, a to ve čtyřech volitelných stupních včetně zobrazení obrázků bez komprese. Toto nastavení, které si uživatel může zvolit na adrese akcelerator.eurotel.cz, je uloženo v databázi a pro dané telefonní číslo se aplikuje až do další změny. K tomu, aby se stále stejná komprese mohla aplikovat na všechny obrázky, je právě využita ona změna adresy. Vámi „objednaný“ obrázek se zkomprimuje a zkomprimovaný je k dispozici na serveru s adresou 10.5.4.103. Odtud si ho stáhnete a patrně zde potom zůstane připravený i pro další uživatele, kteří o něj projeví zájem (aby se snížila zátěž serveru).

T-Mobile se svojí službou GPRSpeed, kterou dodala stejná izraelská společnost, změnu adres také využíval. Jednalo se ale o starší verzi tohoto softwaru a T-Mobile v současné době podle neoficiálních informací upgraduje na stejnou verzi jako má Eurotel. Následkem toho je také to, že GPRSpeed je dočasně nefunkční. Možná tím také bude vyřešen konflikt mezi klienty pro GPRSpeed Plus a Akcelerator Plus nainstalovanými na jednom počítači.

Co ovlivňuje změněná adresa

Změna adresy postihuje všechny uživatele GPRS využívající službu Eurotel Akcelerator. Jsou to vlastně všichni uživatelé GPRS Eurotelu kromě těch, kteří mají nainstalován program Eurotel Akcelerator Plus. Ten je k dispozici zatím jen pro platformu Microsoft Windows.

Pokud tedy používáte Eurotel Akcelerator Plus, s problémem se nijak nesetkáte, webové stránky máte v původním tvaru. Jestliže Akcelerator Plus používat nechcete nebo nemůžete (to je případ uživatelů kapesních počítačů, Linuxu, Mac OS apod.), pak vám Eurotel poskytne stránky se změněnou adresou. To by většinou nemělo nijak vadit, nicméně existuje několik serverů, u kterých nedojde k zobrazení obrázků. Čtenáři například v této diskusi konkrétně jmenují internetový obchod společnosti eD’system.

Pokud využíváte Microsoft Windows a máte s nahrazováním adres problémy, postačí nainstalovat klient Eurotel Akcelerator Plus (můžete si ho stáhnout na této stránce). V případě, že využíváte Linux nebo jiné operační systémy, ale problém zatím není řešitelný. Podle našich informací však Eurotel již začal pracovat na tom, aby umožnil svým zákazníkům využívat GPRS bez jakékoli komprese a změn v adresách.


Oživeno 12.35:
Právě jsme dostali oficiální stanovisko Eurotelu, které upozorňuje na jednu možnost, jak se vyhnout využití služeb Akcelerator i Akcelerator Plus. Pokud používáte Microsoft Windows a máte nainstalovaný Eurotel Akcelerator Plus, pak postačí když v záložce Síť nezaškrnete připojení pro Eurotel GPRS. Po připojení k GPRS se sice ikonka Akcelerator Plus vybarví, nicméně ke kompresi nebude docházet a adresy zůstanou původní; blokování vybraného obsahu však bude stále funkční.

Tisková mluvčí Eurotelu, Diana Dobálová, také zdůraznila, že Eurotel Akcelerator a Akcelerator Plus jsou stále ještě v testovacím provozu. To značí, že patrně ještě dojde k nějakým změnám a potvrzuje to i naši informaci o tom, že Eurotel bude chtít vytvořit variantu, kde uživatelé GPRS s méně běžnými operačními systémy budou moci surfovat bez jakékoliv komprese.


Oživeno 9. 7., 15:50: Eurotel nám poskytl tabulku s přehledem APN, pro která jsou dostupné služby Eurotel Akcelerator a Eurotel Akcelerator Plus. Služby, kde není dostupný Eurotel Akcelerator nechávají URL obrázků v původním stavu beze změn.

Jméno služby Eurotel Akcelerator Eurotel Akcelerator Plus Jméno APN
GPRS Mobile Internet Ano Ano internet
GPRS Mobile Internet a GPRS statická IP adresa Ne Ano internet.s
GPRS Mobile Internet Speciál Ne Ano internet.open
GPRS Mobile Internet Special a GPRS statická IP sdresa Ne Ano internet.open.s
GPRS Telemetry Ne Ne telemetry
GPRS Profi.internet Ne Ne profi.internet
GPRS Profi.internet a statická IP adresa Ne Ne profi.internet

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Euro, GPRS, Způsob

Určitě si přečtěte

Vánoční ceník O2: slevy za úpis, iPhone X, Nokia 8 a Xiaomi Mi A1

Vánoční ceník O2: slevy za úpis, iPhone X, Nokia 8 a Xiaomi Mi A1

** Kvalitu za rozumnou cenu nabídne Xiaomi Mi A1 za 6 496 Kč ** Štědrý Ježíšek může pod stromeček naložit Nokii 8 ** Chcete-li ušetřit na HW, je tu vánoční akce, ale musíte uzavřít smlouvu

6.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 2

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

** T-Mobile dá dva mobily za cenu jednoho (při podpisu smlouvy) ** O2 zlevní mobily (při podpisu smlouvy) ** Vodafone umožní streamovat video zdarma (v té správné aplikaci)

26.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 14