GPRS modemy aneb jak na internet bez mobilu

Víte, že pro připojení k mobilnímu internetu nepotřebujete mobilní telefon? O mnoho pohodlnějším řešením jsou GPRS karty. Šikovný páreček nabízí Nokia a Sony Ericsson. Ve hře jsou ale i další.
GPRS modemy aneb jak na internet bez mobilu

Technologie GPRS (General Packet Radio Service) je v současné době velmi aktuální. Operátoři nás začínají lákat nejrůznějšími nabídkami mobilního připojení k internetu a chtějí tak konkurovat zejména hojně používanému dial-upu. Mohutnou vlnu nedávno spustil Eurotel, když představil neomezený paušál Eurotel Data Nonstop. Největší výhodou GPRS připojení je totiž fakt, že oproti klasickým datovým přenosům CSD (resp. HSCSD) neplatíte za strávený čas, nýbrž za objem stažených dat – stejně jako u pevné linky, mikrovlnného spojení či ADSL.

Jak se připojit

Pokud však chcete využívat výhod GPRS – ať už přes WAP či plnohodnotný internet – potřebujete také mobilní telefon, který tuto technologii podporuje. Telefony navíc nabízí různé varianty GPRS konfigurace (rozuměj rychlosti), odlišné způsoby propojení s PC a samozřejmě se liší i cenově. Přehled mobilů s GPRS naleznete zde. My se však dnes zaměříme na GSM moduly do notebooků, které nabízí podporu GPRS, HSCSD či WLAN (Wi-Fi).

Jedná se o PCMCIA karty, které můžete mít v počítači třeba celý den a být díky nim připojeni k internetu. Je to sice nejdražší varianta, ale na druhou stranu nejpohodlnější. Záleží jen na vás, zda si pořídíte dražší mobil s IR portem a Bluetooth (pro propojení s PC), nebo dáte přednost kombinaci datové karty a levného mobilu čiště na volání. Velkou výhodou podobných zařízení je oproti mobilu fakt, že nepotřebují napájet.

Na českém trhu je k dispozici několik takových GSM modulů. My se podrobněji zaměříme pouze na dva z nich, se kterými se můžete setkat nejčastěji, a to Nokii D211 a Sony Ericsson GC75, resp. GC79. 

Nokia D211

Tato karta je určena pro všechny, kdo má notebook a myslí to s datovými přenosy mimo kancelář vážně. Modul podporuje GPRS (3 + 1), HSCSD a rovněž Wi-Fi. Karta má klasickou výšku typu PCMCIA II (zabere tedy jen jeden slot), nicméně z ní „čouhá“ docela masivní anténa. Ta je ale pevná, takže se nemusíte bát jejího ulomení. Na pravém detailu můžete vidět otvor, kam se vsouvá SIM karta. Součástí balení je rovněž potřebný software pro vytvoření datových účtů a jejich nastavení. Ovladače jsou pro Windows 98 SE, ME, 2000, XP a Windows CE 3.0 (Pocket PC/Pocket PC 2002 a Handheld PC 2000). Naleznete zde i ovladače pro Linux. Karta pracuje v sítích GSM 900/1800 MHz. Recenzi Nokie D211 jsme přinesli už dříve.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Sony Ericsson GC75

Modul GC75 od Sony Ericssonu je trošku odlišné konstrukce. Narozdíl od Nokie D211 neobsahuje žádnou prodlouženou část, anténa je v tomto případě odnímatelná. Velkou výhodou je možnost připojení externí antény - pro případy nedostatku signálu. GC75 je multislot GPRS class 10 zařízení s podporou konfigurace 4 + 1 nebo 3 + 2. HSCSD jako další možnost rychlejší komunikace je nabízena vybranými operátory (v ČR Eurotel). Nevýhodou je v tomto případě absence Wi-Fi, na druhou stranu nabízí rychlejší GPRS než Nokia. GC75 je kompatibilní s Windows 98 SE/NT4/ME/2000/XP a lze zasunout do libovolného PCMCIA slotu Type II. V současnosti jsou dostupné i ovladače pro PDA se systémem Pocket PC 2002. Karta pracuje v sítích GSM 900/1800/1900 MHz. Můžete ji tedy použít i ve Spojených státech. Recenze této karty se nachází zde.

Klepněte pro větší obrázek

Sony Ericsson GC79

Sony Ericsson uvede na trh ve třetím čtvrtletí 2003 nový model PCMCIA karty s podporou technologií GPRS, HSCSD a WLAN. Bude se jednat o kartu s názvem GC79, což je v podstatě nástupce výše uvedené karty GC75, který je na trhu k dostání nyní. GC79 nabízí podporu připojení k veřejným hot-spotům rychlostí až 11 MB/s. Karta bude podporovat všechna tři pásma GSM (900/1800/1900 MHz) a tudíž ji budete moci využívat ve všech mobilních sítích standardu GSM na světě. S GC79 lze jednoduše přepínat mezi GSM částí a WLAN částí. Můžete posílat faxy, e-maily i SMS v jednom prostředí. Cenu zatím neznáme.

Klepněte pro větší obrázek

Závěr

Na trhu samozřejmě neexistují pouze tyto dva produkty. Podobné karty nabízejí i výrobci typu Xircom, Novatel a další. Zajímavým řešením je rovněž maličký notebook UMAX ActionBook 830T, který má integrovaný GPRS modem a je možné s ním i volat. Jeho recenzi naleznete zde. Výše uvedené karty hlasové služby bohužel nepodporují, což je velká škoda. Oproti mobilním telefonům, se kterými se lze rovněž připojit přes GPRS, nabízejí velký komfort, ten je ovšem vykoupen vyšší cenou. Záleží tedy jen na uživateli, zda se mu vyplatí provozovovat zvlášť datovou kartu a zvlášť mobil na volání. Já si to představit dovedu. Co vy? Máte případně nějaké zkušenosti s podobnými (i jinými) datovými moduly? Vyjádřete se v diskusi!

Diskuze (36) Další článek: Vzrušující xková série od Samsungu

Témata článku: Příslušenství, Modem, Velký komfort, Internet, Strávený čas, Mobil, Masivní anténa, GPRS, Nejdražší varianta


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39