GPRS roaming v Rusku: na internet bez problémů

Další zemí, kde jsem otestoval GPRS roaming, bylo Rusko. Pokud se chystáte na cestu do Ruské federace a chcete být stále online, mohou se vám následující informace hodit.
GPRS roaming v Rusku: na internet bez problémů

V současné době nabízí GPRS roaming pouze dva naši operátoři - Eurotel a T-Mobile - Oskar zatím nikoliv. V době, kdy jsem do Moskvy jel na představení nových mobilů Siemens, nabízel každý z operátorů GPRS roaming pouze s jedním ruským operátorem - Eurotel s BeeLine, T-Mobile s MTS. Čirou náhodou spustil T-Mobile roaming s Bee Line ještě v době mého krátkého pobytu (v pátek čtvrtého července), takže jsem ho mohl rovnou vyzkoušet.

Poznámka: Datové přenosy HSCSD, které u nás podporuje Eurotel, v Rusku žádný operátor nenabízí.

Nastavení datových přenosů GPRS pro fungování v zahraničí není nutné nijak měnit, vše funguje stejně jako v Česku. Data jsem testoval s mobilním telefonem T68i s šestkovým firmwarem - konfigurace GPRS 4+1 timeslot. Mobil byl k notebooku připojen přes Bluetooth (MSI).

Eurotel

GPRS roaming zde běží v síti BeeLine; datové přenosy i WAP fungoval bez jakýchkoliv problémů, průměrná rychlost se pohybovala okolo 25 kb/s (měřeno pomocí www.mistral.cz), což je docela málo; měřil jsem ji v několika různých okamžicích jednoho dne, ale větších rychlostí jsem nedosáhl. Běžely všechny služby, které běžně používám, zcela bez problému.

Na rozdíl od nedávno popisovaného GPRS roaming v Německu je cena v Rusku za data podstatně nižší; za 100 kB, což je nejnižší účtovací jednotka, zaplatíte 23,10 Kč; za megabajt je to tedy 231 korun. Stejné je to pak i u WAPu - stejná cena i účtovací jednotka. Wapovat se tedy moc nevyplatí, protože za sebemenší informaci zaplatíte rovnou 23 korun.

T-Mobile

GPRS bez problému fungovalo v obou testovaných sítích, a to jak data, tak WAP. Při datovém připojení jsem vždy využíval utilitu GPRSpeed Plus, s níž se rychlost přenosu poměrně stabilně pohybovalo okolo 53-54 kb/s - měřeno stejně jako u Eurotelu pomocí www.mistral.cz. Nebyl problém s žádnou internetovou službou, chodilo FTP, web i vzdálená synchronizace s Outlookem.

GPRS roaming T-Mobilu je o korunu levnější než u Eurotelu; za jeden kB zaplatíte s daní 22,05 haléře. Nejmenší účtovací jednotka je 100 kB, za které tedy zaplatíte 22,05 korun, za megabajt to je 220,50 Kč. WAP je stejně jako v Česku dražší než data, za kilobajt zaplatíte 1,47 Kč, účtovací jednotka je 10 kB, za které zaplatíte 14,70 Kč.

Kdo s koho?

Ceny za GPRS roaming jsou u obou operátorů srovnatelné, T-Mobile vede rychlostí - pokud ovšem používáte utilitu GPRSpeed Plus (rozhodně doporučuji nainstalovat). Bohužel pro Eurotel žádný zdejší operátor nepodporuje HSCSD, takže není možné využít HSCSD roamingu; nepříliš výhodný je rovněž Global Access - tato služba poběží pouze na standardních 9,6 kb/s, takže se v běžném provozu docela prodraží.

Poznámka: Je myslím jasné, že před odjezdem do Ruska je nutné mít aktivován nejen roaming, ale rovněž GPRS. Jinak budete mít smůlu a zůstanete offline.

Diskuze (9) Další článek: Nabídne T-Mobile neomezený GPRS paušál?

Témata článku: Operátoři, O2, T-Mobile, Roaming, Internet, Mistral, GPRS


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14