GPRS roaming v Rusku: na internet bez problémů

Další zemí, kde jsem otestoval GPRS roaming, bylo Rusko. Pokud se chystáte na cestu do Ruské federace a chcete být stále online, mohou se vám následující informace hodit.
GPRS roaming v Rusku: na internet bez problémů

V současné době nabízí GPRS roaming pouze dva naši operátoři - Eurotel a T-Mobile - Oskar zatím nikoliv. V době, kdy jsem do Moskvy jel na představení nových mobilů Siemens, nabízel každý z operátorů GPRS roaming pouze s jedním ruským operátorem - Eurotel s BeeLine, T-Mobile s MTS. Čirou náhodou spustil T-Mobile roaming s Bee Line ještě v době mého krátkého pobytu (v pátek čtvrtého července), takže jsem ho mohl rovnou vyzkoušet.

Poznámka: Datové přenosy HSCSD, které u nás podporuje Eurotel, v Rusku žádný operátor nenabízí.

Nastavení datových přenosů GPRS pro fungování v zahraničí není nutné nijak měnit, vše funguje stejně jako v Česku. Data jsem testoval s mobilním telefonem T68i s šestkovým firmwarem - konfigurace GPRS 4+1 timeslot. Mobil byl k notebooku připojen přes Bluetooth (MSI).

Eurotel

GPRS roaming zde běží v síti BeeLine; datové přenosy i WAP fungoval bez jakýchkoliv problémů, průměrná rychlost se pohybovala okolo 25 kb/s (měřeno pomocí www.mistral.cz), což je docela málo; měřil jsem ji v několika různých okamžicích jednoho dne, ale větších rychlostí jsem nedosáhl. Běžely všechny služby, které běžně používám, zcela bez problému.

Na rozdíl od nedávno popisovaného GPRS roaming v Německu je cena v Rusku za data podstatně nižší; za 100 kB, což je nejnižší účtovací jednotka, zaplatíte 23,10 Kč; za megabajt je to tedy 231 korun. Stejné je to pak i u WAPu - stejná cena i účtovací jednotka. Wapovat se tedy moc nevyplatí, protože za sebemenší informaci zaplatíte rovnou 23 korun.

T-Mobile

GPRS bez problému fungovalo v obou testovaných sítích, a to jak data, tak WAP. Při datovém připojení jsem vždy využíval utilitu GPRSpeed Plus, s níž se rychlost přenosu poměrně stabilně pohybovalo okolo 53-54 kb/s - měřeno stejně jako u Eurotelu pomocí www.mistral.cz. Nebyl problém s žádnou internetovou službou, chodilo FTP, web i vzdálená synchronizace s Outlookem.

GPRS roaming T-Mobilu je o korunu levnější než u Eurotelu; za jeden kB zaplatíte s daní 22,05 haléře. Nejmenší účtovací jednotka je 100 kB, za které tedy zaplatíte 22,05 korun, za megabajt to je 220,50 Kč. WAP je stejně jako v Česku dražší než data, za kilobajt zaplatíte 1,47 Kč, účtovací jednotka je 10 kB, za které zaplatíte 14,70 Kč.

Kdo s koho?

Ceny za GPRS roaming jsou u obou operátorů srovnatelné, T-Mobile vede rychlostí - pokud ovšem používáte utilitu GPRSpeed Plus (rozhodně doporučuji nainstalovat). Bohužel pro Eurotel žádný zdejší operátor nepodporuje HSCSD, takže není možné využít HSCSD roamingu; nepříliš výhodný je rovněž Global Access - tato služba poběží pouze na standardních 9,6 kb/s, takže se v běžném provozu docela prodraží.

Poznámka: Je myslím jasné, že před odjezdem do Ruska je nutné mít aktivován nejen roaming, ale rovněž GPRS. Jinak budete mít smůlu a zůstanete offline.

Témata článku: Operátoři, O2, T-Mobile, Roaming

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Mr. B 8. 7. 2003 17:36:07
    "Bohužel pro Eurotel žádný zdejší operátor nepodporuje HSCSD, takže není...
  • Mr. B 8. 7. 2003 17:36:06
    "Bohužel pro Eurotel žádný zdejší operátor nepodporuje HSCSD, takže není...
  • Jooky 7. 7. 2003 21:19:03

    Mam T68i a chci se zeptat za prvý kolik timeslotu teda tenhle telefon...

Určitě si přečtěte

Virtuálové chtěli zpoplatnit roaming, ČTÚ jim nevyhověl

Virtuálové chtěli zpoplatnit roaming, ČTÚ jim nevyhověl

** Vectone mobile, Odorik a Laudatio chtěli účtovat příplatky v roamingu ** ČTÚ shledal žádosti o příplatek za roaming jako nedůvodné ** Jde o první žádosti tuzemských virtuálů, určitě ne o poslední...

Včera | Pospíšil Aleš | 25

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

17.  8.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3


komerční sdělení

Komerční sdělení