GPRS s Palmem, Psionem a Pocket PC? Žádný problém

Podařilo se nám propojit dva existující mobily podporující GPRS (Motorola T260 a Ericsson R520) se třemi nejdůležitějšími kapesními počítači: s Palmem, PocketPC a Psionem. Jako jediní pro vás máme všechna nastavení.
GPRS s Palmem, Psionem a Pocket PC? Žádný problém
Po mnoha dnech zkoušení nejrůznějších nastavení se nám podařilo propojit dva existující mobilní telefony podporující GPRS (Motorola Timeport 260 a Ericsson R520) se třemi nejdůležitějšími kapesními počítači: s Palmem, PocketPC a Psionem.

K čemu je to dobré?

Při současných cenách za přenesený kilobajt dat, se GPRS příliš nehodí na stahování plnohodnotného webu plného obrázků. Při takovém využití GPRS desetikoruny jen létají a vhodnější bude použít klasické datové přenosy účtované časem za spojení. Na druhou stranu se ale GPRS vyplatí pro přístup k Internetu z kapesních počítačů, které většinou stahují pouze text, tedy poměrně malé balíky dat. A my vám řekneme, jak na to. (Kdybyste chtěli vědět, co konkrétně znamenají některé parametry, které je nutné zadávat, můžete se zeptat, ale je celkem reálné, že to nebudeme vědět. V některých případech šlo opravdu o zjišťování metodou mnoha pokusů a omylů.)

PalmPC

Na počítačích třídy PalmPC bylo nastavení nejjednodušší. Ne nadarmo už delší dobu tvrdím, že z ohledem na mobilní komunikaci jde o snad nejlépe vyladěné a vybavené kapesní počítače. GPRS jsme zkoušeli s novou HP Jornadou 525, nastavení však bude úplně stejné i na jiných počítačích s Pocket PC. Je jedno, jestli použijete Motorolu nebo Ericsson, nastavení se nijak neliší.

U PocketPC běžte do Settings, kde na záložce Connections vytvoříte nové modemové spojení (Modem). Jako modem vyberte Generic IrDA modem, rychlost nastavte na 38400 (některé zdroje uvádějí 19200, tak kdyby se objevily nějaké problémy, začněte s jejich řešením zde). Klikněte na tlačítko Advanced a nastavte vlastnosti propojení: 8, None, 1, Hardware. Zatržítka nechejte odškrtnutá, v sekci TCP/IP nic neměňte, na třetí záložce však zvolte Use specific server address. Jako primární server DNS nastavte 160.218.10.201, jako sekundární 194.228.2.1. V políčkách Wins ponechte nuly. Po stisknutí OK jste zpět v základním nastavení a tisknete tlačítko Next: kód země nastavte třeba 1, předčíslí třeba 425, důležité je telefonní číslo. Zadejte *99#. Klikněte na tlačítko Next, zatrhněte obě políčka a do doplňkových příkazů modemu zadejte tento řetězec: +cgdcont=1, "IP","INTERNET","0.0.0.0". Nyní stačí všechno potvrdit tlačítkem Finish a následně OK, čímž se dostanete z nastavení spojení.

Pro připojení kapesního počítače na mobilu aktivujte infraport, z nabídky Start vyberte položku Program Files, v ní složku Connections a klikněte na vytvořený účet (složku Connections doporučuji vytáhnout přímo do nabídky Start). Jméno a heslo nezadávejte, zkontrolujte, jestli telefonní číslo (Phone) je ve tvaru T*99# a pokud ne, klikněte na Dialing Options, kde ve Dialing Patterns nastavte do všech tří políček G. Stiskněte tlačítko Connect a za pár sekund jste na GPRS.

Dál postupujte úplně stejně, jako kdybyste byli spojeni prostřednictvím modemu na pevné telefonní lince nebo pomocí běžného mobilního telefonu: můžete stahovat e-mail, prohlížet web …

Palm a Ericsson R520

Začneme Ericssonem, protože nastavení Palmu pro spojení s ním je jednodušší než v případě Motoroly. Klikněte na ikonu Prefs a běžte do sekce Connection, kde vytvořte nový profil, třeba GPRS. Connection Method bude IrCOMM to Modem, Dialing TouchTone, na Volume nezáleží. Stiskněte tlačítko Details. Speed nastavte 38 400 bps, Flow Ctl nechť je Automatic, důležitý je Init String: +cgdcont=1, "IP","INTERNET","0.0.0.0",0,0. Dvakrát stiskněte OK a běžte do sekce Network.

Zde zvolte některou službu, kterou nepoužíváte, přejmenujte ji třeba na GPRS. Jako User Name a Password dejte cokoli (třeba eurotel a wap), jako Connection zvolte jméno služby, kterou jsme vytvořili v předchozím odstavci (GPRS), do políčka Phone zadejte *99#. Klikněte na tlačítko Details. Connection type zůstane PPP, Idle timeout bude nastaveno na Power Off, odškrtněte Query DNS a do dvou řádků, které se objeví, vepište tato čísla: 160.218.10.201 a 194.228.2.1. IP adresa zůstane automatická, Script nás nezajímá. Stiskněte OK a po zvolení tlačítka Connect se za pár okamžiků dostanete na GPRS.

Palm a Motorola T260

Musím přiznat, že jsme všechno testovali na předchůdci tohoto modelu, Motorole P7389i, nastavení pro Timeport 260, který lze dnes koupit, však bude úplně stejné. Proč je Motorole a Palmu věnována zvláštní sekce? Protože tento mobil odmítá vytočit telefonní číslo začínající hvězdičkou a na nastavení se proto musí jít od lesa.

Jsme tedy opět v Preferences, v sekci Connection, kde jsme vytvořili nový profil Motorola GPRS. Oproti Ericssonu je zde jedna změna: nastavíme Connection Method na IrCOMM to PC. Po kliknutí na Details vyberte Speed: 38 400 bps a Flow Ctl: Off. OK, ještě jednou OK a běžte do sekce Network.

Vyberte nepoužívané spojení, které přeměníme na GPRS. User Name a Password může být jakékoli slovo, jako Connection vyberme profil „Motorola GPRS“ vytvořený v minulém kroku. A už musíme do Details. První stránka bude nastavena úplně stejně jako v případě Ericssonu R520 (viz výše), navíc ale budeme muset nastavit Script a to následujícím způsobem:

  • Send: atz
  • Send CR
  • Send: at+cgdcont=1,“IP“,“INTERNET“,“0.0.0.0“,0,0
  • Send CR
  • Send: atd*99#
  • Send CR
  • Delay: 1
  • End
Nebudeme dokazovat, co dělají jednotlivé řádky, jednotlivé příkazy hezky vyberte z výsuvných roletek a případně je podle vzoru dopište. Dvakrát stiskněte OK a je hotovo. Nyní stačí stisknout Connect a GPRS můžete využívat až do aleluja. Jak poznáte, že jste připojeni k GPRS? Na displeji Motoroly se objeví nápis Connected a IP adresa složená ze čtyř čísel oddělených pomlčkou, po chvilce práce uvidíte hlavní displej s nápisem „GPRS Data Session“.

Psion

Kapesní počítače s operačním systémem Epoc podle oficiálních informací GPRS data nepodporují. Jaké tedy bylo naše překvapení, když Psion Revo bez problémů vytočil přes Ericsson R520 a hbitě komunikoval přes GPRS. Bohužel s Motorolou jsme se dočkali jen chybového hlášení na straně kapesního počítače a řešení pro úspěšnou komunikaci stále hledáme. Pomůže nám někdo ze čtenářů?

Jak tedy komunikovat s R520:

V Ovládacích panelech otevřeme Nastavení modemu, kdy vytvoříme Nový. V listu Modem nastavte Rychlost: 115200 bd a Připojen přes: IR přenos. Záložky Možnosti a Inicializace přejdeme bez povšimnutí a změním až nastavení Řízení toku na žádné na poslední záložce Pokročilé. Na stejném listu změníme i Typ modemu na mobilní. Nyní můžeme nastavení uložit, protože tím je instalace modemu hotova.

Nyní zvolíme Nastavení Internetu. Vytvoříme Nové připojení, kterému zrušíme zatržení volby Chytré vytáčení a jako Standardní číslo *99#. Ponecháme zaškrtnuto také políčko Ruční přihlášení. V záložce Adresy nastavíme DNS adresy na hodnoty 160.218.10.201 a 194.228.2.1 a IP adresa zůstane automatická. Stisknutím tlačítka Hotovo uložíme nastavení.

Nyní, když je vše připraveno k připojení, stačí pouze v některé internetové aplikaci (například v e-mailovém klientu) zvolit položku Připojit. V dialogovém okně zvolte z nabízených možností právě vytvořený modem a stiskněte připojit – a hle, jste na Internetu přes GPRS! Neumíme si vysvětlit, jak je možné, že toto spojení funguje bez jakéhokoli dodatečného nastavení AT příkazů, nicméně spojení opravdu funguje.

Diskuze (14) Další článek: Jaká předplacená karta je nejvýhodnější?

Témata článku: Operátoři, Ostatní, O2, Problém, Psion, Motorola Timeport 260, První stránka, Psion, Pocket, GPRS


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40