GPRS v komerčním provozu: bude Internet a WAP levnější?

Včera EuroTel ukončil spekulace o tom, který z operátorů u nás spustí GPRS jako první. Od 4. října totiž nabízí komerční provoz této služby za poměrně solidní ceny. Je GPRS výhodnější než HSCSD? Vyplatí se být na Internetu připojen přes GPRS, nebo je lepší klasické účtování za provolaný čas?
GPRS v komerčním provozu: bude Internet a WAP levnější?
Předpokládalo se, že GPRS spustí jako první Paegas. Zdá se však, že EuroTel vzal letošní Invex vážně a sype uživatelům samé novinky. Nyní totiž nabídl ke komerčnímu využití službu GPRS Instant. Podle oficiálních informací ji lze využívat v celé republice, tedy všude tam, kde je signál, a to jak pro připojení k Internetu, tak pro wapování nebo vzdálený přístup do firemní sítě.

V této službě si můžete pořídit dva tarify: WAP Mobile Internet, který je určen především pro wapování, zatímco program Data slouží hlavně pro připojení notebooku k Internetu.

K čemu nám bude GPRS

Tato služba nabízí vyšší rychlost datových hovorů, tedy připojení k Internetu či WAPu: 13,3–93 kb/s. Hlavní rozdíl oproti současnému datování však není jen v rychlosti, ale zejména ve způsobu účtování. Místo poplatků za minutu připojení se účtuje za přenesené informace. Pokud stáhnete více stránek, zaplatíte více a naopak. Neplatí se doba strávená „na Internetu.“ Jaké jsou sazby u obou tarifů vidíte v tabulce.

Služba WAP Mobile Internet

Aktivace Měsíční poplatek GPRS Instant GSM data
Internet WAP Internet WAP
0 Kč 0 Kč 0,53 Kč/1 kB 0,53 Kč/1 kB 12,60 Kč/min 2,05 Kč/min

Služba Data

Aktivace Měsíční poplatek GPRS Instant HSCSD Fast
Internet WAP Internet WAP
0 Kč 205 Kč 0,032 Kč/1 kB 0,42 Kč/1 kB 2,05 Kč/min 2,05 Kč/min

Jak funguje GPRS?

Zmíněné rozpětí přenosových rychlostí u GPRS již naznačuje jednu z jeho nevýhod. Operátor totiž může operativně měnit šířku přenosového pásma, resp. měnit počet tzv. timeslotů, které se používají pro komunikaci. Prostými slovy: mění rychlost.

Timeslot je malý kousek jednoho kanálu, jedné frekvence, na které mobil komunikuje. V každém kanálu je osm timeslotů, v každém z nich může komunikovat jeden mobilní telefon. Pokud vyhradíte jednomu mobilu více timeslotů (a to je podstata GPRS), zvýší se tím také přenosová rychlost. Pokud je však síť přetížená, operátor vám může timesloty odebrat a nechat v nejhorším případě pouze jeden. Naštěstí platíte za přenesená data, takže i když bude komunikace pomalejší, vždy budete platit stejně.

Telefony pro GPRS, které se nyní dostávají na trh, však neumí využít všech sedm timeslotů. Jejich maximální přenosová rychlost je 26,6 kb/s.

Rychlá data HSCSD – jsou lepší?

EuroTel již půl roku nabízí jinou službu pro rychlé mobilní připojení k Internetu založenou na technologii HSCSD. Oproti GPRS nabídne vždy čtyři timesloty, rychlost je tedy 43,2 kb/s. Zde však máte větší jistotu, že operátor vám žádný timeslot nevezme (úplnou bohužel také ne). I cena 2,05 Kč za jednu minutu datování je příjemná, za hodinu mobilního surfování 123 Kč. Porovnejte s cenou 54 Kč za modemové připojení do sítě Českého Telecomu ve špičce, přitom přenosová rychlost je srovnatelná.

Jaká je tedy výhoda GPRS?

Platíte vždy a jen za přenesená data, i když to někdy v důsledku – zejména v porovnání s HSCSD – může být dražší. Nemusíte se však vždy, když na chvíli přestanete stahovat data, odpojovat. Stáhnete si webovou stránku, v klidu si ji přečtete, stáhnete si poštu a v klidu odpovídáte. Nejste ve stresu, že vám za pár sekund naskočí další impuls.

Kolik doopravdy zaplatíte za GPRS při používání Internetu?

Zkusme si spočítat, zda je GPRS při surfování výhodné. V tabulce najdete tři konkrétní příklady stahování určitého množství dat. Velikost 60 kB má např. titulní stránka MobilMania.cz, 500 kB mohou mít e-maily, které si pravidelně večer stahujete a jeden megabajt je třeba menší program. V tabulce najdete u každého typu přenosu cenu, kterou zaplatíte, a dobu, za kterou data stáhnete. Pohyblivá doba u GPRS je daná tím, že operátor vám může v případě přetížení nechat jen jeden timeslot, a tedy rychlost jen 13,3 kb/s. Tuto nižší hodnotu vyjadřuje první číslo, ta druhá pak patří k přenosové rychlosti 26,6 kb/s, tedy dvěma timeslotům.

Poplatek za stáhnutí Délka stahování
60 kB
GPRS 1,89 Kč 74 s až 37 s
9,6 kb/s 1,75 Kč 50 s
14,4 kb/s 1,17 Kč 33,3 s
43,2 kb/s 0,39 Kč 11 s
500 kB
GPRS 15,00 Kč 5 min 1 s až 2 min 30 s
9,6 kb/s 14,57 Kč 6 min 56 s
14,4 kb/s 9,72 Kč 4 min 38 s
43,2 kb/s 3,24 Kč 1 min 33 s
1 MB
GPRS 30 Kč 10 min 2 s až 5 min
9,6 kb/s 29,16 Kč 13 min 53s
14,4 kb/s 19,44 Kč 9 min 16s
43,2 kb/s 6,48 Kč 3 min 6 s

Výhoda GPRS je jasná. Zatímco u klasických přenosů platíte za čas, a tedy i tehdy, pokud si třeba jen čtete poštu nebo webovou stránku, u GPRS platíte jen za přenesená data. Nemusíte se tedy ihned po stáhnutí pošty odpojovat od Internetu a tedy ukončovat hovor. Za stažená data však zaplatíte celkově více – zvlášť markantní je tento rozdíl mezi GPRS a HSCSD.

Je wapování přes GPRS levnější?

Podobně lze srovnávat i WAP. Jedna stránka mívá průměrně kolem jednoho kilobajtu. Za stažení takovéto stránky zaplatíte u GPRS 0,53 Kč. U klasického WAPu zaplatíte za jednu půlminutu, tedy 1,05 Kč. Ovšem za jeden impuls můžete stránek stáhnout daleko více.

Představme si wapovou seanci, která trvá čtyři minuty a při které přečtete deset wapových stránek – velikost je tedy 10 kB.

Poplatek za stáhnutí Délka stahování
GPRS 5,30 Kč 4 min
ostatní 8,40 Kč 4 min

Současný přístup je tedy výhodnější tehdy, pokud se chcete rychle někam „proklikat“. GPRS je naopak levnější, pokud jdete najisto, např. na stránku, kterou máte uloženu v oblíbených položkách. Stránku si pak v klidu přečtete a jdete na další. GPRS je tedy jednoznačně pro rozvážné uživatele, klasické účtování pak pro rychlíky, co potřebují informace hledat.

A kdy budou telefony?

Zároveň s GPRS Instant začne EuroTel nabízet balíček GPRS Access Package, který bude obsahovat mobilní telefon Motorola Timeport P7389i, kartu SIM, aktivované datové služby a první měsíční datový paušál. To vše za 29 995 Kč.

To je velmi vysoká částka a tímto přístupem EuroTel zřejmě chce praktické používání GPRS co nejvíce oddálit. Když totiž máte svůj mobil podporující GPRS – a v republice se už takové vyskytují – jen službu k němu vám neaktivuje. Není však třeba litovat ani hartusit, protože ještě nějaký čas bude trvat, než bude GPRS opravdu použitelné.,

Poznámka: Všechny ceny v tomto článku jsou uvedeny s daní.

Diskuze (6) Další článek: Od nového roku bude telefonování za jízdy trestné

Témata článku: Ostatní, WAP, GPRS, Výhoda GPRS, Provoz, Komerční provoz, Internet

Určitě si přečtěte