GSM alarmy: chyťte lupiče za límec

Přemýšlíte o ochraně a zabezpečení svého domu nebo automobilu proti krádeži? A víte o možnosti využít mobilní telefon jako zabezpečovací zařízení? Přečtěte si o možnostech využití sítě GSM pro tento netradiční účel.
GSM alarmy: chyťte lupiče za límec

Většina uživatelů je zvyklá využívat mobilní síť GSM převážně pro osobní kontakt, tedy především hovorové služby nebo zprávy SMS. Už méně uživatelů využívá navíc datové přenosy v síti GSM, tedy GPRS nebo HSCSD. Síť GSM lze ale využít v ještě méně obvyklých aplikacích, mimo jiné např. jako komunikační prostředek pro dálkové řízení. Zcela specifickým využitím sítě GSM je pak oblast zabezpečovací techniky.

Princip a typy GSM alarmů

V zabezpečovací technice se síť GSM používá pro upozorňování na porušení bezpečnosti, tedy např. na nepovolené vniknutí do objektu, neoprávněnou manipulaci s předměty nebo třeba vloupání do vozidla. Upozorňovací systém je tvořen vždy samostatnou jednotkou pro ovládání a kontrolu stavu hlídacích senzorů, dále pak GSM modulem, který podává hlášení, a pochopitelně rozhraním pro komunikaci obou těchto částí.

Podoba konkrétních zařízení může být v zásadě dvojí. Prvním typem jsou samostatné hlídací moduly, které mají vestavěné pouze rozhraní pro komunikaci s mobilním telefonem. Mobilní telefon je k nim připojen pomocí standardního systémového konektoru, popř. prostřednictvím kabelu. Podmínkou použití telefonu pro takové aplikace je možnost komunikace pomocí AT příkazů. Moduly, které jsou na trhu k dispozici, spolupracují v drtivé většině s vybranými typy mobilních telefonů Sony Ericsson (starší Ericsson) a Siemens. Ukázky takových modulů jsou na následujících obrázcích. Tyto typy GSM alarmů jsou konstrukčně jednodušší a také často levnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
GSM alarmy s externím mobilním telefonem 

Druhým z typů GSM alarmu jsou kompletní jednotky, které mají integrován i komunikační GSM modul. Takové moduly bývají konstrukčně náročnější a také dražší. Příklady jsou na následujících obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Alarmy s vestavěným GSM modulem 

Využití GSM alarmů není vhodné jen pro ostrahu nemovitostí. V praxi velice častý případ použití je zabezpečení automobilu proti vloupání a krádeži. Vybavením GSM modulu vhodnými čidly a aktuátory lze např. hlídat dveře a zavazadlové prostory, ovládat na dálku pomocí SMS imobilizér nebo zamykat dveře apod. Navíc je možné automobil vybavený skrytým GSM modulem lokalizovat prostřednictvím sítě GSM. Pokud je totiž GSM modul vhodně ukryt v útrobách vozu, nic netušící pachatel s kradeným vozidlem brázdí silnice a přitom může být pohodlně sledován.

Klepněte pro větší obrázek
Pohybové čidlo s GSM modulem

Všechny GSM alarmy, ať už se jedná o kompletní GSM moduly nebo hlídací centra s připojenými mobilními telefony, jsou plnohodnotnými účastníky mobilní sítě a potřebují tedy samozřejmě kartu SIM. Pro takové aplikace se používá některá z nabízených předplacených karet.

Co všechno dokážou?

GSM alarmy mohou mít řadu funkcí, z nichž ty nejdůležitější si v krátkosti přiblížíme.

Krizové volání a posílání SMS
Po zachycení signálu na některém ze senzorů vytočí modul automaticky telefonní číslo. Těch bývá často i několik a mohou se vytáčet v závislosti na sledovaných událostech. Stejně tak může GSM modul odeslat na zvolené číslo SMS s definovaným textem.

Odposlech sledovaného prostoru
Prostřednictvím modulu mobilní sítě GSM (připojeného mobilního telefonu) lze po zvednutí krizového hovoru odposlouchávat okolí GSM modulu.

Dálkové ovládání
Posláním přesně definovaných SMS na telefonní číslo GSM alarmu lze řídit na dálku jeho chod. Tedy zapínat a vypínat čidla, blokovat dveře nebo uvádět do chodu elektrické spotřebiče.

Automatické nabíjení telefonu
Inteligentní zařízení dokážou také hlídat stav baterie připojeného mobilního telefonu a provádět automatické dobíjení. Takový mobilní telefon pak funguje i při kratším výpadku elektrické energie, o kterém může navíc na dálku informovat.

Funkce udržování kreditu
Protože alarmová volání se často zobrazují na displeji mobilního telefonu jako hovor z čísla alarmu a není proto vždy nutné hovor přijímat, stalo by se časem, že by nám na předplacené SIM v alarmu propadl kredit, popř. by operátor číslo zablokoval jako nepoužívané. Proto některé GSM alarmy po určitém čase automaticky provádějí krátké placené hovory na definované číslo.

Rychlejší než lupiči

Využití bezdrátového přenosu alarmových a krizových hlášení pomocí sítě GSM se přímo nabízelo. Vzhledem k dnešnímu stavu pokrytí signálem je účastník libovolné z mobilních sítí se zapnutým mobilem k dosažení téměř kdykoli a kdekoli. Navíc mobil máte většinou někde při sobě, nemusíte kvůli zabezpečení nosit zvláštní pager. Zabezpečovací systém, který dokáže okamžitě podat zprávu o některém krizovém stavu na mobilní telefon, může tedy v případě nouze vždy včas informovat kompetentní osobu. Ta potom může podle situace informovat bezpečnostní agenturu, policii, případně hasiče. Při takto hbitém jednání se může podařit přistihnout případného pachatele přímo při činu, a pokud ne, usnadní to minimálně řešení případné pojistné události s pojišťovnou.

Účelná je i spolupráce GSM modulu s kouřovými čidly, kdy modul v případě začínajícího požáru může včas podat hlášení majiteli objektu a ten pak podnikne potřebné kroky.

Jedním ze slabých míst všech zabezpečovacích systémů, které informují o porušení bezpečnosti na dálku, je přenos hlášení po kabelových rozvodech, např. po telefonní lince. V takovém případě stačí pouze lokální přerušení telefonního vedení a systém je spolehlivě odříznut od světa. V případě GSM přerušit spojení s okolím takto jednoduše nelze a výpadky mobilní sítě nejsou tak častým jevem. Bezdrátové upozorňovací systémy jsou proto velice spolehlivé, zvláště pokud jde o sestavování krizových hovorů. Odesílání SMS už tak spolehlivé není, neboť známe z praxe, že někdy může být zpoždění mezi odesláním a příjmem SMS poměrně velké a v krizových případech i rozhodující.

Jak si alarm opatřit 

Pokud vás tento způsob ochrany svého majetku zaujal, můžete si takový GSM alarm snadno opatřit. Na trhu je mnoho různých typů s různě širokým pestrem funkcí a nabízí je celá řada firem se zabezpečovací technikou. Jsou také k dostání v různých internetových bazarech s tematikou mobilních telefonů.

Hotové zařízení nabízí třeba i Eurotel pod názvem Patriot. Jde o GSM modul, který s uživatelem komunikuje hlasovou volbou, podobně jako automatická infolinka. Podrobnosti o této nabídce najdete na webu operátora.

Technicky zdatní uživatelé si takový jednoduchý SMS upozorňovač mohou dokonce postavit sami. Stačí k tomu sestrojit si modul, který není nijak zvlášť konstrukčně náročný, a připojit některý ze spolupracujících mobilních telefonů. Často jsou to mobily starších typů, které lze v bazaru sehnat za několik stokorun. Návody ke stavbě ovládacího modulu jsou k nalezení na internetu – např. na těchto stránkách.

Diskuze (47) Další článek: Siemens C65: to byste do něj neřekli (test)

Témata článku: Ostatní, GSM, Častý jev, První typ, Komunikační prostředek


Určitě si přečtěte

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 8

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 14

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 10