GTS: Telecom si s námi dělá, co chce

Na včerejší tiskové konferenci uvedlo GTS šokující informace o tom, že Český Telecom pravděpodobně porušuje Telekomunikační zákon a o tom, že Český Telecom ignoruje rozhodnutí ČTÚ. To ale není vše!
GTS: Telecom si s námi dělá, co chce

Český Telecom se s GTS nechce propojit

Základem celé této kauzy je neexistence propojovací dohody mezi Českým Telecomem a společností GTS. Namísto propojovací dohody však byly 11. 4. 2001 obě sítě propojeny na základě právoplatného rozhodnutí ČTÚ, což je standardní, zákonem daný, způsob jednání v případě, že se operátoři vzájemně nedohodnou na propojovací dohodě. V rámci tohoto rozhodnutí ČTÚ však zazněla také jedna důležitá věta, a to ta, že ČTc je povinen vybudovat propojovací body, místa, kde se obě sítě fyzicky spojí, na svoje náklady. ČTc se proti tomuto rozhodnutí odvolal, ale ČTÚ jej znovu potvrdil.

10. 9. 2001 však ČTc rozhodnutí ČTÚ znovu napadl, a to žalobou, kterou paradoxně podal na společnost GTS. Tato žaloba způsobila, že rozhodnutí ČTÚ o propojení sítí přestalo do ukončení soudní pře platit. Od loňského podzimu jsou tedy obě sítě propojeny bez jakékoliv smlouvy, která by upravovala právní, technické či finanční aspekty tohoto propojení. Důvodem je to, že soudní jednání stále probíhá a podle slov soudu v tomto případě není možné vydat předběžné opatření.

Mezi Českým Telecomem a společností GTS tedy vznikla iniciativa vytvořit dohodu o vzájemném propojení, na základě které by se všechny výše zmíněné aspekty daly vyřešit. Problém je ale v tom, že podle slov GTS přišel Český Telecom s naprosto nepřijatelnými podmínkami. Jeden z návrhů například obsahoval cenu za propojení o 0,26 Kč/min. ve špičce a 0,13 Kč/min. mimo špičku vyšší než je cena stanovená cenovým rozhodnutím ČTÚ, které je pro ČTc a všechny ostatní fixní operátory závazné, a kterým se také v případě ostatních alternativních operátorů řídí. Tento návrh byl navíc, podle mého názoru, v přímém rozporu s telekomunikačním zákonem 151/2000 Sb. §78 odst. 1, který říká: „Ceny za propojení sjednávají smluvní strany tak, aby nediskriminovaly žádnou ze smluvních stran ani ostatní provozovatele propojených veřejných telekomunikačních sítí a aby umožňovaly ověření způsobu jejich výpočtu.“ Jinými slovy, že ceny za propojení by měly být pro všechny stejné.

Další kontroverzní návrh Českého Telecomu, také v rozporu s rozhodnutím ČTÚ, byl ten, že by GTS měl ČTc hradit náklady na vybudování propojovací kapacity, což je podle ČTÚ i GTS nepřípustné. Kopii tohoto rozhodnutí ČTÚ si můžete přečíst přímo v tomto článku.

 Klepněte pro větší obrázek

Problém je ale v tom, že ČTc toto rozhodnutí i nadále ignoruje a v jeho návrzích propojovacích dohod stále figuruje bod, který říká, že vybudování propojovacího bodu si zaplatí GTS, a to i tehdy, když mu propojení s GTS vydělává přibližně 30 milionů korun měsíčně. Jen pro představu - vybudování, respektive dobudování, potřebné kapacity by dle informací GTS vyšlo zhruba na 30 milionů ročně.

Dalším, posledním aspektem tohoto sporu, je pak to, že ČTc se od Nového roku odmítá se zástupci GTS sejít, respektive stále „náhle“ odkládá dohodnuté schůzky. Ptáte se proč? Protože od toho okamžiku by také začala běžet zákonem daná lhůta, po které by přišlo na řadu ČTÚ, které by, stejně jako v roce 2001, muselo v případě neshody operátorů vydat rozhodnutí o propojení sítí.

GTS už nehodlá dále platit

Jak jsme vás již včera informovali, tak alternativní fixní operátor GTS se včera rozhodl přestat platit Českému Telecomu poplatky za propojení jeho sítě se sítí ČTc. Důvodů, které ho k tomu vedly, je hned několik. Těmi nejzákladnějšími je to, že ČTc odmítl z důvodu neexistence propojovací dohody pro GTS zprovoznit některé další služby jako jsou například zelené linky a že odmítl navýšit kapacitu propojení tak, aby bylo možné se ze sítě GTS do Českého Telecomu (a obráceně) bez problémů dovolat. V současné době se totiž stává, že zákazníci společnosti GTS se nemohou do sítě Českého Telecomu občas dovolat právě z tohoto důvodu, což je naprosto neúnosné.

Podle zákona 151/2000 Sb. §40 odst. 3 pak: „Úřad (poznámka: myšleno je ČTÚ) je povinen řešit případy, kdy provozovatel veřejné pevné telefonní sítě anebo poskytovatel veřejné telefonní služby, který má výrazný podíl na trhu, přerušuje, ukončuje, výrazně mění nebo snižuje dostupnost služeb pro ostatní provozovatele telekomunikačních sítí anebo poskytovatele služeb“.

Evidentně by tedy mělo ČTÚ brzy vydat další rozhodnutí, kterým by pravděpodobně mělo ČTc přikázat, aby zvýšilo kapacitu propojovacího bodu tak, aby se opravdu mohli zákazníci GTS do sítě ČTc dovolat. Toto rozšíření by pak na základě předchozího rozhodnutí ČTÚ měl financovat ČTc. Jenže skutečnost je ta, že Český Telecom se rozhodnutími ČTÚ nijak moc neřídí a je mu to vcelku jedno.

Generální ředitel společnosti GTS celou věc komentoval takto: „ČTÚ opakovaně rozhodlo. Poskytují se miliony minut bez jakéhokoliv právního rámce. Jsme dneska v rukách Telecomu, který si nás může de facto přehazovat z jedné ruky na druhou a kvůli různým příčinám smlouvu neuzavřít další půl rok, rok, atd. Toto zásadním způsobem ovlivňuje podnikání naší firmy. Cítíme, že nemůžeme jinak. Musíme přestat platit.
...
Telecom si s námi dělá, co chce.
...
Český Telecom nám brání podnikat a využívá k tomu díry v zákoně. My se musíme bránit. Jde o slušnost, o zájmy našeho podnikání a jde o princip.
...
Chceme stejnou smlouvu jako ostatní alternativní operátoři s tím, že sporné body rozhodne soud. Nemůžeme přijmout něco, co je nepřijatelné. Chceme mít podmínky na to, abychom mohli podnikat.“

ČR nesplňuje podmínky EU

Podle zástupců GTS, ale i ostatních alternativních operátorů, ČR nesplňuje podmínky pro přijetí kapitoly Telekomunikace ve vstupních rozhovorech o vstupu ČR do EU. Na jednáních, která se budou konat dnes a pravděpodobně i zítra v jihomoravské Lednici, se pokusí alternativní operátoři přimět delegáty EU k tomu, aby tuto kapitolu otevřeli. Teď už totiž nejde jen o regulační orgán, který de facto nikdo, ani státní firma jako ČTc, nebere vážně, a nejde jen o to, že ČTc hodlá pojmout liberalizaci tak, že řekne tebe nechám volat levněji a tebe ne, jde prostě o to, že poměry, které na českém telekomunikačním trhu panují, jsou takové, že by se pravděpodobně případní konkurenti ze členských států EU nestačili divit, stejně jako se teď nestačí divit zahraniční investoři, kteří do českých telekomunikací v oblasti fixních sítí investovali desítky milionů amerických dolarů.

 

Diskuze (18) Další článek: Kde hledat programy a hry pro Nokii 9210

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Ostatní provoz, Telecom, GTS, Soudní pře


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40