Ha-loo volá haló: internetové telefonování pro normální lidi

Ha-loo je nová česká služba pro internetové telefonování. Nabízí výhodné minutové sazby a volání ve vlastní síti zdarma. Za příchozí hovory vám dokonce bude platit a můžete vydělávat na ostatních uživatelích. Navíc dostanete standardní telefonní číslo.
Ha-loo volá haló: internetové telefonování pro normální lidi
Včera český internet obohatila nová služba Ha-loo (www.ha-loo.cz). Jejím provozovatelem je společnost Ha-vel a smysl lze shrnout do sousloví „Levné telefonování přes internet“. Nejedná se přitom jen o volání mezi dvěma klienty stejné služby, telefonovat se dá do běžných sítí. Aby se vám dovolali ostatní, dostanete rovnou i běžné telefonní číslo.

Ha-vel už služby založené na VoIP nabízí delší dobu, soustředil se ale spíš na firmy. Ha-loo se víc zaměřuje na normální lidi, koncové uživatele. Stačí se zaregistrovat, koupit kredit a telefonovat – nejsou potřeba žádné smlouvy ani jiná byrokracie.

Za příchozí hovory dostanete zaplaceno

Telefonovat se dá přímo z počítače nebo prostřednictvím běžného – tedy trochu zvláštního – telefonu. Na stránkách bohužel žádný nelze koupit, provozovatel vás nasměruje jen na dva freewarové programy.

Služba funguje podobně jako předplacené karty mobilních operátorů. Telefonovat lze jen do výše dobitého kreditu. Ten lze navýšit pouze bankovním převodem: okamžitě přes eBanku nebo standardním platebním příkazem. Aktivace účtu stojí korunu, rovnou si ale musíte koupit kredit minimálně za 119 Kč s DPH. Neplatí se žádný měsíční paušál.

A jaké jsou ceny za volání? Prozkoumejte tabulku.

národní volání cena tarifikace
místní hovory (špička) 1,07 Kč/min 60+30
místní hovory (mimo špičku) 0,60 Kč/min 60+30
dálkové hovory 1,07 Kč/min 60+30
hovory do mobilních sítí 4,64 Kč/min 60+30
příchozí volání -0,06 Kč/min 15+15
hovory do sítí Ha-vel, CESNET, VOIPEX, 802.VOX zdarma  

S Ha-loo se dá volat i do zahraničí, kompletní ceník rozdělený podle cílových zemí najdete na této stránce. Je to levné, do okolních zemí ještě levnější než na české mobily: 2,62 Kč/min.

Možná jste si všimli zajímavé částky -0,06 Kč/min u příchozích hovorů. Přesně tolik se na váš kredit připíše při příchozím hovoru. Není to navíc poslední možnost, jak lze s Ha-loo vydělat.

Staňte se dealerem

Pokud nový uživatel Ha-loo napíše při registraci do formuláře vaši přezdívku, získáte podíl z toho, co provolá. A když bude klientů víc, mohou to být už zajímavé částky.

Pokud se chcete stát dealerem, musíte se nejdříve zaregistrovat na této stránce (registrace je oddělená od samotné služba Ha-loo). Potom musíte přesvědčit ostatní, aby váš kód zadali při registraci. Kromě osobního šarmu – můj kód je mimochodem marekl – k tomu můžete použít i peníze. S klientem se totiž můžete o svoji provizi dělit.

Je tady jediný háček. Svůj dealerský podíl dostanete až v případě, kdy všichni vaši klienti provolají za měsíc dohromady více než 5 tisíc korun. Výše podílu potom závisí na provolané částce, při registraci si zvolíte, jestli se má připsat na běžný účet nebo na váš kredit u Ha-loo.

Provolaná částka provize dealera
0–4 999 Kč 0 %
5 000–5 999 Kč 3,0 %
6 000–6 999 Kč 3,5 %
7 000–7 999 Kč 4,0 %
8 000–9 999 Kč 5,0 %
10 000–14 999 Kč 10,0 %
15 000–19 999 Kč 15,0 %
20 000–24 999 Kč 17,5 %
25 000 Kč a víc 20,0 %

Zelený je strom života

Registrace proběhla bez problémů. Musíte si vybrat telefonní obvod v místě, kde žijete; podle toho se potom rozlišuje místní nebo dálkový hovor. Pokud už teď uvažujete nad tím, že schválně vyberete jinou oblast, abyste třeba s rodinou mohli volat levněji, zapomeňte na to. Vše musí souhlasit s místem vašeho trvalého bydliště (kde ovšem zase nikdo nezkontroluje, jestli odpovídá skutečnosti...).

Zdarma si můžete vybrat své telefonní číslo, pod kterým vás uvidí ostatní a na které vám zároveň mohou volat. Čísla jsou ve formátu 543 009 xxx, přičemž ještě stále lze najít pěkné kombinace. Číslo si zapamatujte, protože slouží také pro přihlášení na webové stránky Ha-loo – za chvíli ale stejně přijde e-mailem potvrzení registrace. Jakmile zaplatíte za kredit, lze rovnou volat.

Napřed ale ještě musíte nainstalovat a nastavit některý z programů pro IP telefonování. Ha-loo jich nabízí několik, nezapomíná ani na Linux, MacOS X a Windows Mobile (více zde). Vyzkoušel jsem oba dva programy pro Windows, více se mi líbí X-Lite.

 
Program X-Lite • SJPhone

Nastavení ale není žádná legrace a malá tabulka na webu asi mnoha uživatelům mnoho neřekne. Nezapomeňte si proto stáhnout návod, který je dostupný na těchto stránkách. Lidé ve firmách možná budou mít problémy kvůli nastavení firewallu. Doma potom případně na osobním firewallu musíte uvolnit port udp/5060.


Nastavení profilu

Počítač jako telefon

Vyzkoušel jsem telefonování oběma směry, na mobilní i pevná čísla. Co dodat víc, než že všechno funguje. Telefon na druhé straně začne okamžitě zvonit, na displeji se objeví vaše telefonní číslo. Podobně se při volání opačným směrem číslo volajícího ukáže na monitoru.

Kvalita hovoru je slušná. Druhá strana si občas stěžovala na mírnou ozvěnu, její příčinou ale podle všech okolností byla malá vzdálenost mezi mikrofonem a reproduktorem na notebooku, kde jsem testoval.

Na webu Ha-loo pak můžete prohlížet aktuální výpis hovorů, kde je vidět telefonní číslo, doba i cena. Kousek vedle je přehled dobíjení, dealeři pak vidí své ovečky. Nevím jak to bude přesně vypadat, nemám zatím žádného klienta, zdá se ale, že zde bude stále aktuální provolaná částka. Není to příliš osobní údaj?

Funguje

Ha-loo je jednoduchá a funkční služba pro internetové telefonování, které nabízí za přijatelné ceny. Na českém trhu není jediná, natož při srovnávání se zahraničím. Výhodou je české telefonní číslo, kterého se nikdo nelekne, na rozdíl od skrytého čísla nebo neznámé mezinárodní předvolby. Hodí se také komunikace v češtině a zajímavý motivační systém založený na placení příchozích hovorů a dealerském podílu.

Diskuze (41) Další článek: Nokia 1110: zprávy a volání bez omáčky (test)

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Trvalé bydliště, Normální, Telefonování, Hal, Běžný účet, Internet, Provolaná částka, Levné telefonování, Telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15