Hackujeme UIQ, aneb ovládněte svůj smartphone

Éra mobilního kutilství pominula s příchodem operačních systémů. Jejich plné otevření přináší takřka neomezenou svobodu.

Smartphony Sony Ericsson pracují v drtivé většině případů na operačním systému Symbian UIQ3. Bohužel se výrobce rozhodl neudělat tyto telefony natolik otevřené, jak bychom si přáli. Uživatel se tak nemůže dostat ke spoustě skrytých souborů, nemůže měnit rozložení menu, musí instalovat pouze podepsané aplikace a podobně. Nelze zkrátka naplno využít potenciál přístrojů a operačního systému.

Nedávno byla ale ochrana operačního systému Symbian UIQ3 prolomena, což s sebou přináší spoustu nových možností. Na internetu se našlo několik jedinců, kteří tyto úpravy vytvářejí a dávají tak nám uživatelům možnost si své smartphony zásadně vylepšit. Podle mě se již nyní vyplatí si skryté soubory odemknout a telefon si vylepšit. Navíc se nové úpravy objevují takřka každý den. Již nyní mohu prozradit, že lze například obejít obtěžující podepisování aplikací, kompletně si změnit vzhled a rozložení menu, doinstalovat Walkman přehrávač do telefonů, ve kterých není standardně obsažen a další. Zde přináším malou ochutnávku v podobě screenshotů z mého smartphonu Sony Ericsson M600i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přeskládaná hlavní nabídka. Proč nemít po ruce aplikace, které používáte nejčastěji?
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Walkman 2.0 v M600i (navíc s vizualizacemi z W960i)
Klepněte pro větší obrázek 
Tlačítku se symbolem @ lze přiřadit i spuštění Walkmanu

Klepněte pro větší obrázek

Ke startu přípravit...

Nejprve si stáhněte balíček, ve kterém naleznete vše důležité pro odemknutí systémových složek ve smartphonech s UIQ3. V archivu je kromě nutných věcí přibalena také free verze programu X-plore, pomocí kterého lze skryté složky prohlížet a také jím uskutečňovat další úpravy. Poté si stáhněte Sony Ericsson PC Suite for Smarpthones, například zde. A nyní již k samotnému postupu.

 1. Stáhněte si archiv (14,7 MB) se všemi potřebnými soubory
 2. Nainstalujte Sony Ericsson PC Suite for Smartphones 
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 3. Nainstalujte python v2.5.1
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 4. Nainstalujte win32-py2.5
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 5. Nainstalujte pyserial v2.2.win32
 6. Restartujte počítač
 7. Připojte smartphone pomocí kabelu k PC v režimu Telefon
 8. Ve správci zařízení (Tento počítač/Vlastnosti/Systém/Správce zařízení) vyhledáme hodnotu COM portu, který přísluší vašemu smartphonu (označený je jako Sony Ericsson ‚‚název modelu‘‘ ApplicationPort) a zapamatujeme si tuto hodnotu. V mém případě se jedná o COM12
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 9. Otevřeme v Poznámkovém bloku soubor 1.py a vyhledáme ‚‚ser = serial.Serial(4)‘‘
 10. Hodnotu v závorce změníme na číslo o jedna nižší, než byla hodnota Application Portu. Můj Sony Ericsson M600i Application Port měl například hodnotu COM 12, takže jsem do závorky napsal místo čtyřky jedenáct a po této úpravě soubor uložíme přímo do rootu disku C (tedy jeho adresa bude C:\)
  Klepněte pro větší obrázek
 11. Do telefonu nainstalujte aplikaci AppTRK a spusťte ji. V nabídce (pokud se nepřipojí automaticky) vyberte možnost connect
 12. V nabídce Start\spustit napíšeme cmd a potvrdíme Enter, spustí se příkazový řádek
 13. V příkazovém řádku zadáme c:\ a potvrdíme enterem
 14. Napíšeme příkaz 1.py a potvrdíme Enter
 15. Proběhne skript, po kterém se v telefonu zobrazí skryté složky
 16. V AppTRK zvolte možnost disconnect
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 17. Vypněte všechny aplikace, telefon je odemknut

Protože mám ikonu příkazového řádku přímo na ploše a mám nastaveno spouštění v C:\, vynechávám kroky 11, 12 a 13 a skript spouštím pouhým poklepáním na soubor 1.py. Pokud by vám v postupu něco nefungovalo, napište to do komentářů pod článek.

Pokud nyní restartujete telefon, smartphone se znovu zamkne a se skrytými složkami se nebude moci pracovat. V tomto okamžiku máte dvě možnosti, buď před každou úpravou provést nové odemknutí (což je sice otázka přibližně minuty, ale ne každého to bude stále bavit) nebo provést odemknutí trvalé. Nejprve je třeba nainstalovat aplikaci CapsSwitch. Dále je nutné mít nainstalovaný program X-plore, který naleznete v archivu a také AppTRK, kterou jste nainstalovali při odemykání telefonu (je nutné ji mít nainstalovanou v paměti telefonu, mě osobně se ale možnost nainstalovat na paměťovou kartu ani nezobrazila). Poté je třeba zkopírovat soubory trkdriver.ldd a trkdriver.ldd.sha1 do smartphonu do c:\sys\bin. Tímto je celá úprava hotová. Nyní vždy stačí v aplikaci CapsSwitch vybrat možnost zapnout nebo vypnout odemknutí a podle toho budete (případně nebudete) moci pracovat se skrytými soubory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tato úprava je funkční i po restartu telefonu, proto pokud se chystáte něco upravovat častěji, doporučuji toto provést. Soubory trkdriver.ldd a trkdriver.ldd.sha1 je třeba do smartphonu nahrát po jeho odemknutí, ale před prvním restartem. Pokud předtím telefon vypnete a opět zapnete, skryté složky se znovu uzamknou a soubory nebude možno zkopírovat. V příštích článcích se již konkrétně podíváme, jak lze tuto úpravu využít k úpravě a vylepšení vašich smartphonů.

Na závěr chci upozornit, že veškeré tyto zásahy děláte na vlastní nebezpečí. Autor článku ani web www.Mobilmania.cz nenesou odpovědnost za případné škody, které si tímto způsobem přivodíte. Při dodržení postupu ale nehrozí žádné nebezpečí, alespoň jsem se nesetkal s nikým, komu by toto pokazilo telefon. Uděláte-li něco špatně, jediným výsledkem bude, že se vám skryté soubory a složky neodemknou. Telefon ale bude dál pracovat jako dříve.

Diskuze (34) Další článek: Život a smrt mobilů projede českými městy

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Sony Ericsson M600i, Příkazový řádek


Určitě si přečtěte

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 47

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 20