Handspring Treo 600: starý dobrý Palm (velký test)

Treo 600 je komunikátor, který vychází z kapesních počítačů Palm. Mezi jeho největší přednosti patří rychlost a skutečně velmi pohodlné ovládání, z něhož by si ostatní výrobci mohli vzít příklad. Přečtěte si velkou recenzi s téměř sto padesáti obrázky.
Handspring Treo 600: starý dobrý Palm (velký test)

Programy a Palm

Velkou výhodou počítačů třídy Palm je ohromné množství dostupných aplikací. Když vám nevyhovuje některá standardní aplikace, doinstalujete si jinou. Starší Palmy se bez dovybavení nedaly na vážnou práci příliš používat, u novějších už je to lepší, ve standardní výbavě dostanete užitečné programy. Také Treo je na tom poměrně dobře. Přímo v paměti najdeme kromě běžných „palmovských“ aplikací i e-mailový a webový prohlížeč, aplikace pro práci s SMS i MMS a trojici programů společnosti SplashData: pro ukládání hesel, vedení domácích financí a tvorbu nákupních seznamů. V případě posledních tří programů jde ale o omezené verze, které na rozdíl od plných nelze synchronizovat se stolním počítačem.

Klepněte pro větší obrázek Instalace softwaru do Trea 600 z počítače

K Treu 600 dostanete také program Documents To Go, který umí pracovat s dokumenty Microsoft Wordu a tabulkami Excelu. V balení, které jsem měl k dispozici, však tento program nebyl, proto nevím, co všechno přesně nabídne – prodává se totiž v několika verzích.

Paměť v Treu 600 má kapacitu 32 MB, pro uživatele je z ní k dispozici 24 MB. To je u Palmu nadmíru dostatečná nadílka, zvlášť když lze ještě využít slot pro paměťovou kartu.

 
Informace o vnitřní paměti a o paměťové kartě 

Co dělá komunikátor komunikátorem?

Kromě možnosti instalovat nové aplikace je typickou vlastností komunikátoru výměna dat. Začíná to synchronizací s počítačem. K Treu dostanete obvyklý program Palm Desktop, což je aplikace pro organizaci času na stolním počítači. Na dodávaném CD je ale i synchronizátor s Microsoft Outlookem – Pocket Mirror, který synchronizuje adresář, kalendář, úkolovník a poznámky.

Klepněte pro větší obrázek 
Prostředí programu PalmDesktop

S počítačem se Treo propojí kabelem nebo infračerveně, Bluetooth bohužel není k dispozici, snad později ve formě dokoupitelné SD karty. V balení najdete kabel pro port USB, do jehož druhého konektoru lze zapojit nabíječku a při připojení k počítači rovnou i dobíjet. Na kabelu je tlačítko, kterým se spouští synchronizace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Datový kabel s tlačítkem pro synchronizaci a odbočkou pro připojení nabíječky 

Pro bezdrátové spojení se světem Treo nabízí rychlé GPRS třídy 10. K němu samozřejmě patří i vytáčené datové přenosy, ale kdo by je dnes využíval. Zastavím se u nastavení datového spojení. Už jsem začal vzpomínat na složité inicializační skripty, kterými se s mobilem propojují běžné počítače Palm, naštěstí jsem ale po několika neúspěšných pokusech objevil v nabídce možností připojení volbu GPRS. Stačilo zde zadat parametr APN a všechno okamžitě začalo fungovat.


Jednoduché nastavení internetového připojení

Podobná situace nastala i při nastavení MMS. Předpokládal jsem, že volbu „Automatic“ vůbec nemá smysl zkoušet, a jal jsem se ručně nastavovat jednotlivé parametry. Nic takového – MMS prostě opravdu fungují bez jakéhokoli nastavení, Treo si údaje nějakým zvláštním způsobem zjistí samo.

K GPRS mám ale jednu připomínku: v nabídce komunikátoru nikde nezjistíte, kolik jste přenesli dat. Tento údaj se vůbec nesleduje a nezaznamenává, což je docela chyba.

Funkce pro telefonování: je to komunikátor, ale umí

Treo lze používat jako běžný mobilní telefon, má vestavěné sluchátko i mikrofon a díky zadnímu reproduktoru nabízí i hlasité handsfree. Zvuk při telefonování je výborný a dostatečně hlasitý, s použitím funkce hlasité handsfree ale občas rezonuje. Užitečné je, že v nabídce můžete deaktivovat dotykový displej během telefonování, abyste například neopatrným dotekem o tvář neukončili hovor.

 Registrace do mobilní sítě

Adresář využívá sdílenou paměť, nemísí se s kontakty na kartě SIM, které sice můžete vyvolat, ale je to velmi pomalé a nepohodlné. Adresář z karty SIM ovšem můžete nahrát do vnitřní paměti.

Na rozdíl od běžných počítačů třídy Palm není adresář dostupný v samostatné aplikaci ve správci programů, dostanete se k němu jen z aplikace Telefon. U jmen rovnou ukazuje telefonní čísla a jde-li o typ mobilní telefon, objeví se rovnou tlačítko pro poslání zprávy. Další údaje ke jménu jsou k dispozici na rozkliknutí: titul, firma, různé adresy a poznámky.

  
Vyhledávání v telefonním seznamu • detail kontaktu  • políčka pro zadávání nového jména

V telefonním seznamu bylo nepříjemné chybné zobrazování českých znaků s háčky a čárkami, protože jména se kvůli tomu také špatně řadila. S českou lokalizací by ale tento problém měl být vyřešen. Vyhledávání v seznamu probíhá postupným zadáváním počátečních písmen jména nebo příjmení, výběr se postupně zužuje.

  
Telefonování: vytáčení čísla • displej při hovoru • příchozí hovor (číslo mělo zakázanou identifikaci)

Aplikace Telefon, která je dostupná stisknutím tlačítka, zobrazí na displeji tlačítkovou klávesnici, ale rychlejší než vytahovat pero je použít pro vytáčení čísel modře zvýrazněná tlačítka hardwarové klávesnice. Do nabídky Favorites můžete umístit často používané programy a telefonní čísla, dá se jim přiřadit i klávesová zkratka.

 
Klávesnice na displeji • zadávání telefonního čísla • oblíbené položky

Telefonování s Treem je pohodlné, díky propracovanému ovládání nemám pocit, že by se mě Handspring snažil dostat tam, kam chce on – je to prostě zcela přirozené. Vyzváněcí melodie jsou vícehlasé, Treo přijme i klasický soubor MID. Přepnutím přepínače na horní straně se utlumí zvuky a Treo bude při příchozím hovoru vibrovat – nutno však dodat, že vibrace jsou spíše slyšet než cítit. Komunikátor bohužel nepodporuje vyzváněcí profily, neexistují skupiny volajících ani filtrování hovorů. K jednotlivým jménům lze však individuálně přiřadit jinou vyzváněcí melodii a také obrázek, který se při příchozím hovoru ukáže přes celý displej.

 Umí i SIM Toolkit


Celá následující kapitola je věnována zprávám, největší prostor věnuji podrobnému testu vestavěného e-mailového prohlížeče

Témata článku: Palm, Recenze, Masivní anténa, Velký test, Masový produkt, Duha, Test, Důležitá bezpečnost, Velký, Neúspěšný pokus, Dobrý, Vestavěné sluchátko, Stejné příslušenství


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 23

Samsung překvapil. Galaxy A80 má unikátní konstrukci, otočný foťák a selfie bez kompromisů

Samsung překvapil. Galaxy A80 má unikátní konstrukci, otočný foťák a selfie bez kompromisů

** Nejzajímavější novinka z Milána má několik „poprvé“ ** Třeba New Infinity displej jsme očekávali až u Notu 10 ** Lákadlem je výsuvný a otočný foťák. Těšte se na špičkové selfie!

Martin Chroust | 32

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 140

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 24