HandyExpo: Česko bude mít vlastní mobilní veletrh

Po nepříliš vydařeném veletrhu ComNet, který je zaměřený na telekomunikace obecně, se bude v Praze konat ještě jeden, tentokrát však slibně vyhlížející veletrh, zaměřený zejména na mobilní komunikaci – HandyExpo.
HandyExpo: Česko bude mít vlastní mobilní veletrh
Po nepříliš vydařeném veletrhu ComNet, který je zaměřený na telekomunikace obecně, se bude v Praze konat ještě jeden, tentokrát však slibně vyhlížející veletrh, zaměřený zejména na mobilní komunikaci – HandyExpo.

Něco málo o HandyExpo

Veletrh HandyExpo, jak se má nová prodejní výstava zaměřená na mobilní telefony, kapesní počítače a bezdrátovou komunikaci jmenovat, se bude konat od 30. 11. do 2. 12. 2001 v pražském Veletržním paláci.

V oblasti mobilních telefonů by se zde měli představit jak menší a střední domácí společnosti, tak i světoví výrobci mobilních telefonů a mobilního příslušenství. K vidění by mělo být vše od výměnných krytů až po chytré telefony. Z kapesních počítačů se tu budete moci setkat s nejrůznějšími handheldy, ať již se systémem Epoc, PalmOS a nebo třeba MS Pocket Windows. Chybět nebudou ani notebooky a stále populárnější subnotebooky.

Kromě mobilních telefonů GSM se zde setkáte také s nejrůznějšími zařízeními využívajícími Bluetooth nebo IrDA. Budou zde také o něco méně mobilnější bratříčci GSM telefonů – bezdrátové telefony. V expozici byste také měli narazit na, u nás dosti skomírající, paging a s ním spojené služby.

HandyExpo očima pořádající společnosti

Abychom zjistili bližší informace o tomto poměrně zajímavě vyhlížejícím veletrhu, zkusili jsme se zeptat přímo jednoho z nejpovolanějších, pana Kryštofa Roedlinga ze společnosti Exponet, s. r. o., která bude ke konci roku HandyExpo pořádat.

Jací jsou významní vystavovatelé, kteří již přislíbili svou účast?

Akvizici vystavovatelů jsme zahájili přibližně před dvěma týdny: proto nepovažuji za šťastné nyní jmenovat konkrétní společnosti jen proto, že s těmi druhými teprve upřesňujeme rozsah expozice. Mohu však slíbit, že seznam vystavovatelů bude brzy dostupný na internetové prezentaci veletrhu (www.handyexpo.cz).

Kolik bude celkem přibližně vystavovatelů?

Počítáme předběžně s cca. 60–80 vystavovateli, předběžný zájem však naznačuje, že by jich mohlo být citelně více. Snažíme se však klást důraz především na strukturu vystavovatelů, než na lámání kvantitativních rekordů – rychleschnoucí lepidla a automobilové sedačky patrně na veletrhu neuvidíte...

Jakou předpokládáte návštěvnost?

Neradi bychom oslňovali ničím nepodloženými čísly, navíc s půlročním předstihem. Střízlivý odhad je kolem šesti až deseti tisíci návštěvníky. Mimochodem, ve veletržní praxi působíme už docela dlouho a vždy nás velmi pobaví, když poloprázdný veletrh deklaruje po svém skončení závratnou návštěvnost. Rádi bychom, aby návštěvníci a vystavovatelé byli se svou přítomností na veletrhu spokojeni, a to je podle nás důležitější než čísla.

Jsou připraveny nějaké doprovodné akce?

Veletrh bude doprovázet série zajímavých přednášek a prezentací. O konkrétní náplni však teprve jednáme s partnery.

Co si Vy osobně myslíte, že bude na HandyExpo nejzajímavější?

Pokud jde o osobní názor, myslím, že nejzajímavější bude pozorovat srůstání zastoupených odvětví: doba sloučení mobilních telefonů, kapesních počítačů a vysokorychlostního bezdrátového internetu bude uživatelsky velmi zajímavou, a otevře běžnému spotřebiteli úplně nové možnosti.

Proč se tento český veletrh jmenuje německy?

Narážíte patrně na to, že slovo „Handy“ označuje v hovorové němčině mobil. Samozřejmě jsme si této konotace vědomi, nicméně nejde o slovo německé: naopak, němčina jej převzala z angličtiny, a germánští jazykoví puristé se domnívají, že správně by měl Němec používat výraz „Mobiltelefon“.

Název HandyExpo jsme zvolili pro širokou škálu významů a asociací, které podle nás poměrně přesně vystihuje jeho zaměření: „handy“ znamená v angličtině „praktický, jsoucí při ruce, šikovný“, což kapesní počítače, mobilní telefony a podobná zařízení bezesporu jsou. Výraz „handy“ nemá daleko ani ke slovu „handheldy“, které budou na veletrhu hojně zastoupeny. Konečně slovo „hand“ – ruka – je od nepaměti symbolem mezilidského kontaktu jako takového a připomíná, že technika by měla v lidské komunikaci plnit vždy spíše funkci služebnou, nežli zástupnou. Samozřejmě i samotné mobilní telefony budou hojně zastoupeny, a proto nám i ten německý hovorový výraz do spektra vystavovaných exponátů přišel vhod, nejsa nicméně klíčovým.

Čím se bude HandyExpo lišit od ComNetu?

Veletrhy se liší především strukturou vystavovatelů: záběr veletrhu ComNet je velmi široký, což může podle našeho názoru vést k roztříštěnosti a pochybnostem, jaké cílové skupině návštěvníků je veletrh vlastně určen. HandyExpo chce naproti tomu představit především tři přesně vymezené okruhy: kapesní počítače, mobilní telefony a bezdrátovou komunikaci.

Lišit se bude také jasnou orientací na spotřebitele, a vstřícnou cenovou politikou směrem k vystavovatelům. Chceme, aby se i malé firmě účast na veletrhu vyplatila, a pronájem stánku nebyl nad její možnosti.

Uvidíme tedy, co první český mobilní veletrh přinese. Minimálně by se zde mohli dát levně koupit mobilní dárky pod stromeček, což je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů, proč se HandyExpo koná v tuto předvánoční dobu.

Diskuze (5) Další článek: Oskar: půlmiliontý zákazník získá volání prakticky zdarma

Témata článku: Ostatní, Česko, Mobilní veletrh, Mobil, Předběžný zájem, Veletrh

Určitě si přečtěte