HAS 2018: Éra umělé inteligence v mobilech už začala. Toto jsou největší výzvy

Umělá inteligence a snahy o její vývoj zajímá stále více firem. Ve 4. čtvrtletí 2017 působilo na globálním trhu více než 3200 firem, které se tímto segmentem zabývaly. Na analytické konferenci Huawei Global Analyst Summit 2018 to odhadl viceprezident pro vývoj softwaru a ředitel oddělení AI Felix Zhang. Podle něj se loňský rok dá klasifikovat jako začátek moderní éry AI v mobilních telefonech. Podle serveru Statista.com měl v roce 2017 jen v USA celý sektor AI hodnotu 2,4 miliardy dolarů.

Umělá inteligence se totiž až loni začala více prosazovat v mobilních telefonech. Apple dostal čipy s koprocesory pro AI do iPhonů a podobně je na tom Huawei. Účel užití umělé inteligence v telefonu je nicméně zatím mírně prvoplánový a zahrnuje spíše obecné pojmy jako snazší interakce a ovládání telefonu. Inženýři si tak nyní spíše lámou hlavu nad tím „jak“ a „kde všude“ AI využít, než nad dřívějším „jak vyvinout AI“.

V detailech však už nyní lze hovořit o inovačním procesu třeba v rámci toho, že si uživatel nejen snadno stáhne aplikaci z app storu, ale také ji bude moci rychleji využít, případně mu telefon sám doporučí její nastavení či využití funkcionalit v závislosti na situaci, v níž aplikaci dotyčný využívá. „Vyvinuli jsme více než 500 scénářů v 19 kategoriích, které uživatelům vylepšují fotografie,“ vysvětloval Felix Zhang, jak konkrétně vypadá AI v posledním představeném smartphonu značky, modelu Huawei P20.

Umělá inteligence umožní nastavení osobních filtrů, tedy podmínek pro používání telefonu, například hlasovým povelem „Nechci teď být příští dvě hodiny rušen, vyjma osoby XY“ nebo přímé nastavování telefonu hlasem povely jako „Vypni otáčení obrazovky“ či „Změň barevné schéma telefonu“. Jde o drobnosti, které však znamenají úsporu času uživatele. Uvnitř aplikací se umělá inteligence může projevit třeba při zavolání taxi prostým kliknutím do mapy a potvrzením. Ostatně tak to už předvádí Uber, který se snaží o integraci s různými hlasovými asistenty, kteří AI v mobilech reprezentují.

Největší výzvy

Zajímavé jsou také výzvy, které vývoj při integraci umělé inteligence do mobilů řeší. Dnes to funguje tak, že obrazový či hlasový vstup putuje na servery a analyzuje se tam. To znamená relativně velký datový provoz, který stojí čas, peníze a energii. Budoucnost je taková (a nejmodernější generace smartphonů už tuto cestu nastoupila), že se obrazová a hlasová data zpracují přímo v mobilu ve zmíněných AI koprocesorech a na servery poputuje už jen velmi stručná instrukce.

Stěžejním cílem vývojářů je jakési polidštění technologie tak, aby nebylo nutné hlasovému asistentovi sdělit přesně strukturovaný povel. Komunikace s umělou inteligenci by měla připomínat běžný hovor mezi dvěma lidmi. Specifickým problémem je bezpečnost, kterou je kvůli nástupu AI nutné posunout do jiné dimenze. Pokud je na vstupu obrázek, systém je schopný z něj vytáhnout i informace, které by jinak uživatel neprozradil. Vývojáři tedy musí přesně určit, které informace systém použije a jak s nimi naloží.

Váš názor Další článek: Takový bude Android P: Zatím jsme napočítali 15 novinek

Témata článku: Huawei, Technologie, Umělá inteligence, Čína, Hlasový asistent, USA, AI, Tisková konference, Huawei P20, Huawei P20 Pro, Barevné schéma, Hlasový vstup, Dolar, Specifický problém, Výzva, Statista, Globální trh, Summit, Sektor, Hlasový povel, Největší výzva, Éra, Chair, Obrazový vstup, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 5

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 17

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 17

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 62

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 27

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22