Hejt na bezrámečkové mobily. Kvůli přistřižení ofiny si necháme trhat ruku

Výrobci zatím neumí schovat selfie kameru do displeje, takže aby mohli lákat na rekordně tenké rámečky, vymýšlejí nová konstrukční řešení. Na vývoji a konstruktérské fantazii by jistě nebylo nic špatného, ale v praxi to zatím vypadá tak, že abychom o 2 mm zvětšili displej na úkor rámečku, obětujeme příliš mnoho – vodotěsnost, rozměry, hmotnost, cenu, jednoduchou konstrukci...

 

Vzhled prodává. Bez ohledu na oběti.

 

V letech 2012 až 2014 frčely tenké mobily a výrobci závodili, kdo vyrobí tenčí. Co na tom, že uvnitř byly malé baterie a když jsme se dostali pod půl centimetrů, už se nevešel ani 3,5mm jack?

Tahle móda naštěstí rychle pominula, ale teď tu máme novou – ztenčování rámečků. A ta tak rychle nezmizí – tenký rámeček prostě na billboardu ukážete lépe než o milimetr tenčí tělo než má konkurence.  

Tak šly bezrámečkové dějiny

Tuhle mánii začalo na podzim 2016 Xiaomi Mi Mix – sluchátka se zbavilo integrací piezoelektrického reproduktoru do útrob telefonu pod displej, selfie kamera se přesunula dolů. Marketérům se tehdy zdálo, že konstruktéři odflákli práci, tak grafikům zadali ještě větší ztenčení rámečku nad displejem:

Mi Mix 2 se vrátil ke konvenčnímu reproduktoru, jen se ztenčil výdech. Kamera zůstala dole, marketingové a grafické oddělení znovu jelo podle stejného scénáře:

Vivo NEX S – zatím patrně nejjednodušší způsob, jak se zbavit přední kamery, přitom ji stále mít přesně tam, kde je potřeba. Prostě se vysune s malým modulem, který jsme si překřtili na periskop.

Oppo Find X také vysouvá. Tentokrát větší modul, kam se vejde i hlavní zadní foťák. Při módě odemykání smartphonů obličejem to znamená desítky až stovky vysunutí za den a hned první recenzenti hlásí, že se mechanizmus už po pár dnech začíná zanášet prachem a drhnout.

Xiaomi Mi Mix 3 se představí už za pár dní a kvůli vysunutí selfie kamery konstruktéři rozdělili mobil na dvě placky, které se proti sobě posouvají cca o centimetr. To vše silou ruky majitele. Vodotěsnost? Zapomeňte.

Koncem října se v plné kráse ukáže Honor Magic 2, který jsme už krátce zahlédli na veletrhu IFA. Konstrukci tipujeme na slider podobný jako v případě Mi Mix 3.

A zatím poslední divočina. ZTE Nubia Z18S čelní kameru prostě nemá. Stačí otočit mobil a použít hlavní foťák. Pod ním je totiž druhý displej. ...který zobrazuje úplně to samé jako přední displej. Ano, i ten druhý displej zaplatíte. Výhodou  je, že aspoň tenhle mobil má naději na vodotěsnost.

Diskuze (12) Další článek: Prodej nových iPhonů začal. My dnes nakupujeme v nejslavnějším Apple Storu na světě

Témata článku: Honor, Oppo, Vivo, Xiaomi, ZTE, Video, Týden mobilně, Spekulace, Bezrámečkový displej, IFA, Koncepty, Výřez v displeji, Zajímavosti, Selfie, Druhý displej, Mobil, Čelní kamera, Malý modul, Rámeček, Jednoduchá konstrukce, Konvenční reproduktor, Vysunutí, Nejjednodušší způsob, Přední kamera, Hlavní foťák


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 7A je dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A je dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 19

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 61

RECENZE: Samsung Galaxy Note 9 — modrožlutý náčrtník tahá esa z rukávu

RECENZE: Samsung Galaxy Note 9 — modrožlutý náčrtník tahá esa z rukávu

** Nejnovější Note z dílny Samsungu vylepšil pero S Pen. Přes Bluetooth s ním můžete třeba fotit selfíčka ** Telefonu narostla paměť, zvýšila se kapacita baterie, nově dostal i kapalinové chlazení ** Note 9 se neprofiluje jen jako pracovní nástroj, stejně velký důraz je kladen i na mobilní hry

Martin Chroust | 31

RECENZE: Asus Zenfone 5Z — velký stylař posouvá hranice

RECENZE: Asus Zenfone 5Z — velký stylař posouvá hranice

** Zenfone 5Z je jako pětka, jenom se špičkovou výbavou ** Potěší vysokým výkonem, očištěným systémem, ale i stereo repráčky ** S cenou se naštěstí drží při zemi.

Martin Miksa | 26

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 117