Helio - opět nový PalmPC?

Ani jsme nestačili strávit překvapivé informace o uvedení nového kapesního počítače z rodiny PalmOS kompatibilních zařízení - Visoru – a už se objevují informace o dalším zařízení.
Helio - opět nový PalmPC?
Ani jsme nestačili strávit překvapivé informace o uvedení nového kapesního počítače z rodiny PalmOS kompatibilních zařízení – Visoru – a už se objevují informace o dalším zařízení. Nejedná se sice o počítač, který by přinesl z technologického hlediska něco nového, jak tomu bylo v případě Visoru, nicméně díky několika osobitým rysům stojí alespoň za malou pozornost.

Vězte, že Helio, jak se tento drobek jmenuje, je v mnohém podobný klasickým Palmům, přesto byste marně na jeho displeji o velikosti 160 x 160 pixelů a 16 odstínech šedi hledali něco, co se podobá operačnímu systému PalmOS nebo Windows CE. V útrobách Helia totiž pracuje vlastní operační systém firmy VTECH - stvořitele tajuplného Helia - označovaný jako VT-OS 1.1. V době, kdy se ostatní firmy raději vydávají cestou koupě licence PalmOS nebo WindowsCE a jejich portací na vlastní vyvinutá zařízení, se objeví firma, která má odvahu přijít se systémem vlastním. Je těžké spekulovat o tom, co ji k tomu vedlo, faktem zůstává, že to staví Helia do pozice osamělého střelce, který má sice dobrou zbraň, přesto se mu ale střelba příliš nedaří. Díky odlišnosti operačního systému nelze používat v Heliu nepřeberné množství již existujících aplikací. A aplikace na nový operační systém se asi příliš rychle nebudou programátoři snažit vytvářet. Bez doplňujících programů tak zůstává toto zařízení jen lepším organizérem schopným synchronizace s PC. A takových je už na trhu mnoho, a další se stále připravují, jako například od firmy TRG známé svými produkty uživatelům PalmPilotů, která zakoupila licenci PalmOS a připravuje svůj model kapesního počítače, stejně jako Nokia, která zamýšlí stvořit pro změnu křížence mobilu s PDA.

Co mě zaujalo na novém Heliu, že se chci s několika informacemi o něm s vámi podělit? Určitě to bylo srdce počítače - procesor. Ten bije na taktu plných 75 MHz a jedná se o 32 bitový RISC procesor, tolik alespoň oficiální informace výrobce. O značce procesoru se však bohužel nezmiňuje. Základní model obsahuje 4 MB paměti RAM a 2 MB flash pro operační systém. Paměť RAM je možno rozšířit na 32 MB. Zajímavostí je také uživatelské prostředí operačního systému. To je jakousi směsicí pojetí strohého PalmOS a líbivého Windows CE. A co rozpoznávání znaků? To zajišťuje technologie CIC' Jot character recognition. Kladným rysem je určitě i zabudovaný hlasový záznamník s možností uložení až 50 minut záznamu. Firma VTECH rovněž připravila pro svůj počítač externí klávesnici. Raritou je vazba mezi počítačem a samotnou klávesnicí. Do odklopeného horního víka klávesnice se zasune počítač - zde však naležato! Softwarový ovladač otočí obrazovku počítače o 90 stupňů, a již můžete psát. Výhodou je i to, že takto uložený počítač nemusíte vyjímat, ale jednoduše zavřete víko klávesnice i s Heliem a celou soupravu transportujete s sebou. Kdo zná GoType klávesnici k Palmům, ví o čem hovořím. U té se počítač zasouvá "vzpřímeně" a je nutné jej vyndat pro přenášení na jiné místo.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Helio

Určitě si přečtěte

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

** Microsoft chystá novou verzi Office ** Co bychom od něj chtěli my? ** Jak by měly vypadat jeho součásti?

29.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 4

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2