Hit budoucnosti: nabíjení mobilu tělesným teplem

Nejpalčivějším problémem dnešní špičkové elektroniky je vysoká spotřeba energie a slabé baterie. Svítá na lepší časy.
Hit budoucnosti: nabíjení mobilu tělesným teplem

Mobilní telefony toho dnes umí hodně, jejich bohaté funkce spolu s velkými displeji a třeba i hudební přehrávač však kladou velké nároky na výdrž baterie. Místo dobíjení akumulátoru bychom se v blízké budoucnosti mohli dočkat mnohem pohodlnějšího a koneckonců také úspornějšího procesu dobíjení baterií nejen v mobilech, ale i jiných elektronických zařízeních, které nosíme po kapsách. Jak? Na tuto otázku hledají odpověď také vědci z amerického města Berkeley, kteří na místní univerzitě zkoumají proces přeměny tepla na elektřinu.

Konkrétně tedy tepla, které do okolí odevzdává naše tělo. V praxi by to vypadalo následovně: naše oblečení (nebo jeho části) by bylo vyrobeno ze speciálních materiálů na bázi nanokřemíkových vláken, jež by zachytily teplo vydávané naším tělem, převedly by ho na elektřinu a ta by pak posloužila k dobíjení mobilu nebo jiného zařízení na baterii. Zatím je fyzikální podstata tohoto jevu zahalena tajemstvím, což přiznává i strojní inženýr a odborník na materiály Arun Majumdar. Ten uvedl: „Zatím přesně nevíme jak, můžeme ale říct, že tato technologie funguje“.

Klepněte pro větší obrázek
V budoucnosti by se mohly nabíječky stát minulostí

Ke zdárnému dokončení výzkumu vede ještě dlouhá cesta, vědci ovšem už dnes věří tomu, že se díky němu naučíme používat energii mnohem efektivněji. Krom už zmíněných „nabíjecích oděvů“ vidí potenciální využití v bateriově poháněných automobilech na vodíkový pohon nebo jako součást kombinovaného zdroje energie společně se zemním plynem a parními turbínami. No, uvidíme jak to celé dopadne. Neviděl bych to ale vůbec nereálně, obzvlášť když uvážíme, že i mnohé dnešní technologie bychom ještě před deseti lety zařadili spíše do vědeckofantastického filmu.

Zdroj: tgdaily

Diskuze (25) Další článek: Vodafone se chlubí návštěvností vánočních stránek

Témata článku: Ostatní, Nabíjení, Hit, Mobil, Tep, Budoucnost, Speciální materiál

Určitě si přečtěte