Hledá se ideální mobil budoucnosti

Nokia a Ericsson se od úterý pustili do dalšího z mnoha soubojů o prvenství v nové oblasti mobilního telefonování. Chtěli byste u nás stejné mobilní možnosti, jako mají třeba v Japonsku? Pak byste jim měli určitě fandit…
Hledá se ideální mobil budoucnosti

Dva mobilní giganti a kohouti na jednom bojišti – Nokia a Ericsson se toto úterý (24.9.) současně a nezávisle na sobě vyjádřili ke svým postojům k  technologii CDMA, která prozatím funguje pouze v  Japonsku a přináší mobilnímu telefonování úplně nový rozměr a možnosti sítí třetí generace (3G), o kterých jsme na MobilManii už několikrát psali. Prohlásili, že oba zdolali milníky pro mobilní telefonování se standardem CDMA, o němž se předpokládá, že ovládne trh už v  roce 2005.

Možnosti jsou slibné

Technologie Widebank-CDMA (w-CDMA) má opravdu velké možnosti – ztrojnásobuje hovorovou kapacitu každé buňky BTS v  mobilní síti a kromě toho také vytváří bezdrátovou síť, ze které je možné stahovat data až sedmkrát rychleji než s  klasickým připojením typu dial-up. V takových sítích už budou běžně běhat i ememesky s  barevnými a delšími videoklipy.

Očekává se, že technologie CDMA ovládne trh hlavně proto, že je univerzální a nezávislá na typu mobilní sítě, která by na ni chtěla „povýšit“. To je velká výhoda například oproti mírně konkurenčnímu GPRS, na které je možné upgradovat pouze sítě GSM.

Nokia vyrábí mobily…

Nokia se podle svých slov zaměřuje hlavně na vývoj nových telefonů pro síť CDMA. Mobily, podporující tento standard se sice rozhodla ohlásit až v  době, kdy začne služba být aktuální (což je v  Evropě záležitost minimálně dvou let), ale už nyní jsou připraveny první bílé vrány. I když ale mobily pro CDMA u nás ještě pár let nebudou k ničemu, Nokia svoje první vlaštovky začne prodávat už možná na konci tohoto roku – ovšem zatím pouze pro zákazníky japonské sítě NTT DoCoMo. Ceny ani přesný termín uvolnění telefonů pro trh zatím nejsou známy.

…Ericsson spíše telefonuje

Ericsson se zase pochlubil, že toto úterý uskutečnil historicky první telefonní hovor v  rámci sítě w-CDMA, který byl poté směrován i do sítě GSM. Telefony, které použil Ericsson při testu, pocházely z  dílny Sony Ericssonu. Ericsson tedy už také může vyrábět kompletní a vyzkoušené mobily, stejně jako Nokia ale také neprozrazuje termín, kdy se objeví první kousky či jejich případnou cenu.

Nic ale není jisté

Jediným současným operátorem, který pracuje s  w-CDMA sítí a možnostmi třetí generace je japonský mobilní operátor NTT DoCoMo. Většina ostatních velkých světových mobilních operátorů plánuje dokončení upgradování svých sítí na w-CDMA do roku 2005.

Ačkoliv to vypadá, že sítě 3G budou ve znamení w-CDMA, někteří odborníci se domnívají, že Ericsson a Nokia věnují zbytečně moc energie do rozvoje této technologie, i když současná situace na trhu pro ni není zrovna příznivá, jiní ji dokonce považují za „mrtvou“ technologii. Každopádně v  příštích dvou letech se dočkáme daleko více fám a povyku kolem nových technologií než skutečné implementace. Na jakém základu budou sítě třetí generace fungovat, ještě v  mnoha případech ani není přesně určeno.

Diskuze (2) Další článek: Zvrhlost týdne – dálkový ovladač formátu A4

Témata článku: Nokia, Smartphony, Mobil, Budoucnost

Určitě si přečtěte