Hoax, aneb vyvracíme mobilní mýty

Internetem kolují bludy a lži o mobilní komunikaci. Když se smíchají s pravdou, mohou pak působit důvěryhodně.
Hoax, aneb vyvracíme mobilní mýty

E-mailem mi přišel hoax (nevíte co je hoax?). Na tom by nebylo nic tak divného, to už se tak občas stává… Tento se však týkal mobilních telefonů, a tak jsem se rozhodl tyhle bludy jeden po druhém projít a vyjádřit se k nim. Pod nadpisem každého z nich najdete kurzívou odlišený (a pravopisných chyb zbavený) text z e-mailu a pod ním můj komentář.

Tísňové volání:„112“ užívané na celém světě.

  • Nacházíš se mimo pokrytí mobilem? Vyťukej 112 a tvůj mobil si jej najde v lokální, cizí síti. Zajímavé je, že jej lze vyťukat i když je mobil zamčený!

Toto je jedna ze základních funkcí dnešních mobilních telefonů a moderní mobilní sítě. U nás stále ještě platí „svatá číselná trojice“ 150, 155 a 158, ale dovoláte se i na 112. Číslo je na celém světě stejné a ano, dovoláte se na něj i když zrovna nemáte signál svého operátora. Jediným předpokladem tak zůstává technologická kompatibilita mobilu a sítě (s GSM telefonem se nedovoláte, ať je signál CDMA sebesilnější). Číslo jde vyťukat i na zamčené klávesnici zřejmě proto, aby v krizových situacích nebylo nutné přemýšlet, jak ten který mobil odemknout.

Zamknul jsi svoje klíče v autě?

  • Máš dálkové ovládání zámku auta a doma máš náhradní klíče a manželku? Zavolej mobilem a drž jej asi 30 cm od dveří svého auta zatímco manželka zmačkne dálkové ovládání jež drží u sluchátka svého mobilu. Tvé auto se otevře! Můžeš být třeba na jiném kontinentě – prý to pracuje.

Hmm, zajímavá a rozhodně nesmyslná hypotéza. Klíček komunikuje s automobilem nejčastěji na rádiové frekvenci a tu pochopitelně není možné přenést mikrofonem , resp. reproduktorem mobilního telefonu. Pro jistotu jsme ale udělali jednoduchý a rychlý pokus a s jistotou můžeme říct: ne, toto nefunguje.

Skrytý džus v baterii

  • Máš baterii mobilu prakticky vybitou? Vyťukej *3370#Tvůj mobil se rozjede a bude ukazovat 50% zvýšení nabití. Tato rezerva se dobije při příštím dobití.

Nesmysl. Nevidím jediný rozumný důvod, proč by výrobci něco takového dělali. Uvedený kód má skutečně formát kódu, kterým může uživatel mobilu předávat pokročilé a jinak zraku skryté povely, nebo kterým komunikuje mobil se sítí. Konkrétně tento kdysi sloužil u Nokií k přepnutí kódování přenášeného hlasu.

Jak zablokuješ svůj ukradený mobil?

  • Patnáctimístné sériové číslo, které je unikátní a patří jen tvému mobilu, zjistíš vyťukáním kódu *#06#. Napiš si jej a uchovej na bezpečném místě. V případě odcizení mobilu ohlas krádež mobilnímu operátorovi a dej mu své sériové číslo. On mobil zablokuje tak, že bude nepoužitelný i při výměně SIM karty. Sice ti to mobil nevrátí, ale zloději zkazíš radost.

Ano i ne. Ono „sériové číslo“ se jmenuje IMEI a opravdu je unikátní pro každý mobilní telefon. Mobily se při přihlášení do sítě identifikují nejen SIMkartou, ale i číslem IMEI. Číslo není vždy nutné opisovat, mělo by být uvedeno v záručním listu telefonu. Pokud telefon ztratíte, IMEI sdělíte Policii, ta jej zanese do registru, se kterým pracují všichni tři naši mobilní operátoři (více se dozvíte zde). Operátor skutečně může zablokovat jak přihlášení SIM, tak i konkrétního telefonu. Problém téhle záležitosti spočívá v tom, že číslo IMEI není nezměnitelné. Dříve to šlo s patřičnou technikou jednoduše, dnes už se výrobci mobilů chvástají tím, že je to nemožné.

Pro cestovatele do USA či Kanady

  • Tamní mobilní operátoři účtují $1.00 až $1.75 či ještě víc při vyťukání “411” - informace o telefonních číslech. Pokud vyťukáš“800 FREE 411” , nebo “800 373 3411” tak to bude ZADARMO! Naprogramuj si to do mobilu hned při příjezdu do severní Ameriky.

Zadarmo? Říká se, že zadarmo ani kuře nehrabe a teprve ne operátoři. Je ovšem pravda, že za volání na tuto linku volající skutečně nic neplatí, pouze si vyslechnou reklamu. Jestli jde o dobrý obchod nechám už na vás. Do mobilu si toto číslo uložit můžete, ale volejte na něj pouze s americkou SIM, s českou by to kvůli roamingovému režimu zadarmo nebylo.

Když se pravda se lží mísí

Na konci e-mailu byla ještě věta: “Tento druh informací lidi přijmou docela rádi. Proto neváhej a pošli to dál.” Ano, pro věci neznalého jde možná o senzační počtení, ale jak už to tak u hoaxu bývá, ne zcela vše je pravda. Pokud vám tedy takový e-mail přijde, zkuste místo funkce “Předat dál” stisknout tlačítko “Odpovědět” a odesílateli vraťte odkaz na tento článek.

Diskuze (21) Další článek: Gothic 3: The Beginning. Mobilní Gotika v ČR

Témata článku: Ostatní, Hoax, Ukradený mobil, Sériové číslo, Mobil, Dobrý obchod, Mobil m, Džus


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34