Hololens 2 na vlastní oči. V rozšířené realitě má Microsoft tříletý náskok před ostatními

Microsoft na barcelonském veletrhu MWC představil Hololens 2. Čtyři roky od původního modelu znamenají haldu inovací, a tak jsem hned po otevření zamířil na stánek Microsoftu, kde se už začínala tvořit dlouhá fronta na vyzkoušení. První Hololens měly zoufale malé zorné pole, s trochou nadsázky to bylo jako koukat klíčovou dírkou.

Často jste tedy museli kroutit hlavou, abyste si prohlédli celou 3D scénu. Hlavní novinkou Hololens 2 je vylepšené zorné pole a musím potvrdit, že je to mnohem lepší. Stále jasně vidíte okraje, kde začíná 3D scéna, ale už to není zásadní překážka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Abyste se podívali na svět bez AR, stačí zvednout hledí. Na čtvrtém snímku je převodovka, kterou jsem díky Hololens 2 „opravil“

Nová jednodušší konstrukce Hololens sedí na hlavě pohodlně, nižší hmotnost tomu určitě pomáhá a navíc můžete vyklopit vzhůru hledí, když nechcete 3D obraz. Akumulátory se přesunuly na zadní část, což zlepšuje vyvážení.

Důležitou novinkou je trackování očí a prstů. Hololens ví, kam se díváte a například textové okno může samo skrolovat, když se podíváte na jeho dolní okraj. Současně vidí vaše ruce, takže můžete tisknout virtuální tlačítka v prostoru nebo rukama uchopit virtuální předmět a otáčet jím ve vzduchu.

V rámci prvního dema mi na nataženou ruku přistával duhový digitální kolibřík, v druhém demu jsem „opravoval“ polámané čerpadlo – obraz v Hololens překryl reálné čerpadlo a ukazoval, kterou část mám zkontrolovat, jaké šrouby povolit a jak to celé poskládat zpátky. Hololens se postaraly, aby obraz 3D modelu čerpadla přesně zapadlo na reálné čerpadlo v místnosti a já prstem mohl ve vzduchu přepínat tlačítka s různými doplňkovými informacemi.

První Hololens byly technologické demo s omezeným využitím. Dvojku si už dokážu představit jako reálný produkt. Hlavně pro firmy. Pro domácí nasazení to není, jednak bude helma stále velmi drahá (3 500 dolarů/100 tisíc korun), ale hlavně je potřeba šít software na míru a je tu zbytečné používat obyčejné Windows.

Diskuze (12) Další článek: HTC Exodus 1 už koupíte i za běžné peníze. Navázal také spolupráci s Operou

Témata článku: Microsoft, Windows, Qualcomm, MWC, Chytré brýle, Wi-Fi, Barcelona, AR, Hologramy, Rozšířená realita, Prst, Bible, HPU, Čerpadlo, MEMS, Nespočet, Mercedes-Benz, Oko, Satya Nadella, Process, Obraz, Realita, Dolar, Hmotnost, HoloLens


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 27

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

** Již při představení Samsungu Galaxy Note10+ nás zaujala podpora rychlého 45W kabelového dobíjení ** Nabíječka nám již dorazila do redakce, doba nabíjení je však velkým zklamáním ** Nevěřte tomu, co se píše jinde, přinášíme kompletní test na dvou různých modelech s přesnými časy

Martin Chroust, Jakub Michlovský | 32