HomeZone, aneb jak mobil nahradí pevnou linku

Dalším velkým soustem mobilních operátorů budou pevné linky a pomoci jim k tomu má nová služba.
HomeZone, aneb jak mobil nahradí pevnou linku

Nikoliv pro nás, koncové zákazníky, ale pro operátory, připravila firma Acision zajímavou novinku. Jde o systém účtování provozu v mobilních sítích podle místa, ze kterého byl hovor/zpráva/datový přenos uskutečněn. Ptáte se na využití? Systém by mohl mobilním operátorům pomoci v boji s konkurencí pevných linek. S tímto řešením budou moci připravit nové, velice konkurenčními tarify.

Více snad napoví první služba založená na nové technologii. Jmenuje se HomeZone a operátorům umožní nabízet svým zákazníkům jiné ceny při volání z domova. Pokud jste tedy až dosud drželi pevnou linku jen z důvodu levnějších minutových sazeb, už brzo bude tento důvod irelevantní. Pokud totiž operátor zavede HomeZone, bezpečně pozná, že jste právě doma a hovor naúčtuje nižší sazbou, než když budete mimo tuto zónu. Výhody pro uživatele jsou zřejmé: jeden přístroj místo dvou, jediná faktura, jediný paušální poplatek, jednoduchá (lépe řečeno žádná) obsluha služby – jednoduše přijdete domů a už voláte levněji.

TIP: lokalizovat se podle údajů ze sítě dokáže také mobilní aplikace Google Maps

Přesné zjištění polohy uživatele je zajištěno pomocí appletu na SIM kartě. Stav zóny je sdělen poskytovateli služby i uživateli, takže mohou službu využívat s jistotou. Ptáte se kdy se této služby dočkáme? První operátoři by ji mohli nabídnout ještě letos. Na několik podrobností jsme se zeptali zástupce společnosti Acision, globální marketingové manažerky Helen Spicer: 

 • MobilMania: Je Acision ve styku i s některým z českých operátorů, tedy je možné, ze se v brzké době služby založené na HomeZone dočkáme i u nás?
  Acision: Ne, Acision není v přímém kontaktu s žádným českým operátorem.
 • MM: Jakým způsobem je uživatel mobilu informován, kdy už je ve své HomeZone a kdy už mimo ni?
  A: Název zóny se zobrazuje na displeji mobilu – objeví se vždy při vstupu do zóny a zmizí při jejím opuštění.
 • MM: Jak velká bude taková HomeZone a probíhá její vymezení pouze a jen podle údajů z BTS?
  A: To bude záležet na hustotě sítě v okolí registračních zón. Nicméně, zkoušky v evropských sítích zjistily, že HomeZone se může pohybovat v rozsahu od 50 do 200 metrů
 • MM: Jak konkrétně bude probíhat určení zóny?
  A: To bude záležet na nastavení systému operátorem a velikosti vyrovnávací paměti.
 • MM: Bude to možné třeba jen podle fakturační adresy?
  A: Ano, HomeZone může být v tomto smyslu propojena pouze s rezidenčním objektem. Všichni rezidenti v tomto objektu budou ve stejné HomeZone jakmile se objeví jejich registrovaný profil na telefonu. Toto řešení taktéž dovoluje nabídnout službu OfficeZone tam, kde se bude místo určovat velice přesně a kde by všichni zaměstnanci měli sdílet jednu pracovní zónu.

Témata článku: Ostatní, Home, Mobil

Určitě si přečtěte

Archos Smart Home: tablet centrem domácnosti [CES]

Archos Smart Home: tablet centrem domácnosti [CES]

Chytrý domov už není výsadou nejbohatších. Archos přivezl na CES projekt Smart Home, který to samé zvládne v řádu stovek dolarů.

21.  1.  2014 | Holčík Tomáš, Kůžel Filip | 2

i-Frame Home: přerostlý Android v dřevěném rámu

i-Frame Home: přerostlý Android v dřevěném rámu

Netradiční bytový doplněk? Přerostlý fotorámeček? Tenhle Android maskuje 23" displej paspartou a dřevěným rámem.

30.  5.  2013 | Kůžel Filip, Láska Jan | 16

Facebook Home: díky triku pro všechny Androidy

Facebook Home: díky triku pro všechny Androidy

Jste facebookový fanatik? Pak musíte mít Facebook Home. Poradíme vám, jak jej nainstalovat, i když nemáte jeden z podporovaných telefonů.

15.  4.  2013 | Klamo Matej | 15