Hovory z mobilu slaví 40. narozeniny

Právě dnes uběhla čtyři desetiletí od prvního mobilního telefonátu. Máme pro vás technické podrobnosti a největší zajímavosti.

Dnešek je významným dnem pro mobilní komunikaci. Je tomu přesně 40 let, co se uskutečnil první hovor z prvního mobilního telefonu. Tento historický zlom provedl Martin Cooper třetího dubna 1973. Protože tehdy pracoval jako vedoucí divize komunikačních systémů firmy Motorola, nemohl nést použitý mobil jinou značku. Vůbec první mobilní telefon se jmenoval Motorola DynaTAC 8000X.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Martin Cooper se svým dítkem

První je jen jeden

Jaký byl telefon, který stál na počátku revoluce? V první řadě velký, těžký a jednoduchý. Vážil 794 gramů a měřil 254 milimetrů na výšku (bez antény). Vzniknul na základě autotelefonů, které bylo tehdy možné spatřit v těch nejluxusnějších limuzínách a holywoodských filmech. Vedle klasické numerické klávesnice, která se do dnešních dní mnoho nezměnila, měl dalších devět funkčních kláves: Rcl (opakování volání), Clr (vymazat), Snd (odeslat), Sto (uložit), Fcn (funkce), End (konec), Pwr (zapnout/vypnout), Lock (zamknout) a Vol (hlasitost). Displej chyběl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velká, jednoduchá, přesto legendární Motorola DynaTAC 8000X

Tato „stavební cihla“ vydržela telefonovat půl hodiny, nabíjela se půl dne a stála 4 000 dolarů, tedy asi 100 000 tehdejších korun československých. Za takové peníze se daly koupit dva automobily značky Škoda... I přesto Motorola DynatTAC vyvolala jev v Americe nevídaný. V prvních dnech po začátku prodeje se na ni stály dlouhé fronty a popularita tomuto telefonu vydržela. V podstatě deset let starý mobil vydržel na pultech obchodů dalších jedenáct let. V dnešní době je něco podobného naprosto nemyslitelné. Popularita prvního mobilního telefonu žije dodnes. V Japonsku je módní telefonovat z repliky Motoroly DynaTAC. Supermoderní možnosti této napodobeniny jsou na první pohled skryty v boku telefonu.

O co nevábněji vypadají technické parametry přístroje, o to úctyhodnější jsou časové údaje. Vývoj prvního funkčního prototypu Motoroly DynaTAC proběhl koncem roku 1972 a trval pouhých šest týdnů. Osvědčení od FCC, hlavní zkušební autority USA obdržel mobil po dlouhých deseti letech v roce 1983. Tato doba byla nutná k projektování a vybudování potřebné sítě celulárních vysílačů.

Jak ohromit konkurenci

Vraťme se ale k onomu zlomovému prvnímu telefonátu. Dnes 79letý Martin Cooper jej k velkému úžasu kolemjdoucích uskutečnil v ulicích New Yorku. To bylo možné kvůli testovací mobilní základně umístěnému na vrcholu Alliance Capital Building. Už při tomto zkušebním telefonátu byla zkonstruována na to, aby byla schopna obsloužit 30 uživatelů, jejichž hovory předávala do sítě pevných linek.

Zajímavý je také adresát tohoto prvního hovoru. Cooper telefonoval svému rivalovi Joelu Engelovi, který v té době pracoval jako vedoucí výzkumných laboratoří firmy Bell. Až po několika letech musel Joel uznat, že to byl „obrovský triumf.“

Diskuze (8) Další článek: Samsung Galaxy Note II za speciální cenu 8 999 Kč. Ale jen 10 dní

Témata článku: Motorola, Technologie, První telefonát, Cihla, Hovor, Martin Cooper, První hovor, Komunikační systém, Narozeniny, Mobil

Určitě si přečtěte