HP chystá komunikátor s klávesnicí a EDGE

Společnost HP chystá nový komunikátor s několika revolučními prvky. HP iPaq Mobile Messenger bude mít kromě plnohodnotné klávesnice a joysticku také netypický čtvercový displej, podporu EDGE a dokonce i vestavěný navigační systém GPS.
HP chystá komunikátor s klávesnicí a EDGE

Společnost HP za dva týdny na konferenci 3GSM World Congress ve francouzském Cannes představí nový kapesní počítač s označením iPaq Mobile Messenger. Tisková zpráva potvrzuje některá zajímavá fakta a k dispozici jsou už i fotografie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

iPaq Mobile Messenger

HP iPaq Mobile Messenger bude patřit do řady h6xxx, ve které je prozatím komunikátor h6340. Stejně jako on, i novinka má být komunikátor s podporou GSM a GPRS. Velmi zajímavou novinkou je podpora EDGE, díky které bude načítání webu a stahování pošty zase o něco svižnější. Nový iPaq bude úplně prvním komunikátorem na platformě Pocket PC s podporou EDGE (slyší to T-Mobile?)

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Mobile Messenger bude také první kapesní počítač své třídy se čtvercovým displejem. Podporu tohoto rozlišení nabídla poslední verze operačního systému Windows Mobile 2003 Second Edition. Díky čtvercovému displeji se na tělo přístroje vlezla klávesnice s poměrně rozměrnými tlačítky. Oficiální rozměry přístroje zatím nebyly zveřejněny, podle obrázků lze ale usoudit, že se proporcemi vyrovná současným kapesním počítačům. Rozlišení displeje zatím nebylo potvrzeno, Brighthand hovoří o 240 × 240 bodů, já si ale tady raději ponechám zadní vrátka.

Podívejme se nyní, co můžeme vyčíst z fotografií, protože HP zatím žádné podrobnosti neprozradil To, že Mobile Messenger bude především komunikátor, naznačují už dvě tlačítka se symboly sluchátek a dvě hardwarová tlačítka, která směřují na kontakty a poštu. Zajímavý je hlavní ovladač, který připomíná joystick z mobilních telefonů. Na klávesnici se za chůze bude psát dvěma palci, na další fotografii jsou ale patrná rovná záda komunikátoru. Položíte-li iPaq na stůl, bude psaní dvěma prsty jistě mnohem pohodlnější.

Klepněte pro větší obrázek

Na pravé straně jedné fotografie je zřetelný slot pro paměťovou kartu SD/MMC. Ve spodní části je ale další otvor, jehož účel se mi nedaří odhalit – je to další paměťová karta? Druhý obrázek prozrazuje přítomnost vestavěného fotoaparátu. Vedle čočky je s přisvěcovací dioda a zrcátko, lehce lze také odhalit výměnný akumulátor.

Server Engadget využil obrázek, na kterém je vidět slot SD/MMC, a díky známým rozměrům karty odhadl rozměry celého komunikátoru: 121 × 73 × 23 mm.

Tisková zpráva hovoří o integraci navigačního systému GPS. Při pohledu na fotografii by to člověk ani neřekl, doposud byla všechna zařízení s integrovaným GPS „obohacena“ o batůžek s anténou (například Acer n35 či Yakumo Delta GPS). V této chvíli to může vypadat nereálně, ale integrovaly se antény mobilů, Wi-Fi karet, tak proč by se nemohla integrovat anténa GPS. Anebo co když je tajemný otvor u klávesnice určen pro připevnění citlivější antény?

Informace o konkrétní konfiguraci není oficiální, ale šušká se o Bluetooth, Wi-Fi, fotoaparátu s rozlišením 1,3 MPx (a také o modelu bez fotoaparátu).

Pro koho bude určen?

HP iPaq Mobile Messenger bude bezesporu velmi zajímavé zařízení. Čím je 9300 mezi komunikátory od Nokie, tím může být Mobile Messenger mezi komunikátory na platformě Pocket PC. Konkurovat mu bude T-Mobile MDA IV, u něhož ale výrobce místo EDGE sáhnul po WCDMA a v našich podmínkách proto bude méně využitelný.

Další podrobnosti o připravovaném komunikátoru HP se dozvíme za čtrnáct dnů.

Témata článku: HP, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Edge, Komunikátor

Určitě si přečtěte