HP iPAQ 514: vstupenka do klubu chytrých

Nemáte chytrý telefon jen kvůli jejich vysoké ceně? HP má něco právě pro vás: smartphone s cenou pod sedm tisíc.
Kapitoly článku

HP vyráží do boje s konkurencí s lowendovým smartphonem na Windows Mobile 6, který i přes nezvykle nízkou cenu nabídne funkce, které nemají ani dražší soupeři. Jmenuje se HP iPAQ 514 Voice Messenger.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Klíčové vlastnosti

 • výborná cena
 • kompaktní rozměry
 • Wi-Fi
 • Windows Mobile 6
 • propracované funkce
 • podpora Office dokumentů

Hlavní nedostatky

 • menší rozlišení displeje
 • méně pohodlná klávesnice
 • horší fotoaparát

K testu zapůjčil

Klepněte pro větší obrázek

Ne každý, koho zaujala koncepce smartphonů, si může dovolit investovat do telefonu přes deset tisíc korun. To si uvědomili u Hewlett-Packard a přicházejí na trh s modelem iPAQ 514 Voice Messenger. Tím nejdůležitějším je u něj opravdu nízká cena, která ale v žádném případě neznamená chudou výbavu. Ba naopak. Telefon překvapí řadou ne zrovna obvyklých položek ve specifikaci u smartphonového lowendu, z těch nejzajímavějších jmenujme Windows Mobile 6 a Wi-Fi.

Poznámka: Telefon dorazil k testu v plném balení, leč bez lokalizace, proto najdete na screenshotech angličtinu. Češtinu je do přístroje možné přikoupit u Sunnysoftu, ale to jen v případě, že byste jej koupili někde v zahraničí. Na českém trhu by měly být k dostání výhradně přístroje lokalizované.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V balení najdete vše potřebné

HP ala Sony Ericsson?

Nemohu se ubránit dojmu, že při návrhu designéři opisovali od Sony Ericssonu, což ale v žádném případě není na škodu. Telefon s rozměry 107 × 48,6 × 16,3 mm a hmotností 102 g můžeme směle srovnávat s řadou manažerských nechytrých telefonů, které jen nepatrně převyšuje a převažuje. Jeho povrch tvoří matný šedý plast doplněný o černý lem na bocích. Stejnou barvou, ovšem v lesklé úpravě, najdeme na čele mobilu - na klávesnici a displeji. Konstrukce telefonu je dostatečně pevná, nikde nic nevrže, vše sedí na svém místě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Uložení baterie a karty SIM

Zadní část iPaqu tvoří kryt 1100mAh akumulátoru, který vyplňuje spodní dvě třetiny telefonu. Na ním je umístěna čočka fotoaparátu se zrcátkem, kterou doplňuje konektor externí antény pod gumovou záslepkou a hlasitý reproduktor. V méně hlučném prostředí je použitelný, při maximální hlasitosti už dost rezonuje a mohl by být i silnější. Škoda že při inspiraci u Sony Ericsson nešli návrháři dál a nechali fotoaparát ničím nekrytý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát by si zasloužil krytku

Na levý bok umístil výrobce obvyklé dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, slot pro microSD paměťové karty krytý gumovou záslepkou pevně spojenou s tělem a 2,5 mm Jack pro připojení sluchátek. Ve spodní části pravé strany najdeme klávesu hlasového ovládání. Horní stranu ponechali u HP bez jakýchkoliv prvků, na spodní nikoho asi nepřekvapí zapuštěné tlačítko pro reset a systémový konektor. Jeho tvar bude sympatický pro řadu uživatelů, jedná se totiž o miniUSB. Zajímavě řešená je i nabíječka, kterou najdete v krabici se dvěma vyměnitelnými vidlicemi. Nemá kabel, pouze USB port. Pro vytvoření plnohodnotného nabíjecího aparátu do něj stačí zasunout dodávaný USB datový kabel a již nic nebrání přísunu energie vyčerpanému telefonu. Nabíjení probíhá i během připojení k počítači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sluchátkový konektor a slot na microSD • regulace hlasitosti • tlačítko hlasového ovládání • miniUSB a mikrofon

Kromě stříbrného potvrzovacího tlačítka, přijímacího a pokládacího telefonu je zbytek klávesnice vyveden v lesklé černé barvě s bílými, dostatečně velkými a dobře čitelnými popisky. Numerické klávesy jsou díky zaoblení dostatečně hmatově odlišeny. K pohybu v nabídkách slouží čtyřsměrová klávesa se samostatným potvrzovacím tlačítkem uprostřed, kterou obklopují dvě kontextové klávesy, výše zmíněné telefony, tlačítko domů a zpět. Podsvětlení klávesnice je rovnoměrné, přiměřené a má bílou barvu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klávesnice iPaqu je hezká na pohled, s používáním už je to bohužel horší

Až dosud to vypadalo na výborný start, leč první vada na kráse iPaqu je na světě v podobě psaní na klávesnici. Jednotlivá tlačítka mají nízký zdvih, při stisku sotva slyšitelně lupnou, bohužel při rychlejším psaní nestíhají přenášet správně počet stisků. Podle odezvy by na displeji po trojím zmáčknutí šestky mělo být „o“, většinou tam ale najdete „n“ nebo dokonce „m“. Tento neduh částečně mizí při použití slovníku T9, kde je počet opakovaných stisků jedné kláves za sebou přece jen menší, ne každému ale tento způsob vkládání textu vyhovuje.

Nad klávesnicí umístěný displej mohl vylepšit reputaci telefonu, ani tady to není žádná sláva. Rozlišení 176 × 220 bodů už je dnes málo i na lowend smartphone, 65 tisíc barev standardem. Nad oběma parametry by šlo ještě přivřít oko, to by ale musela kvalita zobrazení razantně přidat. Jas lze sice nastavit ve 20 krocích, chtělo by to posun o desítku nahoru. Písmo v nabídkách by mohlo být ostřejší, nabídky jsou trochu ponuré, chtělo by to oživit barvy.

Uvnitř lépe než venku

Voice Messenger není žádný stařík, proto na postu systému najdeme poslední Windows Mobile, tedy verzi 6. Vzhledem k zařazení telefonu nelze očekávat rychlejší než 200MHz procesor TI OMAP 850. Ten odvádí dobrou práci, minimální nárůst by se ale občas hodil. Paměťové kapacity 64 MB RAM a 128 ROM lze rozšířit microSD kartami. My jsme vyzkoušeli gigabajtový Kingston a vše fungovalo tak, jak mělo. Pro připojení k počítači přes kabel lze nastavit režim HotSync pro synchronizaci s Outlookem, nebo Mass Storage, je-li v telefonu karta. Rychlost přenosu dat přes USB se pohybuje kolem 450 kB/s při zápisu a 500 kB/s při čtení.

Nepřátelé kabeláže mohou využít Bluetooth nebo některý z datových kanálů, jmenovitě GPRS a EDGE. Sympatickým překvapením je přítomnost Wi-Fi a to v obou standardech b/g. Využitelnost bohužel klesá díky malému rozlišení displeje, kvůli kterému většina uživatelů omezí surfování jen na nutné minimum. Pro rychlou správu bezdrátových modulů stačí aktivovat Wireless Manager, ve kterém lze samostatně nebo hromadně spouštět či vypínat WiFi, Bluetooth a telefonní modul. Ne každý holduje mobilnímu datování, Wi-Fi se hodí určitě při aktualizaci systému pomocí Windows Update.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer Mobile • nabídka • možnosti zobrazení • fullscreen
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Wireless Manager
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Automatické aktualizace

Dnes snad lze snad každý telefon rozšířit o některé funkce pomocí Javy, chytré telefony navíc i programy přímo pro daný systém Nejinak je tomu i u iPaqu. Javový soubor stačí spustit v prohlížeči souborů, telefon sám provede instalaci, na konci níž nabídne i přímé spuštění. Přehled o nainstalovaných Java aplikacích umožňuje přehledný manažer, který pomůže i s odstraňováním těch nepotřebných. Výkon Javy dosahuje v jBenchmarku 1.0 7791 a v jBenchmarku 2.0 422. Windows Mobile 6 samozřejmě nepostrádají klasickou dvojici her Bubble Breaker a Solitare.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Java
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Hry: Bubble Breaker • Solitaire

U HP nezapomněli ani na podporu kancelářské práce. Dokumenty Wordu Excelu a PowerPointu bez problému otevřete a prohlédnete, první dva lze i editovat. Pro vytvoření dokumentu budete potřebovat mít daný typ uložen v telefonu či na kartě, jeho editací a uložením pod novým jménem obejdete nemožnost dokumenty vytvářet. Podporu PDF přenechal výrobce na uživateli a jeho volbě příslušného prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Excel: výběr souboru
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Excel: zobrazení souboru • nabídka • vytvoření nového dokumentu • možnosti zobrazení
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Word: zoom 50% • 100% • 200%
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
PowerPoint: prezentace • možnosti zobrazení • výběr strany • zoom

Témata článku: HP, Recenze, HP iPaq 514, HTC S310

184 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Gemble 12. 11. 2009 17:52:48
  nechápu co pořád všichni máte, budou to dva roky co ho mám (na tuhle...
 • hrky 13. 11. 2008 23:13:49
  jo a jestli byste byli tak hodny a neposlali mi neaky odkazi :)
 • hrky 13. 11. 2008 23:12:49
  prosim vas muzete mi poradit kde bych koupil HP iPAQ 514 za nenizsi cenu...
Určitě si přečtěte

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

** Tělo i komponenty jsou z předchozích modelů, navíc je tu dvojice fotoaparátů ** Potěší neskutečná výdrž a možnost použít telefon jako powerbanku. ** Asus se chlubí 2,3x optickým zoomem, který tak úplně optický není

16.  7.  2017 | Vrbacký Jakub | 2

Lenovo Moto G5 Plus: na USA stačí, v Evropě se zapotí [recenze]

Lenovo Moto G5 Plus: na USA stačí, v Evropě se zapotí [recenze]

** Lenovo Moto G5 Plus se pokusí zabodovat kvalitním fotoaparátem ** Přidá dostatečný výkon, podporu LTE, NFC nebo 3 000mAh baterie ** A na své si přijdou i milovníci (téměř) čistého Androidu

13.  7.  2017 | Měchura Milan | 17

Sony Xperia XZ Premium: konzervativní obr se skvělými funkcemi [recenze]

Sony Xperia XZ Premium: konzervativní obr se skvělými funkcemi [recenze]

** Vlajkový smartphone Sony má hned několik lákadel ** Hlavním je nový fotoaparát s natáčením zpomaleného vide ** Sony tentokrát rozumně nastavilo cenu a přivezlo Dual SIM

9.  7.  2017 | Láska Jan | 50

Nokia 3: návrat legendy do řad levných smartphonů [recenze]

Nokia 3: návrat legendy do řad levných smartphonů [recenze]

** Legendární Nokia je zpět a brousí si zuby na trh chytrých telefonů ** Nokia 3 je low-end s kvalitním zpracováním a čistým Androidem ** Na českém trhu se prodává za 4 000 Kč v Single i Dual SIM variantě

6.  7.  2017 | Miksa Martin | 24

Sony Xperia XA1 Ultra: velký displej, velká cena [recenze]

Sony Xperia XA1 Ultra: velký displej, velká cena [recenze]

** Kvalitní velký displej s minimálními bočními rámečky ** Odladěný telefon dokáže překonat nízká očekávání ** Levná plácačka, která je vlastně pekelně drahá

2.  7.  2017 | Herodek Martin | 22

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

** BlackBerry rovná se klávesnice, a to opět výtečná ** Bezpečný Android a geniální BlackBerry Hub ** Je dnešní doba ochotna ťukat písmenka na klávesnici?

25.  6.  2017 | Vrbacký Jakub | 30

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

** Čínská značka přichází s dalším smartphonem střední třídy ** Zařízení je určeno pro masy ** Povedlo se namíchat rozumnou výbavu za dobrou cenu?

22.  6.  2017 | Láska Jan | 13


komerční sdělení

Komerční sdělení