HP iPAQ H1910 - jde to i levně!

Už jsme si mysleli, že HP neumí udělat levné PDA reagující na sílící konkurenci. Nyní je zde nový „ajpek“ s označením H1910. A co máme již teď slíbeno? Hezký design, klasické funkce a cenu okolo desíti tisíc korun.
HP iPAQ H1910 - jde to i levně!

Nahlédneme-li do historie HP, respektive Compaq, zjistíme, že v modelové řadě iPAQ snad nikdy nebyl typicky low-endový kapesní počítač. Snad každá představená novinka byla Top přístroj za cenu přesahující dvacet tisíc korun a jejich cena klesala jen zvolna – pod nátlakem nových a lepších modelů. Snad teprve HP si vynutilo low-endové PDA, které by se mělo oficiálně představit na COMDEXu. Zda-li si dílko označené iPAQ H1910 zaslouží pozornost zájemců, si povíme právě teď.

Elegantní klasik

Ajpeky posledních let mi připadaly poněkud stejné a ani novinka se od zavedených kolejí příliš nevzdálí. Typické je stříbrné šasi bez nějakých barevných elementů. Toto provedení je hezké, dá se říci konzervativní, osobně však nacházím zalíbení ve stříbrošedých variacích Dellu či PackardBellu. Na všech „ajpecích“ se mi vždy líbily úzké hrany okolo displeje, přístroj vypadá velmi elegantně a opticky se tím zmenšuje celková velikost. Abychom byli konkrétní, iPAQ H1910 má míry 114 × 71 × 13 milimetrů a hmotnost činí velmi slušných 119 gramů.

Klepněte pro větší obrázek

Na přední straně nalezneme zavedenou klasiku: čtyři tlačítka pro přímé spuštění některé z PIM aplikací a pětisměrové tlačítko. Nadějně hledám náznak ovládacího prvku na straně přístroje a…jsem zklamán. Zřejmě HP něco jako ovládání jednou rukou neuznává a je to škoda. Nevím, jak vy, ale nový model iPAQu si já koupím až tehdy, bude-li se na mě na boku přístroje usmívat ovládací kolečko. Marně také bádám po tlačítku pro spuštění diktafonu, bez něj jako by kapesní počítač diktafon ani neměl.

Pomalý tep

Na iPAQu H1910 se poprvé setkáváme s procesorem Intel XScale taktovaném na frekvenci 200MHz. Uvidíme, jak poloviční frekvence zamává se svižností aplikací a celkové práce. Procesoru sekunduje možná trochu překvapivě 64MB RAM. Tato velikost bohatě postačuje pro práci s dokumenty, databázemi, emailem či internetem, je však omezující pro multimedia. Chcete-li iPAQ využívat jako Mp3 přehrávač či videopřehrávač, nevyhnete se koupi paměťové karty typu SD/MMC.

Interakci s uživatelem zajišťuje dotykový displej, který je stejný, jako u nového modelu 39x0. Poskytuje rozlišení 240×320 obrazových bodů při barevné hloubce 65 536 barev. Technologické vymoženosti jako Bluetooth či Wi-Fi se samozřejmě nedočkáme, potenciál však skrývá právě rozšiřující slot. Velmi kladně hodnotím výměnný akumulátor. Koupí náhradní baterie může každý uživatel zvýšit pohotovostní dobu kapesního počítače.

Cena je důležitá

Značka iPAQ má u nás již zavedenou tradici. Pravděpodobnost, že se u nás objeví i low-endový model H1910, je tedy vysoká. Cena by se měla pohybovat kolem 299 dolarů, tedy zhruba deset tisíc korun, což je cena vskutku příjemná, vezmeme-li v potaz, že jde o přístroj zvučného jména, a tedy i jistých kvalit. Uvidíme, za jakou cenu se iPAQ H1910 objeví na českých pultech.

Diskuze (1) Další článek: Vysílání České televize v mobilu - jde to i bez 3G

Témata článku: HP, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Představená novinka


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41