HP iPaq h1940: malý kapesní počítač s Bluetooth (recenze)

Pokud chcete malý kapesní počítač na platformě Pocket PC a vyžadujete Bluetooth, pak může být vašim favoritem nový iPaq h1940. Než se pro něj rozhodnete, přečtěte si podrobnou recenzi.
HP iPaq h1940: malý kapesní počítač s Bluetooth (recenze)


iPaq h1915 se těšil v době svého uvedení velké oblibě. Recenzenti chválili malé rozměry a spolu s nimi utichly hlasy Palmistů o přerostlých kapesních počítačích s platformou od Microsoftu. Model h1915 však měl několik méně či více výrazných nedostatků: pomalý procesor, jen pasivní slot Secure Digital a hlavně „upoutání“ ke staré platformě Pocket PC 2002. Výrobce neotálel a během několika měsíců uvedl modely iPaq h1930 a h1940. Rozdíly mezi nimi shrneme ve stručné tabulce na konci článku. Druhý z jmenovaných, iPaq h1940, jsme podrobili redakčnímu testu.

I když by se mohlo na první pohled zdát, že si inženýři s h1940 mnoho práce nedali, opak je pravdou. Podstatné změny se udály pod kapotou: efektivnější motor z dalekého východu nahradil americkou produkci, těšit se můžete na větší úložný prostor a nejen v létě oceníte klimatizaci.


Článek je velmi dlouhý, jeho nerozdělenou verzi si přečtěte v textové verzi MobilManie.

Fešák? Ale to už tady bylo!

Vzhledově se iPaq h1940 od modelu h1915 vůbec neliší. A protože se nerad opakuji, dovolím si vás odkázat na recenzi právě iPaqu h1915. Krátké shrnutí však neuškodí. Kapesní počítače iPaq řady 19xx se vyznačují velmi malými rozměry včetně tloušťky a nízkou hmotností. Design i barevné sladění je dle mého názoru velmi povedené. Nad i okolo displeje jsou jen velmi úzké pruhy šasi, což ještě více zdůrazňuje elegantní provedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fešák k pohledání, nemyslíte?

Tlačítko pro zapnutí PDA je podsvíceno třemi diodami. Oranžová značí napájení, zelená svým blikáním upozorňuje na úkoly a schůzky a tmavě modrá samozřejmě přísluší Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tmavě modrá dioda signalizuje Bluetooth

Pod displejem najdete čtyři hardwarová tlačítka a pětisměrný ovladač. Na levém boku je tlačítko diktafonu, infraport a očko pro uchycení poutka. V horní hraně se nachází konektor pro připojení sluchátek. U modelu h1915 jsme vytýkali použití nestandardního konektoru Jack 2,5 mm. Výrobce výtky vyslyšel, ale jeho řešení je poněkud neobvyklé. Místo toho, aby byl konektor nahrazen Jackem 3,5 mm, vytáhl výrobce z krabice standardně dodávaná sluchátka a přidal krátký redukční kablík.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
iPaq h1940 je nejmenším PDA na platformě Pocket PC

V horní hraně je také umístěn slot na paměťové karty typu Secure Digita/Multi Media Card. Zatímco model h1915 disponoval jen pasivním slotem (přijímal pouze paměťové karty), h1940 se může pyšnit slotem SDIO. Nic vám tedy nebrání připojit digitální fotoaparáty, navigační GPS či Wi-Fi karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ve srovnání s Looxem 610 je iPaq opravdový drobek

Pero je z černého plastu a stříbrného kovu, je krátké a tenké. V prvních chvílích ho budete zřejmě vytahovat nehtem, zkuste však přitlačit na plastový výlisek bříškem prstu. Uvidíte, že to půjde mnohem snáze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pero je malé, osově souměrné a hlavně tenké

Na vrub dílenského zpracování opět nemohu vznést závažnější námitku. Použité plasty mají výbornou povrchovou úpravu navozující dojem kovové slitiny. Pocit makety či tržnicové hračky východoasijské provincie vám na mysl rozhodně nepřijde.


Článek ještě nekončí, v druhé kapitole se dozvíte o novém procesoru a jeho výkonu, výdrži baterie, paměti a Bluetooth. Čtěte dál!

Témata článku: HP, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Bluetooth, Ericsson T39m, Bluetooth čip, BLU, Drahé zařízení, Pomalý procesor, Nejvýznamnější výrobce, Kapesní počítač, Krátké shrnutí, Počítač, Dostatečná paměť


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82