HP iPaq hw6900: první pohled na nový komunikátor

Nový špičkový komunikátor Hewlett Packard přijde brzy na trh jako náhrada současných modelů předchozích řad hw65xx. Zachovává všechny výhody svých předchůdců a odstraňuje téměř všechny jejich neduhy.
HP iPaq hw6900: první pohled na nový komunikátor

Na první pohled se nový komunikátor od svých předchůdců příliš neliší. Přístroj si zachovává stejnou koncepci, ve které velkou část předního panelu zabírá velký barevný aktivní dotykový displej. Úhlopříčka displeje má pětasedmdesát milimetrů a přestože dokáže zobrazit až 65 tisíc barevných odstínů, stále si zachovává pro tuto softwarovou platformu velmi nezvyklé rozlišení – 240 x 240 obrazových bodů. To činí problémy velkému množství aplikací, u kterých právě kvůli rozlišení displeje nejsou zobrazeny všechny ovládací prvky. Jen pro úplnost doplňme, že běžné rozlišení přístrojů platformy Windows Mobile je 320 × 240 nebo 640 × 480 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek
HP iPaq hw6900

Novinky pod kapotou

Rychlý procesor Intel PXA270 taktovaný na frekvenci 416 MHz se stará o svižný běh operačního systému nové generace Microsoft Windows Mobile 5.0 for Pocket PC, Phone Edition (uf, delší název už nikdo nevymyslí). Mezi novinky přinášenými novým operačním systémem patří především nový způsob práce s pamětí: ta je nově rozdělena na rychlou paměť SDRAM určenou pro běh aplikací (zde ve velikost 64 MB), a na běžnou Flash paměť o velikosti 45 MB. Díky tomu je práce s novým systém výrazně rychlejší než u starších modelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Úložnou paměť lze pochopitelně rozšířit prostřednictvím paměťových karet miniSD. Bohaté jsou komunikační možnosti, zastoupené nejen rychlými mobilními daty GPRS/EDGE, ale i bezdrátovou Wi-Fi sítí ve specifikaci IEEE 802.11b, modrozubým spojením Bluetooth 1.2 a zastaralým infračerveným portem. K dispozici je také sériové RS232 a USB 1.1 rozhraní vyvedené prostřednictvím síťového konektoru.

Velmi užitečná je vestavěná satelitní navigace s dvanáctikanálovým GPS přijímačem. Softwarová část navigace používá známý a prověřený systém TomTom, k dispozici však máte i Microsoft Pocket Streets 2006. Navigace je velmi užitečná jak při použití v automobilu, tak i na turistické procházce.

S megapixelovými fotkami

Součástí standardní výbavy je lithium-iontový akumulátor o kapacitě 1200 mAh, který dokáže poskytnout dostatek energie pro sedm dní v pohotovostním režimu nebo až pro čtyři hodiny hlasového hovoru. K dispozici je také baterie s vyšší kapacitou 1800 mAh, která tyto hodnoty ještě zvýší. Hmotnost 179 gramů by u běžného mobilního telefonu byla spíše překážkou, u komunikátoru schopností iPaqu hw6900 se jedná o velmi slušnou hodnotu. Také rozměry 118 × 71 × 18 milimetrů řadí přístroj spíše do kategorie kapesních počítačů. Příjemným doplňkem je pak integrovaný digitální fotoaparát s rozlišením 1,3 Mpx.

Nový komunikátor HP iPaq hw6900 je zajímavý a velmi dobře vybavený přístroj, u kterého zamrzí pouze nízké rozlišení displeje. Vždyť již mnoho obyčejných telefonů dokáže nabídnou vyšší rozlišení na mnohem menší ploše.

HP iPaq hw6900 ve zkratce:

 • GSM, GPRS, EDGE, Wi-Fi, Bluetooth
 • přijímač GPS
 • systém: Microsoft Windows Mobile 5.0 for Pocket PC, Phone Edition
 • procesor: Intel PXA270, 416 MHz
 • displej: úhlopříčka 75 mm, rozlišení 240 × 240 bodů, 65 tisíc barev
 • fotoaparát: 1,3 Mpx
 • paměť: 45 MB pro data, 64 MB SDRAM
 • rozměry: 118 × 71 × 18 mm
 • hmotnost: 179 g
 • akumulátor: Li-Ion 1 200 mAH
 • výdrž: pohotovost až 7 dnů, hovor až 4 h
 • rozhraní: USB 1.1, miniSD karty, infraport
Diskuze (10) Další článek: Eurotel a Vyvolení 2: známe ceny

Témata článku: HP, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Komunikátor, První pohled, Svižný běh, Pohled

Určitě si přečtěte