HP Palm Topaz & Opal: tablety s webOS 2.0

První plody spolupráce legendárního Palmu a jeho nového majitele HP jsou zralé. Co můžeme čekat od dvojice webOS tabletů? První informace už před premiérou.
HP Palm Topaz & Opal: tablety s webOS 2.0

HP konečně začne těžit z loni koupeného Palmu, na trh se už brzy dostanou dva tablety. S velkou pravděpodobností se budou jmenovat Topaz a Opal, dle dostupných informací bude mít první jmenovaný velikost 241 × 190 × 13mm, druhý pak 180 × 144 × 13mm. První je tedy takřka stejně velký jako Apple iPad, druhý je podobný Galaxy Tabu od Samsungu. Oba tablety nabídnou rozlišení 1024 × 768, menší na 7" úhlopříčce, větší na 9".

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ilustrační rendery od Engadget.com

Jedná se o přístroje z dílen Palmu (HP), takže asi nikoho nepřekvapí, že poběží na systému webOS 2.0. Tablety budou obsahovat několik ne zrovna běžných „fíčur“…

 • 1,2GHz procesor
 • přední kamera
 • microUSB port
 • plná podpora Flash
 • funkce „Phone-to-Tablet“: hovory ze smartphonu s webOS bude možné obsluhovat pomocí tabletu
 • HP Beats: vylepšené audio se třemi reproduktory
 • true multitasking – opravdový multitasking měl už první webOS
 • stovky GB uložiště v cloudu
 • přístup k celé vaší hudební sbírce přes 3G a WiFi (nejspíše půjde také o cloud řešení)
 • Touchstone dock
 • funkce „Tap to share“ – sdílení obsahu tabletu jedním dotekem

Tablety nebudou obsahovat žádná fyzická tlačítka, všechno tedy budeme ovládat pomocí gest přímo na displeji. Zajímavě vypadá cloudové řešení nabízeného úložiště a také slibovaný Touchstone dok. Ten nabízí indukční bezdotykové nabíjení, Exhibiton pak tento dok rozšiřuje o různé vývojářské možnosti. Po připojení tabletu do doku tak bude možné tablet automaticky přeměnit na fotorámeček, hodiny, meteostanici atp., nebo takto změnit pouze část právě běžící aplikace.

Situace na trhu tabletů v tomto roce bude bezesporu zajímavá, měly by se objevit zařízení s Androidem 3.0, Playbook od RIMu a v neposlední řadě taky nástupce iPadu. Jak v této konkurenci obstojí HP-Palm zařízení? Do rozhodování může značnou měrou promluvit cena jednotlivých tabletů, ta však u HP-Palm zatím není známa.

TIP: jak se budou novinky jmenovat? HP si registovala hned několik alternativních jmen

CEO společnosti HP Leo Apotheker se netají svými velkolepými vizemi a tužbami. „Jednou budou lidé říkat – Tohle je cool jako HP – namísto dnešního – Tohle je cool jako Apple.“ Na to jak to bude vypadat ve skutečnosti si ale budeme muset počkat – termínů, kdy by mohlo k velké premiéře dojít, je hned několik. HP chystá tiskovou konferenci 9. února, tedy těsně před barcelonským veletrhem MWC. Něco by Američané mohli ukázat přímo v Barceloně (od 14. února), ale dost možná budeme čekat až do 14. Března na další velkou akci firmy HP.

Diskuze (38) Další článek: ZTE vyšouplo RIM z velké pětky výrobců, Apple je pátý

Témata článku: HP, Palm, Tablety, Smartphony, webOS, Apple iPad, Apple iPad (3. generace), Apple iPad (3. generace) 16GB 3G, Apple iPad (3. generace) 32GB 3G, Apple iPad (3. generace) 32GB Wi-Fi, Apple iPad (3. generace) 64GB 3G, Apple iPad (3. generace) 64GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace), Apple iPad (4. generace) 128GB 3G, Apple iPad (4. generace) 128GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace) 16GB 3G, Apple iPad (4. generace) 32GB 3G, Apple iPad (4. generace) 32GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace) 64GB 3G, Apple iPad (4. generace) 64GB Wi-Fi, Apple iPad 16GB 3G, Apple iPad 2, Apple iPad 2 16GB 3G, Apple iPad 2 32GB 3G, Apple iPad 2 32GB Wi-Fi


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 5

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 17

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 67