HTC Exodus 1s je levný kryptomobil s mírně absurdními ambicemi

HTC Exodus 1s je prezentován jako cenově dostupný kryptomobil, který má nabídnout maximální zabezpečení privátních klíčů a uživateli dovolí uložit celý blockchain, aby v něm mohl provozovat vlastní Bitcoin Full Node. Skutečnost však trochu pokulhává...

Provozvat Bitcoin Full Node znamená mít dispozici vlastní kopii celého blockchainu, díky čemuž sami můžete ověřovat jednotlivé bloky a transakce. Problém je, že bitcoinový blockchain dnes má cca 250 GB a rychle roste, takže tyto uzly provozují spíše jen těžaři a velcí kryptoměnoví nadšenci (celosvětově funguje pouze okolo 9 000 "full nodů"). Většina mobilních klientů se totiž bohatě spokojí s light nodem, který zabere minimum místa a nutné informace si umí vzdáleně stáhnout z existujících full nodů.

HTC se ale z nějakého důvodu rozhodlo, že jejich Exodus 1s bude provozovat Full Node, což je o to divnější vzhledem k slabé výbavě telefonu. Pohání jej totiž low-endový procesor Snapdragon 435 doplněný o 4 GB RAM a k dispozici má jen 64GB úložiště.

Že vám tu něco nesedí? Ne, do paměti telefonu se blockchain bitcoinu nevejde, takže jej musíte ukládat externě na paměťovou kartu. Full node v Exodu 1s nebude mít povolenou těžbu bitcoinů, ale firma dle vyjádření pro deník Forbes tuto možnost do budoucna nevylučuje, což je vzhledem k enormním nárokům na výpočetní výkon už samo o sobě dost absurdní představa.

Řada Exodus od svého prvního modelu stavěla na vysokém zabezpečení dat. Jejich předinstalovaná bitcoinová peněženka Zion má díky oddělenému šifrovanému úložišti nabídnout bezpečné uložení privátních klíčů. HTC však zapomnělo, že hlavní zásadou bezpečnosti je také aktuální software, a tak nový Exodus 1s vydává s dva roky starým Androidem 8.1 Oreo. Výhodou je zde alespoň možnost spouštění decentralizovaných aplikací postavených přímo nad platformou Zion.

Pro úplnost zmíním ještě další specifikace telefonu. HTC Exodus 1s nabídne 5,7" displej s HD+ rozlišením, 3 075 mAh baterii a fotoaparáty s rozlišením 13 Mpx v případě hlavní i čelní kamerky. Mezi podivné ústupky patří také starší konektor microUSB nebo podpora 4G pouze na primárním nano SIM slotu. Levnější Exodus se začne prodávat v příštích dnech za cenu 219 € (5 600 Kč). 

HTC Exodus 1s
rozměry a hmotnost: ? × ? × ? mm
displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 282 PPI
sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA, LTE (300|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS
paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 075 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 435 (8× Cortex-A53, 28nm)
operační systém: Google Android 8.1 (Oreo)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
43 %
vybavenost
?
výhodnost
cena: ještě se neprodává

Diskuze (5) Další článek: Daydream končí. I Google už ví, že virtuální realita v mobilech je slepá ulička

Témata článku: HTC, Android, Smartphony, Bitcoin, Kryptoměny, Blockchain, Kryptomobily, Zabezpečení, Decentralizované aplikace, HTC Exodus 1s, Exodus, Úložiště, Klíč, Rozlišení, HTC Exodus


Určitě si přečtěte