HTC One: aspiruje na absolutní jedničku [recenze]

HTC má ty nejvyšší cíle, s modelem One chce v očích zákazníků porazit Apple iPhone 5, Samsung Galaxy S4, Sony Xperii Z, nebo Nokii Lumia 920.
HTC One: aspiruje na absolutní jedničku [recenze]

Seznamte se se Zoe

Co je vlastně Zoe? Funkce, kterou zapnete neustále přítomnou ikonkou v hledáčku fotoaparátu. Je-li aktivní, nemůžete použít zoom, ani blesk. Co ale získáte? Místo obyčejné fotky se pořídí třísekundové video a sekvence 20 snímků. Každý z nich je ve stejné velikosti a kvalitě jako normální fotka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S HTC Sense 5 máte při focení Zoe stále na očích. Sledujte ikonku vlevo uprostřed.

Zajímavé je, že Zoe-video (ani sekvence) nezačíná okamžikem stisknutí spouště, ale už chvíli před tím. To tedy znamená, že s aktivní Zoe běží záznam neustále, jen se čeká na stisknutí spouště, aby se uložil. To má pochopitelně negativní dopad na spotřebu energie. Větší je i paměťová náročnost. Zatímco běžná fotka zabere asi 1,5 MB, na uložení Zoe je potřeba asi 30 MB. K téhle funkci jsem se stavěl skepticky, ale nakonec mě tyhle ústřižky života docela bavily – hlavně v kombinaci s galerií, která umí řadit fotky podle „událostí“(skupiny fotek se společným časem a místem pořízení). Fotky a Zoe z jednoho výletu (party atd.) se pak automaticky proloží přechody, doplní efekty, hudbou a výsledkem je překvapivě pěkná videoprezentace. To vše úplně bez práce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různé pohledy na galerii obrázků
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V Galerii poznáte Zoe tak, že se náhledy hýbou (to na screenshotu neuvidíte). Sériové snímky jsou označené ikonkou (viz předposlední náhled). Každou dávku reprezentuje náhled, po jeho rozkliknutí můžete projít celou sérii, mazat atd.
Klepněte pro větší obrázek
Takhle se prohlíží Zoe: jako krátké video, nebo posuvníkem po jednotlivých snímcích. Bílá zarážka na časové ose značí moment, kdy jste stiskli spoušť.
Klepněte pro větší obrázek
Zoe při pohledu na disk. Není to žádná magie: krátké video v běžném formátu .mp4 a sekvence 20 snímků. Označil jsem vám soubory, které mají v názvu slůvko "SHOT" – to je snímek z momentu, kdy jste stiskli spoušť

Když naopak výsledné Zoe-video ovlivnit chcete, můžete ručně vybrat snímky, které mají být do výsledku zahrnuty, zvolit můžete i podkresovou hudbu, která zároveň změní jakýsi rytmus střihu a styl efektů. V tomto bodě má ale HTC do další verze co zlepšovat. Výběr snímků je nepřehledný, z náhledů není poznat co je fotka, co Zoe, nebo dlouhatánské panorama a do výsledného videa se mi přimíchaly i snímky, které jsem tam nechtěl. Povedlo se, až když jsem nechtěné z telefonu vymazal. Také mi chyběla možnost přidat fotky z jiných událostí či alb. Tady je ukázka, jak to nakonec může vypadat…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výběr obsahu a podkresu. K dispozici jsou čtyři melodie, ale nejde jen o „něco na podkres“, hudbě je přizpůsoben i rytmus střihu a styl efektů. Jak může vypadat video ze stejných podkladů, pouze s jinou hudbou, uvidíte zde. A ještě jedna ukázka automatického střihu HTC Zoe.

Události můžete sdílet také přes službu HTC Zoe Share. Forma je jiná, na internet se uploaduje celá událost, videa a fotky, nechybí mapa, vše je pak přístupné na internetu, známým rozešlete odkaz. Velkou nevýhodou je, že na HTC Zoe Share vydrží událost pouze 180 dní, nejde ji vložit na blog jako třeba YouTube video. Zkrátka trochu jednoúčelová služba bez hlubšího smyslu.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázku události sdílené na Zoe Share najdete zde
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle sdílení na Zoe Share vypadá v mobilu

Sekvenční kouzla

Už víte, že Zoe je série 20 fotografií a s tím se dají dělat všelijaká kouzla. Třeba tzv. sekvenční fotografie. Než se pustím do praxe, mrkněte, jak vypadá výrobcem podaná teorie (zapněte si přiložené české titulky).

Na videu to vypadá jako ta nejjednodušší věc na světě, ale realita je úplně jinde. Abyste dosáhli nějakého efektního výsledku, musíte splnit několik podmínek. Základní princip je asi jasný všem: pozadí zůstává stejné, objekt se pohybuje. Problém je v tom, že se objekt musí pohybovat po tu správně dlouhou dobu – když se pohybuje krátce, nebudete mít dostatečný počet snímků na tvorbu sekvenčního snímku, když se bude pohybovat příliš dlouho, sekvenční focení skončí a vy nebudete mít zachycený celý pohyb.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Když trefíte správnou délku a rozložíte pohyb přes celou scénu, ani pak nemáte vyhráno. Z celé sekvence 20 snímků se (automaticky) vybere pouze 5, se kterými budete pracovat. Často jsem se dočkal chybové hlášky o nedostatku obrázků (viz druhý screenshot), i když jsem měl sekvenci o maximální délce.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další pravidlo: objekt se na jednotlivých snímcích nesmí překrývat.
Klepněte pro větší obrázek
Screenshot z prezentačního videa: tohle není jen ideál, ale jediný možný způsob – pohyb správně rozložený do celé délky sekvence a celé plochy hledáčku.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zpět do praxe: ano, tohle už je o fous lepší. Kdybych přidal světlo a nějaký lepší nápad než mávání rukou před objektivem, dovedu si představit, že by výsledek stál za to.

Nechte je zmizet!

Zoe a fotosekvence umožní zbavit se nežádoucích objektů ve statické scéně. Příklad: fotím památku, před kterou pobíhají lidé, použiji tuto funkci a lidí se zbavím. Nejprve opět praxe (opět zapněte titulky).

I tady je několik pravidel, především je jasné, že se nechtěné objekty musí hýbat, zkrátka alespoň na jednom snímku v sekvenci musí být vidět, co je za objektem. Tentokrát jsem byl s výsledkem mnohem spokojenější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na výchozí sekvenci si všimněte procházející osoby a pomiňme teď, že přímo v sérii jsou fotky, které bychom v praxi označili za povedené, tedy bez rušivých elementů. Napravo je výsledek. Povedlo se, kolemjdoucí je pryč, obrázek je jen trochu více rozmazaný, než by byla obyčejně vyfocená fotka.

Pěkná hračka, funguje to a vaši kamarádi u piva budou prezentací nadšení. V praxi si raději chvilku počkám, až se dav rozprchne, sám změním polohu, úhel záběru atd., protože překážky se stejně nebudou pohybovat tak, aby vyhověly podmínkám funkce a chyby způsobené automatickým lepením několika snímků budou ve výsledku rušivější, než původně vyrušující turisté.

Něco podobného si myslím také o funkci Always Smile, která slouží pro vytvoření ideálního skupinového portrétu, na kterém se nikdo nemračí a nikdo nemá zavřené oči. Pro ideální výsledek bude mít větší smysl dát fotografovaným vědět, kdy stisknete spoušť a stisknout ji vícekrát.

Zoe: chcete ji?

K souboru funkcí zahrnutých pod jméno HTC Zoe jsem přistupoval se skepsí, čekal jsem zbytečný výmysl dělaný na efekt a v některých případech to tak skutečně je. Přesto mě Zoe chytla, líbí se mi hlavně automaticky identifikované události a automaticky generované sestřihy. Tam se skrývá velký potenciál, doufám, že HTC vychytá mouchy, zapracuje na možnostech, přidá efekty a profily podkresové hudby. Nakonec i „fotokouzelnické“ funkce, které jsem příliš nepochválil, mě bavily. I když spíše jako hračka, než praktický pomocník.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoe zahrnuje také celou řadu editačních nástrojů, efektů, rámečků, ale to dnes není nic výjimečného.

Témata článku: HTC, Recenze, Android, Smartphony, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, Google Nexus 7, Google Nexus 7 (2. generace), Google Nexus 7 (2. generace) 16GB LTE, Google Nexus 7 (2. generace) 32GB LTE, Google Nexus 7 (2. generace) 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7 16GB 3G, Google Nexus 7 32GB 3G, Google Nexus 7 32GB Wi-Fi, Google Nexus 7 8GB Wi-Fi, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One V, Huawei Ascend D2, Nokia Lumia 920


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

**Procesor Kirin 980 stále neztrácí dech, pořád je to špička **Čtečka otisků prstů v rámu telefonu funguje skvěle **Na díru v IPS displeji si prostě musíte zvyknout, schovat moc nejde

Jakub Michlovský | 17

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

** Cenovka střední třídy, avšak pocitově napůl v třídě nejvyšší ** Periskopová selfie kamerka a stylová záda = designový skvost ** Minimum kompromisů a chyb, tohle by mohl být prodejní trhák

Jakub Vrbacký | 29

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 51

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27