HTC S620: Excalibur na Nokii E61 (velký test)

Mobilní Windows, Wi-Fi, EDGE, široký displej a plnohodnotná klávesnice v přístroji s velikostí běžného mobilu.
HTC S620: Excalibur na Nokii E61 (velký test)

Výdrž dobrá, výkon na hraně

Baterie, která telefonu dodává šťávu, nemá nijak nadstandardní kapacitu – 960 mAh, mobil má velmi jasný displej a jeho podsvícení nelze zmírnit. Přesto je výdrž kupodivu vysoká. I při silném zápřahu se telefon drží až dva dny a při běžném používání lze snadno dosáhnout úctyhodných čtyř. Systém Windows Mobile poskytuje velmi přesný přehled o zbývající energii v baterii vyjádřený v procentech. Pomocí nabíječky dobíjení z 0 na 100 zabere asi dvě hodiny. Výhodou je, že telefon si bere energii i přes kabel a pokud tedy aspoň sem tam na pár minut spojíte mobil s počítačem, nabíječku skoro nebudete potřebovat. Otázkou je, co na to trvanlivost baterie vzhledem k tomu, že při připojení k počítači je většinou z části nabitá.

Klepněte pro větší obrázek
Zbývá 35% baterie

Telefon má procesor TI OMAP850 taktovaný na 201 MHz. Jak se poměrně slabá frekvence projevuje na výkonu, už jsem psal. Telefon si při pohybu v menu občas dá několikavteřinovou pauzu, práce s fotoaparátem a s dokumenty Office není příliš svižná, mobil si neporadí s videem o vysokém bitratu, datové volání není vždy plynulé a nezahrajeme si dosové hry. Ano, to by bylo trochu náročné přání a koneckonců není úplně jasné, zda by rychlejší procesor všechny neduhy vyřešil, ovšem možná se tu šetřilo trochu zbytečně. Na druhou stranu, nějaká část specifikace to odskákat musela.

Klepněte pro větší obrázek 
Technické údaje

Buďme rádi, že to nebyla paměť. 128 MB ROM je u smartphonu nevídaná kapacita a 64 MB RAM je osvědčená velikost programové paměti. Nutno ovšem podotknout, že z kapacity paměti RAM hromadu megabytů zabere operační systém a ve výsledku uživateli zbude jen něco přes 20. Z úložného prostoru je dostupných pouze 73 MB, stále je to ale nadprůměrné číslo. Stejně si s ním ale vystačí málokdo, a proto je připraven slot pro karty – z důvodu malých rozměrů přístroje byl zvolen stále oblíbenější typ – microSD. Používám kartu od Sandisku o kapacitě 1 GB a šlape bez problémů. Dá se předpokládat, že telefon si poradí i se současným maximem, tedy 2 GB. Pro vyjmutí karty se sice musí sejmout kryt, karta se ale nenachází pod baterií, a tak není nutné vypínat telefon.

Klepněte pro větší obrázek 
Paměť

Co je v krabici?

 

V černé krabici popsané zeleně, kteroužto barvu mají u HTC poslední dobou docela v oblibě, nenarazíme na žádné ohromující příslušenství. Je tam nabíječka, miniUSB kabel, špuntová sluchátka, CD s nálepkou stvrzující že kopie Windows Mobile v telefonu je legální, návod, stručný návod a smluvní podmínky. Na CD se kromě instalace ActiveSync nachází Outlook 2002 pro PC. Další příslušenství je v případě potřeby možné dokoupit - kromě několika bluetooth headsetů ale po pravdě tchajwanský výrobce nic zajímavého nenabízí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obsah krabice • obsah HTC S620 

Po měsíci používání S620 vypadá stále jako nové a nepotvrdila se tak moje původní domněnka, že telefon bude náchylný na drobné oděrky a škrábance. Přesto si myslím, že úzkému designu by slušelo nějaké stylové pouzdro a divím se, že jej balení neobsahuje. Dále jsem v balení trochu postrádal alespoň nějakou menší kartu do začátku, na druhou stranu tento nedostatek HTC žehlí větší vestavěnou pamětí. Mimochodem, pokud byste čekali třeba stylové poutko, ani to v krabici nenajdete – stejně ho totiž není kam přichytit.

Spokojenost

Jedenáct tisíc, to je částka, kolem které se pohybuje cena HTC S620 na českých internetových obchodech. Při pohledu na ni jistě nejednoho potenciálního zájemce napadne, že Nokia E61 nabízí v podstatě to samé a ještě víc, jenže levněji. Zaměření obou telefonů je ale podle mě trochu odlišné. Nokia je vyloženě pracovní nástroj, její hlavní funkcí je internet a e-mail, HTC se mezitím zaměřuje více na zajímavé tvary, styl a na kombinaci kompaktnosti s pohodlností. Má tím pádem šanci oslovit třeba právě i ty zákazníky, které E61 nezaujala.

HTC S620 považuji za přístroj, který se vyvaroval větších chyb a pokud přece jen nějaké má, jsou to spíše tradiční nedostatky systému Windows Mobile nebo problémy, které zdědil od předchůdců. Je to telefon, který by mohl přesvědčit zákazníky věrné klasickému konceptu mobilů o výhodách QWERTY klávesnice. Jeho výbavě navíc chybí minimum – kdo chce třetí generaci či dvoumegapixelový foťák, počká si na nástupce a kdo čekat nepotřebuje, nemusí, protože HTC S620 se povedlo.

Témata článku: HTC, Nokia, Recenze, Smartphony, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, HTC S620, Motorola MPx200, Motorola MPx220, Nokia E61, Nokia E61i, Qtek 8310, Samsung i320, Zvláštní zvonění, Přibalené CD, Home mini, Nový kabát, Staré rozlišení, Nízký počet, SanDisk, Test, Slabý procesor, Nízká rychlost, Původní domněnka, Pádlo


Určitě si přečtěte