HTC S620: mocná zbraň Excalibur

Malý komunikátor s QWERTY klávesnicí, podporou Wi-Fi a širokým displejem lákající navíc příznivou cenou. (uživatelské zkušenosti)
Kapitoly článku

HTC S620 je komunikátor, který vyniká svými kompaktními rozměry a příjemnou hmotností. Přesto nese velký displej a plnohodnotnou klávesnici. Ve výbavě najdete kromě jiného také Wi-Fi a podporu datových přenosů EDGE. O kvalitní softwarovou výbavu se stará operační systém Windows Mobile 5.0 for Smartphone.

Klepněte pro větší obrázek
HTC S620 na oficiální fotografii

Tento přístroj se nám zatím do redakce k testování nedostal. Jeden z našich čtenářů si jej však již koupil a napsal článek s uživatelskými zkušenostmi, který vám nyní předkládáme. Fotografie přístroje jsme si půjčili od kolegů ze slovenské MobilManie, kteří už HTC S620 ve své redakci přivítali. O jejich prvních dojmech si můžete přečíst zde.

HTC S620 ve zkratce

  • rozměry a hmotnost: 112 × 63 × 13 mm, 130 g
  • displej: aktivní TFT, rozlišení 320 × 240 bodů, 65 tisíc barev
  • procesor: Texas Instrument OMAP 850, takt 201 MHz
  • paměť: 128 MB ROM, 64 MB RAM, slot pro microSD karty
  • sítě a datové přenosy: GSM (850, 900, 1800, 1900 MHz) / GPRS, EDGE
  • konektivita: Wi-Fi (802.11b/g), Bluetooth 2.0, miniUSB, infraport
  • fotoaparát: rozlišení 1,3 Mpx
  • akumulátor: Li-Ion, 960 mAh; až 220 hodin v pohotovosti, 300 minut hovoru
  • operační systém: Windows Mobile 5.0 for Smartphone
  • cena: 11 412 Kč

Musím se přiznat, že jsem na HTC S620 čekal už od doby, kdy byl tento přístroj představen. Tenkrát se mu ještě říkalo HTC Excalibur. V současné době se můžete setkat s různým označením: HTC S620, HTC Excalibur, Dopod C720W či T- Mobile Dash.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
HTC S620 "živě"

Nedáte ho z ruky

Zpočátku jsem byl z designu tohoto zařízení trochu rozpačitý, ale jakmile se mi dostal do ruky, změnil jsem názor. Zařízení je velice kompaktní, příjemné na dotyk, ani malé ani velké. Před tím jsem používal několik měsíců Nokii E61 a HTC mi sedne do dlaně daleko lépe, čehož si cením především při jistějším držení při telefonování.

Se svými rozměry 111,5 × 62,5 × 12,8 mm a 130 g, je HTC tenčí a lehčí než například Blackberry 8700g a kratší než Motorola Q, což jsou zařízení podobného ražení. Subjektivně příjemnějšímu dojmu při ovládání přispívá u HTC S620 měkčený materiál použitý na zadní straně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Příjemně malý • a hlavně placatý

Obejdete se bez pera

HTC S680 pracuje s operačním systémem Windows Mobile 5.0 for Smartphone, který je určen pro běžné chytré mobilní telefony. Displej proto není dotykový. Navigace v nabídce proto spočívá v ovládání prostřednictvím čtyřsměrné navigační klávesy s potvrzovacím středem a šesti funkčních kláves. Dalších 37 tlačítek nabízí zbytek klávesnice, kterou s chutí využijete při psaní textů. Vypínací/zapínací tlačítko je v levém horním rohu na boku telefonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klávesnice se povedla • tlačítka výrazně vystupují a snadno je proto rozeznáte hmatem

Používání klávesnice je velice příjemné jak oběma rukama, tak jednou rukou. V položeném stavu na stole je možné přístroj ovládat více prsty než jen palci. Aniž bych si musel moc zvykat na nový materiál tlačítek, překlepy se stávají jen velice ojediněle. V levém spodním rohu je tlačítko „FN“, které klávesám přiřazuje další znaky (zvláštní znaky, závorky, čísla). Velké písmena pak můžeme psát pomocí stlačení klávesy „CAP“. Podržením některé z těchto kláves se dostanete do trvalého režimu psaní zvláštních znaků nebo velkých písmen.

Klepněte pro větší obrázek
Vypínací tlačítko na boku

Jedinou výhradu mám ke klávese „DEL“, která se používá pouze na mazání napsaného textu a nikoliv např. vymazání (po označení) celých zpráv, kontaktů, nastavovacích položek v systému, hromadnému mazání atd. Hodilo by se to a u Symbianu jsem si na tuto možnost zvykl. Mezi šesti funkčním tlačítky najdeme zelené a červené tlačítko pro příjem a ukončení hovoru, dvě kontextové klávesy vybírající z nabídky grafického menu a prostředí systému (slouží dále na potvrzování všech požadovaných operací), tlačítko „Home“, kterým se dostaneme na základní obrazovku a tlačítko se šipkou pro návrat o jeden krok zpět. Funkční klávesy i čtyřsměrná navigační klávesa se velmi pohodlně ovládají a snadno se zorientujete pouze hmatem.

Podsvícení kláves je tyrkysově modré a je řízeno světelným čidlem, takže se zapíná jen v případě, kdy je to skutečně nutné. Specialitkou jsou čtyři tlačítka napravo od displeje. Pouhým lehkým dotykem jimi můžete ovládat hlasitost nebo některé pohyby v nabídce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dotykové klávesy napravo od displeje

Použitelný i na sluníčku

Kvalitní TFT displej zobrazí 65 536 barev s perfektním rozlišením 320 × 240 bodů. Je velmi dobře čitelný i při osvitu přímým slunečním světlem.

Domovskou obrazovku zvanou „Home Screen“ je možné nastavit a plně modifikovat dle libosti. Dále můžete měnit čas podsvícení, barevné téma, systémové písmo nebo třeba obrázek na pozadí. Horní hranu displeje lemuje pás stavových ikon, které slouží k zobrazení indikátorů stavu signálu, baterie a co mě nejvíc těší i přítomnosti GPRS (G)/ EDGE (E) a ikonky s WiFi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Úvodní displej, neboli Home Screen • Home Screen lze změnit k nepoznání

Wi-Fi k nezaplacení

V telefonu si můžete nastavit preference datových přenosů. Zpravidla bude prioritní Wi-Fi, poté EDGE a nakonec GPRS. Pro připojení k jiným zařízením nebo k počítači máme k dispozici infraport, Bluetooth 2.0 a miniUSB konektor. HTC S620 může sloužit jako externí modem pro váš počítač s využitím EDGE či GPRS.

Témata článku: HTC, Smartphony, Blackberry 8700g, HTC S620, Materiál použitý, Moc, Celkový výsledek, Skvělé zařízení, Externí modem, Barevné téma, Mocná zbraň