HTC Touch Diamond: mini-video-test

Jako jediné české médium jsme měli možnost pohrát si s čerstvě vybroušeným diamantem. Jaký byl a jaký bude v reálu?

Víte co je bylo na celé prezentaci nového Diamondu nejzvláštnější? Je to technicky nejvyspělejší HTC, ale za celou půlhodinu tiskové konference o jeho výbavě nepadlo ani slovo. Kromě „HTC podivností“ (Universal, Advantage, Shift) je to první komunikátor značky s VGA displejem, ale zmínil to vůbec někdo? …no dobře, zmínil, ale opravdu jen zmínil, jindy by byl tento parametr vynášen do nebes a omílán do omrzení. Celá tisková konference byla vlastně o tom, že je nový Touch Diamond skvělé balení pro skvělé TouchFLO 3D. Vzkaz od HTC je jednoznačný: „dost bylo honby za výbavou, teď nám jde o uživatelskou přívětivost (a jdeme po krku iPhonu)“.

TIP: chcete-li si přečíst více o technické stránce Diamondu, přejděte k odborníkům na SmartManii

HTC Touch Diamond
Klepněte pro větší obrázekStylový a perfektně vybavený komunikátor s prostředím TouchFLO 3D a mimořádně nízkou tloušťkou, která byla vykoupena baterií o nejnižší kapacitě, kterou kdy HTC u komunikátorů použilo - 900 mAh. Bude přitom muset napájet 528 MHz procesor, VGA displej a 192 MB RAM.rozměry a hmotnost: 102 × 51 × 12 mm, 110 g
displej: 2,8'', aktivní TFT, 480 × 640, 65 tisíc barev
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA, HSUPA
konekt.: miniUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 4096 MB
baterie: Li-Ion 900 mAh, procesor: 528 MHz
operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video (352 × 288), autofocus
89 %
(15. místo z 897)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 11 980 Kč (koupit)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

iPhone je další slovo, které také vůbec nepadlo, přesto stále viselo ve vzduchu. Vzpomněl jsem si na něj, když se na projekčním plátně listovalo hudebními alby, když se prohlížely fotografie, když se telefonovalo, když se otáčelo dění na displeji pouhým otočením přístroje… Později jsem dostal Diamond do ruky a mimo jiné jsem si zahrál hru (můžete ji vidět na jednom z videí níže), která prezentovala citlivost vestavěného senzoru polohy. Šlo o děrované bludiště, které bylo nutné prokličkovat kuličkou pouhým vychylováním Diamondu z vodorovné polohy. Stejnou hru už jsem jednou hrál. Na iPhonu. Citlivost a reakce kuličky na pohyb přístroje jsou stejné jako v reálu, stejné u iPhonu i u Diamondu.

V článku vydaném bezprostředně po představení komunikátoru jsem vznesl otázku, kam až sahá nové TouchFLO (protože to staré umělo z prostorové kostky pouze spustit některé programy, plus některé další drobnosti). Po prvních praktických zkušenostech s novinkou mohu říct, že nové TouchFLO 3D dosáhne funkčně mnohem dále, konečně má smysl a standardní Windows Mobile nemusíte spatřit po hodně dlouhou dobu. TouchFLO 3D umí nejen populární multimédia, zvládne i zprávy a kupodivu třeba i nastavení přístroje. Lepší obrázek si uděláte z následujícího videa.

Co nové TouchFLO neumí? Třeba pracovat s aplikacemi, které do přístroje doinstalujete. Umí je spustit, ale pak už zde není žádná pomůcka, která by vám pomohla v ovládání prsty a na řadu přichází klasický stylus. Zkrátka TouchFLO 3D je stále „jen“ nadstavba operačního systému Windows Mobile, dostane se tam, kam to dovednost HTC a licenční podmínky Microsoftu dovolí. Hranice TF×WM však byla posunuta mnohem dále a dalo by se říct, že TouchFLO do jisté míry duplikuje funkce Windows Mobile. Řadu věcí tak s Diamondem půjde udělat jednoduše, příjemně a prstem, ale stále zůstane zachována i možnost vytáhnout stylus, zmáčknout tlačítko Start a vše udělat starou, ergonomicky méně pohodlnou cestou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když už jsem zmínil stylus, i k němu se váže jedna z inovací. Vytáhnete-li z vypnutého (rozuměj režim stand-by s vypnutým displejem) Diamondu dotykové pero, přístroj se zapne/aktivuje. Je přece jasné, že když jste vytáhli pero, budete s ním chtít pracovat. Je to drobnost, ale příjemná.

TouchFLO 3D v reálu

Čeho si všímat

Všimněte si, jak je u TouchFLO 3D řešeno menu. Je zde lišta výmluvných ikonek, na niž stačí přiložit prst a posunovat jím. Jakmile prst uvolníte, spustí se požadovaná funkce. Jednoduché a svižné, vždy po ruce. Práce s menu se zadrhla pouze když byla na pozadí spuštěná nějaká paměťově náročnější operace.

Klepněte pro větší obrázek

Všimněte si mřížky se zatím prázdnými pozicemi pro ikonky programů, které budete chtít mít stále po ruce. Všimněte si, jak se bude v Diamondu vybírat hudba: bude se listovat kartami s booklety jednotlivých alb. HTC říká, že si budete vybírat hudbu stejně jako v obchodě, já říkám, že to silně zavání iPhonem.

Už ze starého TouchFLO známe aplikaci počasí, v HTC si s ní však pohráli, teď je graficky mnohem pestřejší a živější. Všimněte si jak slunce žhne, déšť prší a displej stírá stěrač jako v autě, všimněte si, jak v zimě zamrznou i okraje displeje. Užitečné to není k ničemu, ale oko to potěší.

Všimněte si, jak v TouchFLO vypadají zprávy, jak se vznáší v prostoru a jak se jimi listuje. Všimněte si různých klávesnic, které můžete použít. Počkejte si na kuličkovou hru, o které se zmiňuji výše a na standardní předinstalované Google Maps.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čeho si raději nevšímat

Nevšímejte si prosím technické kvality záznamu, podmínky pro natáčení nebyly dobré. Na videu není vidět jemnost displeje a skvělá grafika (zde poslouží YouTube). Zato uvidíte, jaká je reálná rychlost systému, že i nové TouchFLO 3D se občas zadrhne, ale není to nic strašného a rozhodně je na tom lépe, než Windows Mobile komunikátory, které jsme znali dosud.

Diamantový Internet

Na dalším videu uvidíte při práci internetový prohlížeč v reálném čase. Jde o upravenou Operu Mobile 9.50. Oceňuji zejména rychlost, zoomování, přizpůsobení textového sloupce na šířku displeje a s tím spojenou možnost úpravy velikosti písma. Dobré také je, že prohlížeč využívá celou plochu displeje, (pokud chcete) nikde nepřekáží žádné lišty, které by jen zabíraly místo. Líbilo se mi otáčení orientace prohlížeče pouhým natočením přístroje. Tato funkce však není stoprocentní, na přístroji z videa o kousek výše fungovala velice špatně, na následujících záběrech je přístroj jiný. A když už jsem u těch klopýtnutí: viděl jsem i Diamond, který se „kousnul natvrdo“. Buďme ale k HTC milosrdní, než se jejich nové mašinky dostanou do prodeje, mohou ještě ladit.

Abych si do HTC ještě trošku rýpnul, musím dodat, že za celý den jsem na Diamondu neviděl jinou stránku, než homepage oblíbené britské motoristické show TopGear. Měli prostě vyzkoušeno, že na tomto webu všechny funkce fungují tak, jak mají a nechtěli riskovat s jinými stránkami. Pro doplnění dodám, že Diamond byl k internetu připojen přes 52Mbit/s Wi-Fi, takže to co na videu uvidíte je opravdová rychlost prohlížeče, nebrzdí jej pomalé připojení, nebo dlouhá odezva sítě.

Další záležitost, kterou na videu uvidíte, je aplikace pro přehrávání videí z YouTube. Funguje v ní vyhledávání, přehrávání včetně přetáčení, zobrazení přes celý displej, hodnocení a další funkce oblíbeného serveru. Pokud máte neomezený datový tarif a HSDPA ve vzduchu (případně Wi-Fi), můžete s tímto prográmkem ztratit mnoho času.

Co mohlo být lépe

Každý chleba je o dvou kůrkách, a tak i Diamond má několik přinejmenším sporných bodů výbavy. Chybí mu slot na paměťové karty. Jsou integrované 4 GB dost, nebo málo? Rozhodnutí nechám na vás. Někomu to bude bohatě stačit, pro jiného to bude krok zpět, každopádně konkurence (N95, iPhone) je minimálně na dvojnásobku...

Baterie. Je 900 mAh málo? V diskuzi se však objevily názory, že je to dokonce katastrofálně málo... Ač by se mohlo zdát, že s přidáním GPU přibyl uvnitř přístroje další žrout energie, kolegové z Computeru mi vysvětlili, že pravda by mohla být přesně opačná. Grafický procesor totiž ulehčí práci hlavnímu procesoru, který tak sníží svoji spotřebu. GPU však grafiku zpracuje daleko efektivněji, a tedy s nižší energetickou náročností, než CPU. Výsledkem by měl být vyšší výkon celku při současném snížení spotřeby. Zpět k otázce: je 900 mAh málo? Ano, ale nebude to tak strašné. Ano, při zapnuté GPS, nebo datových přenosech bude možné utahat Diamond za nějaké čtyři hodiny a v reálném provozu bude nutné dobíjet každý den. Nemyslím si však, že by to bylo horší než u Nokie N95 a i tam si mnozí zvykli. Každopádně, ano, 900 mAh je málo a je to ústupek sympatickým rozměrům přístroje.

Několik příspěvků v diskuzi začínalo slovy: „po zkušenostech s výrobní kvalitou předchozích HTC…“ I na následující soud byla má zkušenost až příliš krátká, ale Diamond není to plastové šumítko, jako TyTN II, který v těchto dnech nosím po kapsách. Abychom si rozuměli, i Diamond je plastový, ale pocity z materiálu jsou lepší než u TyTNu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej. Konečně jsme se všichni dočkali rozlišení VGA, ale vadí nám malá úhlopříčka. Tedy malá. Ona je stejná, jako doposud u QVGA displejů. Ano, displej mohl být větší, ale počkejte až uvidíte tu grafiku na vlastní oči! Co ještě našim diskutérům vadilo? Kombinace miniUSB a audiokonektor v jednom. Co dodat. Na 3,5mm jack budeme u WinMobile komunikátorů čekat ještě déle, než na VGA...

Bude to zlom?

Tolik tedy mé první dojmy z nového HTC Touch Diamond. Jak bude všechno vypadat v reálném nasazení si budeme muset počkat do léta na první produkční kousky. Bude to skutečný zlom ve světe komunikátorů, jak nám tvrdí HTC? Nemyslím si. Rozhodně to však bude krok kupředu. Už třeba jen kvůli VGA displeji a samostatnému grafickému procesoru. Už jen díky tomu vystoupí Diamond z řady desítek přístrojů charakterizovaných posloupností QVGA-HSDPA-WiFi-GPS. I tohle všechno Diamond má a přidává něco navíc. Touch Diamond nebude dokonalý, ale už dnes se na něj těším.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (114) Další článek: LG KM380: flip se vrací a tepe do rytmu (preview)

Témata článku: HTC, Smartphony, Apple iPhone 4GB, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Diamond, HTC Tytn, Test, Diamond, Malá úhlopříčka, Požadovaná funkce, Min, Pomalé připojení

Určitě si přečtěte