HTC Touch Dual: první pošimrání

Prstem jsme pošimrali displej nového HTC Touch Dual. Jaké je nové HTC s klávesnicí a vylepšeným TouchFLO? První dojmy a video!

HTC zareagovalo na iPhone a s ním spojený boom přístrojů ovládaných prstem prostřednictvím dotykového displeje a představilo model Touch. Ten měl přinést malou revoluci mezi zařízení postvených na operačním systému Windows Mobile. Nové uživatelské prostředí TouchFLO, které mělo na HTC Touch premiéru, je totiž uzpůsobené pro ovládání prstem.

My jsme při testování nebyli z TouchFLO příliš nadšeni. Přináší sice inovaci, ale ta není „dotažena“ a stylus je při mnoha operacích stále potřeba. Do redakce nám však dorazil HTC Touch Dual, který je vybaven vylepšenou verzí TouchFLO a slibuje mnohá vylepšení. Kromě toho je vybaven výsuvnou klávesnicí, která ještě posiluje naději, že stylus už nebudeme vůbec potřebovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC Touch Dual

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro srovnání: HTC Touch

Prstem sem, prstem tam

Design přístroje vychází z klasického modelu Touch bez klávesnice. Přístroj trochu povyrostl na výšku a hmotnost se zvýšila ze 112 g na 120 g. Klávesnice však za to stojí, i když to není klasická QWERTY. Přístroj nabídne klasickou telefonní klávesnici, která ale velmi zrychlí vybíraní jména z adresáře a i psaní prostřednictvím slovníku T9 je mnohdy rychlejší, než ťukání stylusem do malých tlačítek virtuální klávesnice na displeji. A hlavně můžete psát, i když máte volnou jen jednu ruku. Psaní prstem je však přizpůsobena i virtuální klávesnice na displeji, která nabídne velká tlačítka běžné telefonní klávesnice s písmennými popisky.

Ovládání prstem je přizpůsoben úvodní displej, ale to už známe z klasického Touche. Přejetím prstu po displeji zespodu nahoru se otevře speciální nabídka pro snadnou volbu nejdůležitějších funkcí. Má čtyři různé podoby, mezi kterými se přepíná posunem prstu po displeji v horizontálním směru doprava nebo doleva. Ťuknutím prstu můžete volat oblíbený kontakt nebo třeba vstoupit do galerie obrázků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Funkční tlačítka doplňuje výsuvná telefonní klávesnice

A právě v galerii obrázků je vidět hlavní změna oproti první verzi TouchFLO. S obrázky se zde zachází podobně jako v iPhonu. Letmým pohybem prstu můžete listovat mezi obrázky, zakroužením lze obrázek přibližovat nebo oddalovat, případně otáčet.

Ovládání prstem si dále užijete v telefonním seznamu a v dlouhých seznamech vůbec (seznam hudby, přehled dne v kalendáři, v internetovém prohlížeči apod.). Prstem stačí přejet po displeji a seznam se rozběhne. Narozdíl od iPhonu nemá „setrvačnost“ a pozvolna se nepřestává točit. Zastaví se až na konci nebo po ťuknutí prstem na displej.

Pro prsty špičaté

Ovládání prstem je na první pohled lákavé, je to něco úplně nového na operačním systému Windows Mobile. Jenomže ne vždy funguje vše tak, jak by mělo. Displej pohyb prstu leckdy nezaznamená a třeba takové přibližování obrázků krouživým pohybem chce dlouhé cvičení. Stejně v mnoha případech dojde pouze k otočení obrázku, protože se nezaznamená celá dráha prstu, ale jen půlotáčka. Leckdy je také nutné do displeje vícekrát ťuknout jen kvůli potvrzení nebo jej několikrát „polechtat“ než se otevře nabídka TouchFLO.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC Touch Dual padne skvěle do ruky

Řešením je stylus. I když je nabídka přizpůsobena pro ovládání prstem, technologie dotykového displeje je evidentně stvořena především pro stylus. Veškeré potvrzování voleb, stejně tak pohybová gesta v galerii, lze se stylusem zadávat jistě a napoprvé. Nakonec ale není ani ovládání stylusem příliš pohodlné, protože výrobce přístroj vybavil jen velmi krátkým perem. Zjevně je určeno jen pro ojedinělé případy, kdy si uživatel neporadí s prstem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bez pera se zcela neobejdete

Bez pera se ale uživatel zcela neobejde. Pod TouchFLO je totiž stále Windows Mobile ve své klasické podobě a to často znamená nutnost zaměření drobných položek či jiných objektů na displeji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dostatek paměti zajistí karty microSD

Na novém HTC Touch Dual mi z hlediska ovládání ještě chybí speciální tlačítko OK/Close. Bylo by daleko pohodlnější mačkat nějaké tlačítko pod displejem. Zde ale vedle navigační klávesy najdeme pouze tlačítka pro ovládání hovorů. A tak se musí sahat na křížek do pravého horního rohu displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Několik zajímavých detailů 

Kam se poděla Wi-Fi?

I přes své nedokonalosti je TouchFLO zajímavým krokem kupředu a myslím si, že po chvíli cviku bude efektivně využitelný. HTC má ale co dohánět, ovládání prstem u iPhonu je totiž o třídu lepší. Nejenže je přesné a gesta jsou správně rozeznávána, reakce iPhonu jsou narozdíl od HTC naprosto okamžité.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Celkově se mi jeví HTC Touch Dual jako povedený komunikátor kompaktních rozměrů, jehož základní funkce lze pohodlně ovládat jednou rukou. Nabídne rychlé datové přenosy v mobilní síti, Bluetooth, pěkný displej, slot pro paměťové karty microSD a díky operačnímu systému Windows Mobile 6 hromadu kvalitních funkcí a možnost jejich rozšíření. Jediné velké minus výbavy je chybějící Wi-Fi, které kupodivu najdeme u běžnéo modelu Touch bez klávesnice.

Toto je však pouze první seznámení s HTC Touch Dual. Připravujeme podrobnější test, při kterém ověříme všechny funkce a možnosti tohoto atraktivního přístroje.

Diskuze (31) Další článek: Chystá Apple 16GB iPhone?

Témata článku: HTC, Smartphony, Apple iPhone 4GB, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Dual


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15